Inauguracja i program

19. Winobraniowe Spotkania Teatralne: 2016-09-03 - 2016-09-11

Teatr Lubuski już przygotował grafik Winobraniowych Spotkań Teatralnych. Sprzedaż biletów ruszy w przyszłym tygodniu, a jak wiadomo, te rozchodzą się błyskawicznie. Sezon otworzy jednak zielonogórski spektakl, trzecia część trylogii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak "Czasami księżyc świeci od spodu. Monodram dla aktora, i na zespół, i na akordeony". Potem - najprawdopodobniej - zielonogórscy widzowie będą mogli obejrzeć "Kaligulę", spektakl, który Robert Czechowski reżyserował w Niemczech.

Winobraniowe Spotkania Teatralne 2016

Program 3. 09. – 11.09. 2016

2.09.2016 r., godz. 19.00

Lubuski Teatr w Zielonej Górze, „Czasami księżyc świeci od spodu" Scenariusz i reżyseria: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak (PiK)
Scenariusz i reżyseria: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak (PiK)
Prapremiera!

Trzecia, ostatnia część trylogii „opowieści wiejskich" tego duetu autorsko-reżyserskiego z Legnicy. Część pierwsza – „Droga śliska od traw" powstała w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (grudzień 2013), druga – „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna" w Lubuskim Teatrze (wrzesień 2015). Zgodnie z założeniami autorów ostatnia część tryptyku tematycznie dotyczyć będzie problematyki rodzinnej.
___

3.09.2016 r., godz. 19.00
Die Theater Chemnitz "Caligula" reż. Robert Czechowski
5. marca 2016 r. premierą „Kaliguli" Alberta Camusa zakończona została sześciotygodniowa, międzynarodowa współpraca Lubuskiego Teatru z Die Theater Chemnitz. Reżyserem sztuki był dyrektor Robert Czechowski, który wraz z polskim zespołem twórców, jak napisano w jednej z recenzji, stworzył jedną z najbardziej znaczących inscenizacji ostatnich lat w Chemnitz.
Reżyseria: Robert Czechowski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Adam Królikowski
Choreografia: Pawel Matyasik
Opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner
Dramaturgia: René Schmidt
Asystentki reżysera: Kinga Górska, Urlike Sorge
OBSADA:
Caligula – Stefan Migge
Cesonia – Ulrike Euen
Cherea – Philipp Otto
Helicon – Philipp von Schön-Angerer
Scypion – Michel Diercks
Drusilla – Shana Sophie Brandl*
Żona Mucjusza – Christine Gabsch Lepidus,
Pierwszy Patrycjusz – Christian Ruth Luciusz,
Drugi Patrycjusz – Andreas Manz-Kozár Muciusz,
Trzeci Patrycjusz – Wolfgang Adam Merea,
Intendent – Martin Valdeig Senectus,
Starszy Patrycjusz – Stefan Schweninger
Szczury: Dominik Förtsch, Stella Goritzki*, Christopher Schulzer*, Paul-Louis Schopf*, Anna Bertram**

* Studenci Studium aktorskiego w Chemnitz
** Statystka
___

4.09.2016 r., godz. 17:00 i 20:00
Teatr MY – Berg & Marcinkowski, "Single i remiksy" – reż. Olaf Lubaszenko
Autor: Marcin Szczygielski
Obsada: Anna Mucha, Katarzyna Maciąg, Wojciech Medyński, Lesław Żurek

Sztuka „Single i remiksy" Marcina Szczygielskiego to komedia demaskująca mechanizmy korporacyjnych stosunków i obnażająca rzeczywisty charakter życia wielkomiejskich singli, pozornie gloryfikujących swoją niezależność i swobodę, a tak naprawdę stających się niewolnikami wychwalanej przez siebie wolności i kariery. Magda, kobieta sukcesu, prezes wielkiej korporacji wydawniczej, stawia na singli, bo przecież – jak mówi – singiel to najlepszy utwór na płycie. W firmie, którą dowodzi, szansę na karierę mają tylko single, więc wszyscy, którzy singlami nie są, wolą ukrywać swoje związki i małżeństwa. Gdy korporacja zostaje wchłonięta przez inną, większą, nowe szefostwo postanawia zmienić charakter firmy na prorodzinny. Magda wpada w panikę, tym większą, że do Polski wysłany zostaje nowy przełożony, którego zadaniem ma być zweryfikowanie przede wszystkim jej pracy. Magda natychmiast musi zdobyć partnera! Jak jednak ma to zrobić, gdy przez całe swoje dotychczasowe życie unikała związków jak ognia i po prostu nie potrafi zbudować miłosnej relacji? Dochodzi do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zatem... wydanie służbowego polecania. Pech w tym, że wysłany z centrali weryfikator ma zjawić się w firmie lada chwila...

