Notice: Undefined index: banner2 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 72  

Film o aktorze Wojciechu Pszoniaku kręcą w Gliwicach

o filmie "Z Gliwic do Paryża. Wojciech Pszoniak"

W Gliwicach odbyły się zdjęcia plenerowe do filmu pt. Z Gliwic do Paryża. Wojciech Pszoniak. Ekipa filmowców nie mogła jednak skorzystać z naturalnej scenografii koszar gliwickich, bo nie wpuścili ich wojskowi.

Padnij, powstań, padnij, powstań! Rusz dupę, Pszoniak, to nie przedszkole - ryczał w ucho przerażonego kadeta Wojtka Pszoniaka (w tej roli znakomity Karol Kostrzewa z Tarnowskich Gór) rozwścieczony podoficer. Tak wyglądała jedna ze scen filmu pt. Z Gliwic do Paryża. Wojciech Pszoniak kręcona jednak nie w koszarach 15 Pułku Pancernego, w których to przez 20 miesięcy przebywał niegdyś przyszły sławny aktor Wojciech Pszoniak, lecz na lotnisku. Powód? Brak zgody wojska na wejście na teren koszar. 

Reżyser filmu, Krzysztof Piotrowski nie spodziewał się problemów. Wojskowi z Gliwic byli zawsze przyjaźnie i otwarcie nastawieni do sztuki - podkreśla. Tak było i tym razem, ale musieli pytać o zgodę u góry, w Bydgoszczy. Piotrowski został zobligowany do przedstawienia scenariusza filmu - do wglądu! Zrobił to i w efekcie realizatorom odmówiono. W gliwickim wojsku nie chcą komentować sprawy.

Tymczasem Paweł Gabara, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego powiedział nam, że nieoficjalnie dowiedział się, że zdaniem wojskowych - scenariusz przedstawiał armię polską w niekorzystnym świetle!

- Przecież to są to subiektywne wspomnienia Pszoniaka, w dodatku sprzed pół wieku! - Piotrowski nie ukrywa irytacji.

Reżyser uspokaja - poza tym prace idą bez przeszkód. Gliwiccy wojskowi pomogli umundurować młodego Pszoniaka i jego kolegów, dali pasy i buty, oprawę scen na poligonie (kręcono w Rudzie Śląskiej) umożliwiła Grupa Rekonstrukcyjna Śląsk. Plac musztry gliwickich koszar zagrało w niedzielę gliwickie lotnisko.

Marlena Polok-Kin
Dziennik Zachodni
12 października 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia