Cugowski w "Zemście nietoperza"

"Zemsta nietoperza" - reż. Tomasz Janczak - Teatr Muzyczny w Lublinie

Kilkuminutowa owacja na stojąco zakończyła w piątek spektakl "Zemsty nietoperza" w Teatrze Muzycznym w Lublinie. I takie podziękowanie za przedstawienie było jak najbardziej zasadne - pisze Andrzej Z. Kowalczyk w Polsce Kurierze Lubelskim.

Ów piątkowy (a także sobotni i niedzielny) spektakl miał charakter szczególny. Po raz pierwszy w historii wystawiania w Lublinie "Zemsty nietoperza" - a jest to już czwarta realizacja tej operetki Johanna Straussa - nawiązano do praktykowanego na całym świecie zwyczaju zapraszania na bal u księcia Orlowsky\'ego specjalnego gościa, którym w owych trzech spektaklach był Krzysztof Cugowski.

Występ tego znakomitego artysty wydatnie wzmógł zainteresowanie spektaklem; widownia wypełniona była do ostatniego miejsca, łącznie z lożami i "dostawkami".

Zaś ciekawość widzów podsycała jeszcze otaczająca ów występ aura pewnej tajemnicy - Cugowski do końca nie chciał zdradzić, co zaśpiewa w swoim operetkowym debiucie. Nic zatem dziwnego, że w trakcie pierwszego antraktu mnożyły się spekulacje na ten temat, a w drugim akcie napięcie rosło z minuty na minutę. A artysta zaskoczył publiczność. Wbrew oczekiwaniom i przypuszczeniom nie wykonał żadnego z wielkich hitów Budki Suflera. Zaśpiewał nieśmiertelny standard "Georgia on My Mind". I to jak zaśpiewał! Słyszałem ten utwór w wielu różnych wykonaniach i mogę z przekonaniem powiedzieć, że to piątkowe należało do najbardziej oryginalnych i najlepszych. Tu warto dodać, że oprócz orkiestry wokaliście towarzyszył przy fortepianie Piotr Chilimoniuk (czyli Piotr Selim z Federacji), co sprawiło, iż na balu było dwóch gości specjalnych. Zaś sam Krzysztof Cugowski nie ograniczył się do śpiewania, lecz miał także zadanie aktorskie w dialogowej scence z księciem Orlowskym (świetna Katarzyna Sałacińska), z którego wywiązał się bardzo dobrze.

Cały zresztą piątkowy spektakl oceniam wysoko. Znakomita była Renata Drozd w roli Rozalindy, najlepszej, jaką widziałem od lat. Od strony aktorskiej warto było smakować każde jej słowo i gest, zaś popisowego czardasza w II akcie zaśpiewała przejmująco i porywająco zarazem. Bardzo dobre wrażenie zrobili również Joanna Makowska (Adela), Grzegorz Szostak (Frank) oraz Tomasz Janczak (Eisenstein). I oczywiście Andrzej Gałła, który zdobył publiczność brawurową rolą pijanego Froscha i przywołaniem, w formie króciutkich cytatów, trzech przebojów Budki Suflera.

Dobry początek został zatem zrobiony. Teraz wypada czekać na kolejnych gości w "Zemście nietoperza". Dyrektor Krzysztof Kutarski nie wyklucza takiej możliwości, więc może się doczekamy.

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski online
10 stycznia 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...