___

5.09.2016 r., godz. 19:00
"Bodo" – musical
Producenci: Dom Kultury w Rawiczu/Fundacja Skene Pro Arte
Partnerem przedstawienia jest Egurola Dance Studio.
Danuta i Lech Kujawiński, Dariusz Taraszkiewicz
Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Choreografia: Agnieszka Brańska
Aranże: Bogdan Kierejsza, Mikołaj Majkusiak
Muzyka ilustracyjna: Krzysztof Matysiak
Kostiumy i konsultacja kostiumologiczna: Krzysztof Matysiak
Wizualizacje: Pani Pawlosky
Obsada:
Dariusz Kordek – Eugeniusz BODO
Agnieszka Darkowska/ Natasza Leśniak – Reri
Małgorzata Kampa/ Klaudia Bryzek – Jadwiga Smosarska
Kamil Kuroczko/ Mirosław Woźniak – Witold Roland
Dariusz Taraszkiewicz – dziennikarz, żebrak
Piotr Gąsowski – gościnnie, głos konferansjera

Wyjątkowy musical i nietuzinkowe spojrzenie na życiorys największej gwiazdy kina i teatru okresu międzywojennego. Spektakl ujęty w nietypową formę. Z jednej strony przenosimy się na estradę lat 20-tych i 30-tych, pełnej piór, cekinów i zalotnych spojrzeń pań o wątpliwej reputacji, a z drugiej mamy wrażenie, że oglądamy film z tamtych czasów z całą paletą charakterystycznych gestów, słów i układów choreograficznych. Do tego swoistego uroku dodają projekcje stylizowane na nieme kino, czy archiwalne nagrania scen z życia Eugeniusza Bodo. Jego życiorys to kalejdoskop spektakularnych sukcesów pomieszanych z dojmującymi niepowodzeniami, zwłaszcza na gruncie życia prywatnego. Kim był Eugeniusz Bodo? Dzisiaj, zapewne nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie. Mamy nadzieję, że w musicalu zwyciężą jego nieśmiertelne przeboje.

Muzyka znana, ale na nowo zaaranżowana. Piosenki zaśpiewane przez jednego z najlepszych polskich aktorów musicalowych Dariusza Kordka. Choreografia ułożona przez Agnieszkę Brańską artystkę na stałe współpracująca z Teatrem Roma i będącą głównym choreografem serialu „Bodo". Na scenie tancerze (trzech lub sześciu), wśród których zobaczyć można Kamila Kuroczkę, tancerza programu Taniec z gwiazdami.
___

6.09.2016 r. godz. 19:00
Teatr Dramatyczny im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. "Paryż i Ty"
reżyseria: Jan Tomaszewicz
scenografia: Tatiana Kwiatkowska, Natalia Kołodziej
kostiumy: Natalia Kołodziej
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
kierownictwo muzyczne: Marek Zalewski
obsada:
Beata Chorążykiewicz, Anna Łaniewska, Karolina Miłkowska-Prorok, Joanna Rossa, Michał Anioł, Bartosz Bandura, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Kamil Mróz /gościnnie/
zespół muzyczny :
Marek Zalewski /fortepian/, Paweł Czyrka /gitara basowa/, Daniel Maternik /gitara/, Kacper Trębacz /akordeon/, Mariusz Lipiński /perkusja/
tancerki:
Agata Budna, Karolina Romanowicz, Natalia Słowińska, Marta Ślusarczyk, Zuzanna Wypasek

Spektakl muzyczny, zbudowany na bazie najpopularniejszych szlagierów francuskich, jest wspomnieniem miłości przeżytej w Paryżu i napotkanych tam kobietach. Niezwykłe wykonanie i zaskakujące interpretacje nawiązują do klimatu paryskich kabaretów ubiegłego wieku. To spektakl nie tylko o miłości, tęsknocie, rozczarowaniu i nostalgii, ale także o przyjaźni, radości, nadziejach i marzeniach. W przedstawieniu usłyszymy m.in. piosenki: „Isabelle", „Nathalie", „Emmanuelle ", „La Boheme", „Nie opuszczaj mnie", „Jeśli nie istniałabyś", „Flirt", „Kobieta i mężczyzna", a wszystko to dopełnione muzyką na żywo.

