Gwarancje Kultury

laureaci wyłonieni

Kornel Mundruczó i TR Warszawa, Bartłomiej Topa, Krzysztof Penderecki i Piotr Beczała są wśród laureatów tegorocznych nagród dla najciekawszych osobowości artystycznych ubiegłego roku.

Uroczystość wręczenia Gwarancji Kultury i obchody 8. urodzin TVP Kultura odbyły się w 13 kwietnia w Studiu 1, przy ul. Woronicza. Uroczystość poprowadziła dyrektor TVP Kultura - Katarzyna Janowska, której towarzyszył Marcin Matuszewski znany jako Duże Pe, który w formie freestyle'u przybliżał sylwetki nominowanych. Wydarzenie uświetnił swoim koncertem Kurt Elling - gwiazda światowej wokalistyki jazzowej, który wykonał specjalnie na zamówienie TVP Kultura dwa utwory polskich autorów.

GWARANCJE KULTURY - LAUREACI

LITERATURA

Joanna Bator - za powieść "Ciemno, prawie noc". Autorka żonglując konwencjami literackimi kreuje mroczną scenerię Wałbrzycha, by tropić w niej tajemnice przeszłości. Groteskowy horror niesie egzystencjalne refleksje ze współczesnym społecznym ostrzem.

JAZZ, ROCK i INNE

Bartłomiej Wąsik - za aranżacje utworów na płycie Nowa Warszawa (projekt Nowego Teatru) z udziałem Royal String Quartet i Stanisławy Celińskiej, w którym znane piosenki o Warszawie zdobyły nową jakość i niezwykłe wykonanie.

MUZYKA POWAŻNA

Piotr Beczała - wybitny tenor operowy. Za konsekwentne budowanie repertuaru, sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.

FILM

Bartłomiej Topa - za stworzenie wielowymiarowej i niejednoznacznej postaci bohatera naszych czasów w filmie Drogówka. Za kreację aktorską bez fałszywych tonów i wspaniałą współpracę z partnerami.

TEATR

Kornel Mundruczó i zespół aktorski TR Warszawa - za zespołową kreację w przedstawieniu Nietoperz. Spektaklu, który rozpętuje groteskowy, muzyczno-teatralny żywioł, by zadać jedno z najpoważniejszych pytań: czy człowiek ma prawo sam zdecydować o zakończeniu swego życia?

SZTUKI WIZUALNE

Zbigniew Libera - za wystawę Nowe historie w Galerii Raster, cykl fotografii podejmujący temat popkulturowych wyobrażeń i mierzący się z tym, co dopiero ma nadejść. Za realizowany od 2012 roku projekt Kurator: Libera, w którym twórca polskiej sztuki krytycznej podjął się opieki nad młodymi twórcami, czyniąc z funkcji kuratora kolejny element swej artystycznej strategii.

MENEDŻER KULTURY

Violetta Łabanow - prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich" za realizację edukacyjnego projektu Smykofonia, dzięki któremu dzieci i ich opiekunowie wspólnie wchodzą w świat muzyki klasycznej.

KULTURA W SIECI

Otwarta Zachęta - za uruchomienie portalu internetowego otwartazacheta.pl, demonstrującego jak publiczna instytucja kultury może udostępnić w sieci swoje zasoby, dzielić się kulturą i traktować odbiorcę wirtualnego na równi z realnym.

SUPERGWARANCJE

Esa-Pekka Salonen - światowej sławy dyrygent. Za wytrwałe promowanie muzyki Witolda Lutosławskiego na estradach świata oraz w nagraniach płytowych. Za uczczenie Roku Lutosławskiego serią znakomitych koncertów z londyńską Philharmonia Orchestra oraz obszernym serwisem internetowym www.woven-words.co.uk, w atrakcyjny sposób przybliżającym sylwetkę i muzykę Witolda Lutosławskiego internautom z całego świata.

Krzysztof Penderecki - mistrz polskiej muzyki współczesnej. Za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych konwencji, za budowanie nowych mostów z wielowiekową tradycją muzyczną, i za niezmienną otwartość na eksperymenty i artystyczne poszukiwania. Jego nazwisko od lat pozostaje symbolem najwyższej artystycznej jakości, a jego twórczość staje się inspiracją dla kolejnych generacji muzyków nie tylko klasycznych.

(-)
Materiał TVP Kultura
16 kwietnia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...