Dzisiejszej Ukrainie

"Ach! Odessa - Mama..." - reż. Jan Szurmiej - Teatr Lubuski w Zielonej Górze

Dziś może trudno to sobie uzmysłowić, ale kiedy Jan Szurmiej przygotowywał prapremierę „Ach, Odessa, Mama…” w Teatrze Żydowskim w Warszawie (czerwiec 2012 r.) – po wschodniej stronie naszej granicy nie działo się nic szczególnie istotnego; ot, rozłaziły się w szwach ostatnie ściegi pomarańczowej rewolucji, co – jak zwykle w takich przypadkach – nie zwracało na Ukrainę uwagi ani światowych polityków, ani mediów.

A potem zaczął się Majdan i kolejne przedstawienia „Ach, Odessy, Mamy..." nabierały w miarę upływu czasu niespodziewanie zupełnie innego zabarwienia politycznego. A jeszcze potem zbiorowa tragedia w gmachu odeskich związków zawodowych spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania tym miastem. Odessa? Co to za miasto? Ukraińskie czy może prorosyjskie? Liczba widzów w warszawskim teatrze miast maleć w miarę kolejnych spektakli – rosła.

A jeszcze potem pojawili się na widowni aktywiści tragicznego, ale spełnionego w swojej historycznej misji kijowskiego Majdanu. Jan Szurmiej ze ściśniętym gardłem wspomina, że po spektaklu szukali kontaktu z reżyserem, żeby powiedzieć mu, jak mocno wyrażone w spektaklu pragnienie wolności jest bliskie temu, co czuli na Majdanie i czują do dziś. Dlatego naszą zielonogórską realizację z dumą i szacunkiem dedykujemy dzisiejszej Ukrainie, dążącej do wyzwolenia na zawsze z systemu, który kraj zamieniał w gułag.

Premiera lubuskiej inscenizacji już 13 grudnia o godz. 19.00.

(-)
Materiał Teatru
9 grudnia 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...