Bajkowy rock dla dzieci

"Pippi Pończoszarka" - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

"Pippi Pończoszarka" w reż. Konrada Dworakowskiego to najpopularniejsze przedstawienie w repertuarze szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga. Nic dziwnego, że szybko doczekało się płyty.

Na albumie zatytułowanym "Pippi Piratka" znalazły się nie tylko piosenki, których posłuchać można ze sceny, ale też utwory, które na nią nie trafiły. Do wszystkich słowa napisał Konrad Dworakowski, a muzykę na rockową nutę przełożył - Piotr Klimek. 

- Pippi to przecież jedna z najbardziej rockowych postaci, jakie można sobie wyobrazić - uważa kompozytor. - Muzyka dziecięca nie może być dziecinna. Jeżeli już dzieci nasączymy banałem, to ten banał może przejść na resztę życia. 

Od dwóch lat regularnie współpracujący ze sobą kompozytor Piotr Klimek i reżyser teatru lalek Konrad Dworakowski nosili się z pomysłem zrobienia przedstawienia, w którym na scenie znalazłby się prawdziwy zespół, wykonujący muzykę na żywo. Inscenizacja Pippi wydawała się wymarzonym pretekstem do zastosowania takiego rozwiązania artystycznego. 

W "Pippi Pończoszance" Pleciugi (premiera we wrześniu 2008 r.) gra prawdziwy szczeciński zespół rockowy Doctor Fisher, którego muzycy na scenie są piratami, akompaniującymi śpiewającej Pippi. 

- Tu muzycy nie udają - mówi Piotr Klimek. - Piraci, którzy grają muzykę w spektaklu, rzeczywiście grają taką muzykę na co dzień. Autentyczność jest pomysłem na ten spektakl. 

- Nie ma w niej infantylności ani muzycznej, ani interpretacyjnej - tłumaczy Maria Dąbrowska, aktorka Teatru Współczesnego, zjawiskowa Pippi w spektaklu Pleciugi. - A na moje interpretacje miały wpływ wcześniejsze doświadczenia z zespołem Pogodno, z którym robiłam musical rockowy "Operafolia". 

Płyta jest już przebojem w domu aktorki. 

- Moja pięcioletnia córka wszystkie piosenki zna już na pamięć - uśmiecha się Marysia Dąbrowska. - Włączenie tej płyty to sposób, żeby podnieść Ritę z łóżka do przedszkola. 

- Testowaliśmy płytę na zaprzyjaźnionych dzieciach i ich rodzice juz nas nienawidzą, ponieważ ona nie wychodzi z odtwarzaczy - śmieje się Piotr Klimek. Trudno się dziwić - już teraz dzieci wychodząc z teatru nucą zadzierżyste, rockowe kawałki, które usłyszały na spektaklu. 

Promocja płyty odbyła się w niedzielę o godz. 13 w tymczasowej siedzibie teatru w Akademickim Centrum Kultury przy Malczewskiego 10 (dawny Dom Marynarza). Wstęp wolny. Krążek będzie można kupić za 10 zł. 

Bilety na spektakl "Pippi Pończoszanka" dostępne dopiero na marzec. O.

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
4 lutego 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...