Audiowizualny "Saksofon" wg Myśliwskiego

Spektakl Izabelli Cywińskiej na podstawie "Traktatu o łuskaniu fasoli"

Audiowizualny spektakl w reż. Izabelli Cywińskiej na podstawie "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego premierowo będzie można zobaczyć już 4 października w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl. Premiera telewizyjna przedstawienia w niedzielę, 6 października, na antenie TVP Kultura w paśmie "Niedziela z Wiesławem Myśliwskim".

"Saksofon", długo oczekiwana premiera nowego, audiowizualnego spektaklu Izabelli Cywińskiej na podstawie "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego ze znakomitymi kreacjami Janusza Gajosa i Jerzego Radziwiłowicza to również najnowsza teatralna produkcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Premiera tej teatralno-telewizyjnej adaptacji prozy Myśliwskiego odbędzie się już 4 października online w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl, a 6 października po raz pierwszy na telewizyjnym ekranie spektakl zobaczą widzowie TVP Kultura w paśmie "Niedziela z Wiesławem Myśliwskim". Emisja spektaklu o godzinie 18.35.

Początkowo reżyserka, sięgająca nie po raz pierwszy po twórczość Myśliwskiego, zakładała realizację szesnastu 25-minutowych monologów zagranych przez najwybitniejszych aktorów starszego pokolenia. Ostatecznie spektakl na podstawie wielowątkowej, nagrodzonej m.in. Literacką Nagrodą Nike i Nagrodą Literacką Gdynia, powieści przybrał formę kameralnego spotkania dwóch wybitnych aktorów: Janusza Gajosa w roli Bohatera i Jerzego Radziwiłowicza w roli Pana w Kapeluszu. Z oszczędnego monologu mężczyzny, Bohatera łuskającego fasolę, narracja zaczyna układać się w historię życia - metafizyczną opowieść o relacjach międzyludzkich, sile pamięci, ludzkim losie, wolności i jej znaczeniu.

Dzięki misternemu montażowi Anny Wagner i zachwycającym zdjęciom Piotra Śliskowskiego w narrację Bohatera niepostrzeżenie włączona zostaje postać Pana w Kapeluszu, tajemniczego towarzysza rozmowy. Nie wiadomo czy przybył naprawdę, czy został wymyślony. Opowiada o winie swojego ojca, niemieckiego żołnierza, który w czasie wojny podpalił wieś młodego wówczas Bohatera. Żołnierz ocalił jednak życie ukrywającemu się w piwnicy chłopcu, ponieważ przypominał mu własnego syna. Spotkanie dwóch mężczyzn przy kawie jest konfrontacją z własną przeszłością, próbą odpowiedzi na pytanie o relację między przypadkiem a przeznaczeniem, refleksją nad życiem i śmiercią, przyjaźnią, historią. Oszczędna, znakomita gra aktorska, doskonale współgrające z zamysłem reżyserskim kostiumy, muzyka i scenografia sprawiają, że tę niezwykle szlachetną realizację ogląda się z narastającym zaangażowaniem i przejęciem.

"Saksofon" zostanie udostępniony online na ninateka.pl, w portalu prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zawierającym ponad 2000 materiałów audio i wideo związanych z kulturą, m.in. spektakli teatralnych i operowych, filmów, reportaży czy koncertów. Między 30 września a 6 października na ninateka.pl w ramach "tematu tygodnia", redakcyjnego wyboru szczególnie polecanych treści, będzie można zobaczyć i posłuchać materiałów związanych z najwybitniejszymi polskimi pisarzami XX wieku m.in. Witkacym, Schulzem, Gombrowiczem, Hłaską, a także Wiesławem Myśliwskim. 4 października w NINATECE poza "Saksofonem" premierowo udostępnionych zostanie także 10 pierwszych odcinków 60-odcinkowej audycji Drugiego Programu Polskiego Radia, w której Jerzy Radziwiłowicz czyta powieść Myśliwskiego - "Widnokrąg".

6 października TVP Kultura wyemituje pasmo "Niedziela z Wiesławem Myśliwskim", które będzie doskonałą okazją do bliższego poznania twórczości autora "Traktatu o łuskaniu fasoli". O godzinie 17.25 TVP Kultura zaprezentuje rozmowę z pisarzem i zaproszonymi gośćmi, którą w studiu poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Po rozmowie, o 18.35, stacja zaprosi na premierę "Saksofonu", a o 20.10 - na "Kamień na kamieniu" - film w reżyserii Ryszarda Bera oparty na innej głośnej powieści Wiesława Myśliwskiego.

(-)
Materiał TVP Kultura
1 października 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia