Bogomołow reżyseruje w Narodowym

"Lód" - reż. Konstantin Bogomołow - Teatr Narodowy w Warszawie

W warszawskim Teatrze Narodowym trwają próby nad spektaklem "Lód" na podstawie powieści Władimira Sorokina. - Od dawna marzyłem o pracy nad którymś z dzieł Sorokina. Cieszę się, że mogę to zrobić w Polsce - mówi reżyser spektaklu Konstantin Bogomołow.

We wtorek fragmenty spektaklu pokazano dziennikarzom.

"Lód" to pierwszy spektakl zrealizowany przez Bogomołowa w Polsce, choć jego twórczość znana jest już polskiej publiczności z inscenizacji "Idealny mąż" i "Lear. Komedia", prezentowanych w ramach festiwalu "Da! Da! Da!. Współczesny dramat i performance z Rosji". Festiwal organizowany był w 2013 roku przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie i moskiewską Złotą Maskę.

Powieść "Lód" Władimira Sorokina ukazała się w 2002 roku. - To wspaniałe podsumowanie oszalałego XX wieku i szczytowe osiągnięcie w dotychczasowym dorobku Sorokina - pisał "Der Tagesspiegel". Książka opowiada o światowym spisku "żywych" przeciwko "martwym".

Podczas promocji powieści Sorokin mówił, że "Lód" to reakcja na "rozczarowanie współczesnym intelektualizmem". - Cywilizacja niszczy. Ludzie się zatracają. Stają się pionkami technologii we wszystkim, począwszy od jedzenia, kończąc na miłości - uważa Sorokin.

Jak pisze Agnieszka Lubomira Piotrowska w tekście do programu przedstawienia, w 2002 roku proputinowska młodzieżowa organizacja "Idący Razem" protestowała przeciwko planom wystawienia przez moskiewski Teatr Bolszoj opery "Dzieci Rosenthala" z librettem Sorokina. Egzemplarze jego powieści były darte na strzępy i wrzucane do makiety wielkiej muszli klozetowej. Organizacja ta przyczyniła się też do postawienia Sorokinowi zarzutów o szerzenie treści pornograficznych - chodziło m.in. o scenę seksu klonów Józefa Stalina i Nikity Chruszczowa w powieści "Gołuboje sało" w 1999 roku. Pomimo tego, "Lód" okazał się bestsellerem w Rosji.

Zdaniem reżysera spektaklu Konstantina Bogomołowa, charakterystyczna jest kompozycja tej powieści, nawiązująca - jego zdaniem - do konstrukcji Biblii.

- Pierwsza część powieści Sorokina stanowi pewnego rodzaju Stary Testament, druga - Nowy Testament. Sorokin jest wybitnym pisarzem, który zmienia krajobraz literatury. Myślę, że możemy go postawić w jednym rzędzie z innymi wielkimi pisarzami - światowymi, a nie tylko rosyjskimi. Bardzo dobrze czuję jego twórczość; myślę, że mamy wspólne spojrzenie na świat, a jego estetyka doskonale trafia w nerw cywilizacji europejskiej - mówił we wtorek Bogomołow.

O swoim najnowszym spektaklu nie chciał opowiadać. - Od dawna marzyłem, aby pracować nad którymś z dzieł Sorokina. To moja pierwsza próba i cieszę się, że mogę reżyserować ten spektakl w Polsce. Ale nie chcę go interpretować, zanim zobaczy go publiczność - tłumaczył.

Zapewnił, że w Polsce pracuje mu się spokojnie i komfortowo. - Są tutaj świetni aktorzy i jestem im wdzięczny za to jak realizują to, o co ich proszę; że wyruszyli ze mną w tę podróż, zaufali mi i powierzyli rolę nawigatora - mówił Bogomołow.

W swoim spektaklu Bogomołow obsadził Mariusza Bonaszewskiego, Dobromira Dymeckiego, Wiktorię Gorodeckają, Annę Grycewicz, Waldemara Kownackiego. Występują również: Karol Pocheć, Jerzy Radziwiłowicz, Mateusz Rusin, Bożena Stachura, Danuta Stenka, Przemysław Stippa i Milena Suszyńska.

Konstantin Bogomołow (ur. 1975) uznawany jest za jednego z najciekawszych przedstawicieli współczesnego teatru rosyjskiego. W swoich ostatnich spektaklach otwarcie polemizuje z oficjalną wykładnią rosyjskiej historii, wywołując zażarte dyskusje.

Dzień po premierze spektaklu - w niedzielę w Teatrze Narodowym - odbędzie się dyskusja wokół premiery "Lodu" pt. "Maszyny z mięsa!". Zaplanowano m.in. rozmowę z reżyserem przedstawienia. Niepublikowane w języku polskim opowiadanie Władimira Sorokina oraz fragmenty najnowszych powieści pisarza przeczytają aktorzy Teatru Narodowego: Danuta Stenka i Mariusz Bonaszewski.

Spektakl "Lód" powstał w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza.

(-)
(PAP)
22 stycznia 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia