Czy wykluczeni zaakceptują wykluczonych?

"Sztama" - reż. Dorota Abbe - CK Zamek

Czym jest wykluczenie i czy można z nim walczyć? "Sztama" w reżyserii Doroty Abbe podejmuje problem tolerancji i akceptacji, i serwuje go widzom w lekkiej, komediowej formie. Premiera spektaklu w najbliższą sobotę w CK Zamek.

"Inni", "wykluczeni" - określeń tych, którzy wymykają się kategorii społecznego monolitu jest wiele. Język dał swoim użytkownikom narzędzia do nazywania grup i jednostek niezrozumiałych i niezrozumianych, niemieszczących się w ramach obowiązujących konwenansów.

"Sztama" w reżyserii Doroty Abbe to kolejny spektakl zrealizowany z grupą Wikingowie stworzoną cztery lata temu przez mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Historie życiowe jej członków, początkowo w sposób istotny wpływające na scenariusz przedstawień, w "Sztamie" ustępują jednak opowieści o bardziej uniwersalnym charakterze.

Przedstawienie nie tylko nazywa problem wykluczenia. Idzie o krok dalej i ukazuje konfrontację dwóch środowisk zmagających się ze społecznym ostracyzmem. A ta następuje, gdy do grupy bezdomnych z prośbą zwracają się pozbawieni dofinansowania na stworzenie spektaklu osoby homoseksualne. - Czy jednak jedni wykluczeni zaakceptują innych wykluczonych, czy będą wykluczać się nawzajem? Czy uda się zrealizować wymarzone przedstawienie? - pytają twórcy spektaklu i na tych właśnie pytaniach opierają prezentowaną historię.

Opowieść o trudnej sztuce empatii i akceptacji zostanie podana jednak w lekkiej formie. "Sztama", która opiera się na scenariuszu filmu "Dumni i wściekli" w reżyserii Matthew Warchusa, tak jak filmowy odpowiednik, będzie utrzymana w komediowym duchu. - Ważne jest, żeby w spektaklu było obecne poczucie humoru - zwraca uwagę reżyserka i dodaje: - W teatrze powinno być miejsce na śmiech i łzy. Spektakl dotyczy poważnego problemu, jednak dzięki elementom komediowym fragmenty dramatyczne, poważniejsze, są bardziej wyraziste.

Słodko-gorzka opowieść o strachu, uprzedzeniach, ale też odwadze i pracy na rzecz realizacji wspólnego celu, zada widzom kilka, ostatnio coraz częściej eksploatowanych, ale nadal ważnych pytań: Czy uprzedzenia wynikają jedynie z lęków? Dlaczego boimy się tego, czego nie znamy? Skąd biorą się i jak powstają uprzedzenia i stereotypy? Czym jest wykluczenie? Czy wykluczony może... wykluczać?

 

Aleksandra Skowrońska
kulturapoznan.pl
28 września 2017
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...