Coście temu najmniejszemu uczynili

"Woyzeck" - reż. Piotr Cieplak - Teatr Narodowy w Warszawie

"Woyzeck" – najnowsza premiera Teatru Narodowego – nie jest spektaklem, który może się łatwo podobać. Ale najwyraźniej nie powstał z taką intencją. Zresztą czy może się podobać sztuka, która mówi o tym, ile zła wyrządzamy?

"Woyzeck", choć jest nieukończonym dramatem Georga Büchnera, stał się dziełem, które weszło do dramaturgicznego kanonu. Zmarły w 1837 roku w wieku ledwie 24 lat niemiecki pisarz miał w dorobku kilka utworów wystawianych do dziś, m.in. "Śmierć Dantona", "Leonce i Lenę" i nowelę "Lenz" (wszystkie te tytuły znalazły się w repertuarze Teatru Narodowego w ostatnich dwóch dekadach), ale to "Woyzeck" okazał się najbardziej inspirujący, nie tylko zresztą dla twórców teatralnych. Sztuka posłużyła, jak wiadomo, do libretta klasycznej już opery Albana Berga. Pamiętną ekranizację dramatu z Klausem Kinskim w roli tytułowej zrealizował Werner Herzog.

Żywe zainteresowanie tekstem Büchnera, które przyszło długo po śmierci autora, wyniknęło przede wszystkim z tego, że w "Woyzecku" odkryto pierwszą w literaturze niemieckiej sztukę, czyniącą głównym bohaterem człowieka z absolutnych nizin społecznych. Büchner wykorzystał autentyczną historię żołnierza, który zabił kochankę i matkę swego dziecka, za co został skazany na śmierć. Sprawa dała dramatopisarzowi asumpt do stworzenia niezwykle poruszającego portretu prostego, choć wrażliwego mężczyzny, który gnębiony przez otoczenie, doprowadza się do obłędu.

W inscenizacji, którą w Teatrze Narodowym przygotował Piotr Cieplak, sztuka Buchnera zyskuje wymiar przypowieści o człowieku, który w szczególny sposób doświadcza na sobie zła i w jego osobie ujawnia się projekcja nieuchronnej katastrofy świata. Z Woyzeckiem eksperymentuje Doktor (w tej roli Paweł Paprocki), który reprezentuje szalone zapędy nauki, służące tak naprawdę społecznej inżynierii. Znamienna jest również relacja między Kapitanem a Woyzeckiem. W dramacie Büchnera żołnierz jest fryzjerem oficera i dzięki temu dorabia na utrzymanie rodziny. W spektaklu Cieplak ustawia tak sytuację obu postaci, jakby chciał wydobyć w niej echo "Końcówki" Becketta. Kapitan w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza, siedząc na fryzjerskim fotelu, staje się kimś w rodzaj chorego na melancholię Hamma, a posługujący mu Woyzeck przypomina Clova. Beckettowski pesymizm na pewno kładzie się cieniem na tej interpretacji sztuki Büchnera.

Tamburmajor (Oskar Hamerski), z którym Woyzecka zdradza jego ukochana, jest typowym przedstawicielem prymitywnej i wulgarnej męskości. Objawia się ona w swoistym teatrze musztry, którą Tamburmajor tresuje żołnierzy. Woyzeck gdzieś w tylnym rzędzie też się jej poddaje, ale nie ma najmniejszych szans, by odnaleźć się w świecie Tamburmajora.

Tych trzech oprawców czyni Woyzecka ofiarą zła. Atmosferę osaczenia Woyzecka Cieplak potęguje powtarzającą się jak refren wizją z "Apokalipsy Św. Jana", którą niczym dziadowską balladę z towarzyszeniem akordeonisty wykonuje Mariusz Benoit. Nie bez znaczenia w przedstawieniu jest również wyraźny sygnał, że zło, którego doświadcza Woyzeck, objawia się w ludzkim stosunku do natury. Kapitan bawi się myślistwem. Rogi zabitych zwierząt pojawią się też jako obraz sceniczny. Być może w tym kontekście należy interpretować zacytowanie opowiadania Andersena o rodzinie ślimaków, które jako swoisty kontrapunkt w narracji spektaklu podaje Sławomira Łozińska. Aktorka stojąc z boku sceny mówi ten tekst prosto, spokojnie, czym buduje jeszcze jedną metaforę dla scenicznej opowieści o losie Woyzecka.

Tytułowego bohatera gra Cezary Kosiński. Nie ma łatwego zadania, ponieważ reżyser pozbawił jego postać czegoś, co można by określić emocjonalnym przeżywaniem. Kosiński ze swoją charakterystyczną fizjonomią pozostaje raczej figurą ofiary i dlatego może nie budzi głębszego wzruszenia, a w każdym razie nie w sentymentalnym wymiarze. Taka interpretacja sprawia, że chyba nie dość mocno wybrzmiewa relacja Woyzecka z Marią (Zuzanna Saporznikow). A w końcu ona jest nośnikiem tragedii. Powtarzająca się scena zabójstwa Marii buduje teatralny cudzysłów, z którego reżyser często korzysta w spektaklu.

Jest właściwie tylko jeden moment, w którym Woyzeck Kosińskiego zmienia się – to efektownie zainscenizowany obraz cyrkowej rewii, która staje się karnawałowym zgoła pokazem świata na opak. Na chwilę Woyzeck niczym dziecko poddaje się atmosferze tego widowiska, jakby w nim odczuwał jakąś ulgę. Ale to jest tylko chwila.

Przedstawienie Cieplaka jest bardzo ascetyczne w obrazie. Scenografię Andrzeja Witkowskiego tworzą ruchome, odrapane, metalowe ściany, symbolizujące podrzędność tego świata. Ale na pewno inscenizacja działa na uszy, ponieważ ważną rolę w dramaturgii odgrywa muzyka autorstwa Pawła Czepułkowskiego, Jakuba Gawlika, a wykorzystano również kompozycję Jana Duszyńskiego. Muzyka czy też czasami ścieżka dźwiękowa ma różnorodny charakter i na pewno jest walorem spektaklu.

"Woyzeck" w Narodowym jest przedstawieniem sprawiającym wrażenie rebusa, w którym rozmaite znaki czy skojarzenia może nie do końca są czytelne. Skłaniają one jednak do zasadniczego pytania: na ile ten spektakl, by tak rzec, jest wierzący, a na ile ogarnięty zwątpieniem? Czy Bóg w świecie Woyzecka istnieje, czy gdzieś zniknął?

Wojciech Majcherek
Onet.Kultura
17 lutego 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Piotr Cieplak
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia