Gra teatralno-radiowa

gdy człowiek spotyka się z rzeczami, których nie jest w stanie objąć umysłem

Narodowy Stary Teatr i Radio Akademickie zapraszają na grę teatralno-radiową "W tym domu czeka w uśpieniu zmarły Cthulhu" w reżyserii Michała Borczucha. Premiera w Starym Teatrze oraz transmisja w Radiofonii odbędzie się 18 marca o godz.19.15.

Celem i ideą przewodnią projektu jest stworzenie cyklu radio-teatru, który stanowić będzie propozycję nowego podejścia do tego niedocenianego współcześnie gatunku radiowego. Radio-teatr rozpowszechniany będzie za pośrednictwem wielu dostępnych kanałów równocześnie (koncert, strumień live w radiu Radiofonia oraz aplikacji do pobrania ze strony teatru), co zwiększy szanse na kontakt z nim nawet wśród osób rzadko słuchających radia.

Michał Borczuch i Marcin Cecko za pomocą tego medium proponują wejście w mroczne otchłanie świata wykreowanego na przełomie wieków przez H.P. Lovecrafta, prekursora horroru, literatury grozy oraz science-fiction. Przeważająca większość dzieł Lovecrafta odnosi się do stworzonej przez niego "mitologii Cthulhu", panteonu niewyobrażalnych bóstw z innych światów. Sam Lovecraft mówił o kosmicznym horrorze, który wywołuje irracjonalny strach, pojawiający się wówczas, gdy człowiek spotyka się z rzeczami, których nie jest w stanie objąć umysłem.

"Teren, na który wkroczyła policja, był absolutnie nieznany, bo nie dotknęła go stopa białego człowieka. Krążyły legendy o tajemniczym jeziorze, w którym mieszka ogromny bezkształtny, biały, polipowaty stwór, o błyszczących ślepiach; tubylcy szeptali, że czarty o skrzydłach nietoperza wylatują z jam w głębi ziemi, aby oddawać mu cześć o północy. Powiadali, że przebywał tam jeszcze przed Indianami, nawet jeszcze wtedy, kiedy w lasach nie było ani zwierząt, ani ptaków. Była to zmora nocna, prześladowała ludzi w snach, a zobaczyć ją - znaczyło umrzeć."

"W tym domu czeka w uśpieniu zmarły Cthulhu" jest adaptacją legendarnego opowiadania "Zew Cthulhu". W projekcie tym bardzo istotnym elementem, oddającym atmosferę tajemnicy, grozy i pierwotnych lęków, będzie muzyka. Daniel Pigoński (kompozytor) stworzy zresztą nie tyle muzykę co przestrzeń dźwięku, w której potwory pochodzące z innego wymiaru sięgną do naszej podświadomości i zawłaszczą znaną nam przestrzeń Muzeum Starego Teatru, okolic Placu Szczepańskiego oraz pojawią się na żywo w Radiofonii Kraków.

***

W TYM DOMU CZEKA W UŚPIENIU ZMARŁY CTHULHU

18 lutego 2013, godz. 19:15gra teatralno-radiowa według opowiadania Zew Cthulhu H. P. Lovecrafta
reżyseria: Michał Borczuch
obsada: Urszula Kiebzak / Bogdan Brzyski / Juliusz Chrząstowski / Paweł Kruszelnicki / Wojciech Trela oraz Goran Injac
dramaturgia: Marcin Cecko
muzyka: Daniel Pigoński
opracowanie wizualne: Katarzyna Borkowska
realizator dźwięku: Piotr Żyła
kuratorzy projektu: Dominik Stroka, Krzysztof Zarzecki
koordynator projektu: Goran Injac
Premiera: 18 marca 2013, Muzeum (ul. Jagiellońska 1) oraz transmisja na żywo w RADIOFONII na 100,5 fm w Krakowie lub na www.radiofonia.fm
Bilet 10 PLN

(-)
Materiały Teatru
11 marca 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...