Franciszek Targowski (1908 - 1980)

Aktor teatralny, radiowy i filmowy, śpiewak i pedagog.

Urodził się 21 sierpnia 1908 w Chrzanowie. Zmarł 19 lipca 1980 w Warszawie.

Był synem Józefa Targowskiego, ślusarza, i Anny z Bętkowskich, szwaczki, mężem Wandy z Dąbrowskich (ślub 18 kwietnia 1937). Po ukończeniu szkoły powszechnej odbywał w warsztacie ojca praktykę ślusarską, następnie przez dwa lata uczęszczał w Radomiu do średniej szkoły chemicznej.

W 1928-30 uczył się w krakowskiej Miejskiej Szkole Dramatycznej pracując równocześnie jako maszynista, inspicjent i dogrywający w krakowskim Teatrze Powszechnym Domu Żołnierza Polskiego.

W 1930-32 występował, jak podawał, w Teatrze Ziemi Krakowskiej i w przedstawieniach dla dzieci Teatrze Bagatela. Od 1932 do wybuchu II wojny światowej łączył pracę urzędnika składnicy mundurowej z występami w krakowskim Teatrze Powszechnym Domu Żołnierza Polskiego.

Podczas okupacji niemieckiej zajmował się handlem, brał udział w jawnych występach w Starym Teatrze w Krakowie i na prowincji; od 1943 był chórzystą Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa.

Od marca 1945 występował w teatrach krakowskich: w Polskim Teatrze Objazdowym (do czerwca) i Teatrze Wesoła Gromadka, w sez. 1945/46 w Teatrze im. Słowackiego. W 1946-48 współpracował z Teatrze Kameralnym (od 1947 pn. Teatr Powszechny) TUR. Grał w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej (1946) i w krakowskim Teatrze Siedem Kotów (1947); w 1947-49 w krakowskiej Operetce (do 1947 pn. Teatr Komedii Muzycznej, a w 1949 Teatr Muzyczny Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza); równocześnie, od końca 1947 związał się z Teatrem dla Dzieci Wesoła Gromadka (1948 pn. Teatr Młodego Widza, a od 1958 Teatr Rozmaitości), którego aktorem był do przejścia na emeryturę w czerwcu 1971.

Grał m.in.: Rogera "Wariatka z Chaillot", Dyrektora "Bajadera", Ma Czung Czinga "Kredowe koło", Kleanta "Świętoszek", Don Pedra "Zielony Gil", Don Basilia "Wesele Figara" P. Beaumarchais'go, Profesora Willarda "Nasze miasto", Pustelnika i Lekarza "Balladyna".

Po wojnie zagrał w kilku filmach i serialach fabularnych np. „Szkice węglem" w reż. Antoniego Bohdziewicza (1957), „Kopernik" w reż. Ewy i Czesława Petelskich (1973), i „Polskie drogi" w reż. Janusza Morgensterna (1977).

Wystąpił także w słuchowisku Teatru Polskiego Radia "W Stwoszowym domu" Marii Mazur (Szlachcic) w reż. Iwo Galla (26 stycznia 1954).

Źródła: Wikipedia, E-teatr, FilmPolski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
19 lipca 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia