Czułem się jak osoba, którą najlepiej jest odstawić na bok

rozmowa z Krystianem Lupą

Krystian Lupa odszedł ze Starego Teatru i wstrzymał realizację "Miasta snu" w Krakowie.

Pański spektakl "Miasto snu" miał trafić na jesień do repertuaru Narodowego Starego Teatru i być najgłośniejszą premierą tego sezonu. Dlaczego tak się nie stało?

- Dlatego, że przerwałem jego realizację w Krakowie. Spektakl będzie miał premierę w listopadzie, w warszawskim Teatrze Rozmaitości i Teatrze Dramatycznym, a wcześniej w Paryżu.

Czy to znaczy, że zerwał Pan współpracę ze Starym Teatrem?

- Tak. Złożyłem wypowiedzenie i zrezygnowałem z etatu.

Co wpłynęło na tę decyzję?

- Czułem się jak osoba, którą najlepiej jest odstawić na bok, by nie wtrącała się w sprawy Starego Teatru. W ostatnim czasie dotyczyły one wyboru nowego dyrektora, którym został Jan Klata. Obecny dyrektor krakowskiej sceny - Mikołaj Grabowski - po odbytym konkursie nie zwołał spotkania Rady Artystycznej, gdzie uczestniczący w jury konkursu przedstawiciele Starego Teatru mieliby szansę przedstawić przebieg konkursowej dyskusji i powody - jak wiadomo - kontrowersyjnej decyzji i gdzie Rada Artystyczna mogłaby podyskutować o tej sytuacji i jakoś się wobec niej znaleźć. W moim odczuciu w tym momencie i Rada Artystyczna Teatru Starego, i ja, jako jej członek, przestaliśmy istnieć.

A jak dyrektor Grabowski zareagował na Pańską decyzję o odejściu z zespołu "Starego"?

- Nie wiem, ponieważ z nim nie rozmawiałam. Wysłałem do teatru pismo z rezygnacją, które musiało trafić do rąk dyrektora - na początku września.

Czy przerwanie realizacji "Miasta snu" w Krakowie było trudną decyzją?

- Na pewno trudną - ze względu na zespół, z którym rozpocząłem próby i który wiązał z tym projektem wielkie nadzieje.

Zawiedziona jest też z pewnością krakowska publiczność. Czy istnieje cień szansy, że wróci Pan do Starego Teatru?

- Jestem otwarty na rozmowy. Jan Klata twierdził ponoć, że jako nowy dyrektor Starego Teatru zamierza ze mną porozmawiać. Nigdy z góry nie wykluczam, że z rozmowy między dwojgiem ludzi może coś pozytywnego wyniknąć.

Urszula Wolak
Dziennik Polski
8 września 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Krystian Lup
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...