Czerwony Kapturek i inni w rytmie hip-hopu

"Bajki samograjki" - reż. A. Augustynowicz - Teatr Pleciuga w Szczecinie

Bajki Jana Brzechwy w nowoczesnym wydaniu w przedstawieniu "Bajki samograjki" w Teatrze Lalek Pleciuga.

Przedstawienie pod wieloma względami jest dość typowe dla reżyserki. Anna Augustynowicz przyzwyczaiła widzów do oszczędnej, choć nie ubogiej, scenografii (Marek Braun). W "Bajkach samograjkach", podzielonych na trzy części, bodaj najbardziej wyraziste są elementy scenografii w "Czerwonym Kapturku". Dominuje kolor czerwony w takich elementach jak torebka babci, okulary złego wilka czy jego skórzane rękawiczki, nasuwające złe skojarzenia co do intencji obłudnego zwierzaka. Podobnie dzieje się w "Kopciuszku", gdzie aktorzy przypominają lalki posługujące się gestami i mimiką.

Podobała mi się adaptacja wiersza Jana Brzechwy "Na straganie", która zamyka i otwiera spektakl. Jak bajki, opowiadane i słuchane wciąż od nowa, które tak naprawdę nigdy się nie kończą. Aktorzy w czarnych i biało-czarnych strojach (kostiumy Wanda Kowalska) posługują się swoistym językiem migowym. Przypominają klasę pełną rozdokazywanych uczniów z nauczycielką na czele. Gesty aktorów-warzyw są prześmieszne, a przede wszystkim zrozumiałe dla widza. Także tego najmłodszego.

Ważnym elementem w spektaklu jest muzyka (Jacek Wierzchowski), wykonywana także na żywo przez aktorów Pleciugi. Nic to nowego w tym teatrze - mali widzowie są przyzwyczajeni do prostych instrumentów w rękach ich ulubionych aktorów. Tak się dzieje w "Bajkach samograjkach". Aktorzy posługują się prostymi instrumentami perkusyjnymi, ale także - gitarą basową.

Ewa Koszur
Głos Szczeciński
20 listopada 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...