___

7.09.2016 r. godz. 17:00 i 20:00

"Hawaje, czyli przygody siostry Jane" - Teatr Capitol - Allan Stratton
Reżyseria Marcin Sławiński
Przekład Hanna Szczerkowska
Scenografia Dorota Banasik
Kostiumy Dorota Roqueplo
Oprawa muzyczna Agnieszka Putkiewicz
Obsada:
Daria Widawska, Dominika Ostałowska, Agnieszka Warchulska, Przemysław Sadowski, Piotr Nowak, Bartosz Żukowski, Aleksandra Popławska, Barbara Kurzaj, Marta Manowska, Izabela Zwierzyńska, Alan Andersz, Wojciech Rotowski

Najlepsza historia miłosna może mieć początek w bardzo nieoczekiwanych okolicznościach, a Hawaje to miejsce, gdzie wszystko może się zdarzyć! Szalona autorka harlequinów Vivien, desperacko pragnie przeżyć swój pierwszy raz... Weekend z niedawno poznanym Edgarem zapowiada się obiecująco, gdyby nie... Doris – żona niedoszłego kochanka! Nieudane plany romansowe to jednak nie jedyny problem Vivien. Pisarka bowiem musi napisać nową książkę, wydawnictwo coraz bardziej się niecierpliwi, czas ucieka, a natchnienia brak. W jej głowie powstaje iście szatański plan – nadciągająca awantura „małżeńska" może stać się inspiracją do jej nowej powieści!
Wydarzenia nabierają tempa i sprawy jeszcze bardziej się komplikują, gdy do domu Edgara i Doris zaczyna przybywać coraz więcej nieproszonych gości, którzy – jak się później okaże – nie do końca są przypadkowi!
„Hawaje, czyli przygody siostry Jane" to farsa pełna zaskakujących sytuacji, pomyłek, trzaskających drzwi i historii z przeszłości tworzących nieprawdopodobny chaos. Dzięki głównej bohaterce uzbrojonej w dyktafon wszyscy zostają bohaterami gorącego romansu w pięknej scenerii Hawajów.

___

8.09.2016 r., godz. 18:00 i 20:00 Scena Kameralna
Teatr Scena Poczekalnia – "Listy do Michaliny", reż. Paweł Kamza
Tekst i wizualizacje: Paweł Kamza
Opracowanie muzyczne: Damian neogenn – Lindner
Asystent reżysera, przestrzeń sceniczna: Sebastian Nowicki
Kostium a-g-a-t-k-i: Agnieszka Nowak – Warcholińska
Obsada:
Izabela Noszczyk

Ciepła i wzruszająca, acz niepozbawiona elementów komizmu, opowieść o dojrzałej kobiecie, która wierząc w swój temperament, pewność siebie i umiejętność docierania do serc i umysłów innych ludzi, postanawia pomagać im w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych, mianowicie prowadząc tzw. „coaching rozwodowy". Jednak czy potrafimy kierować cudzym życiem, dopóki sami nie rozwiążemy zagadek z własnej przeszłości? Co dręczy Zuzannę? Jaką skrywa bolesną tajemnicę? Czy potrafi pomóc sama sobie?

___

9.09.2016 r., godz. 17:00 i 20:00
Teatr OTWARTY – "Szczaw" - Zoltan Egeressy - reż. Radosław Dunaszewski
Adaptacja: Radosław Dunaszewski
Scenografia i tłumaczenie: Aniko Kiss
Występują: Łukasz Konopka, Waldemar Błaszczyk, Waldemar Obłoza

„Szczaw" to kameralna komedia węgierskiego dramaturga, Zoltana Egeressy. Akcja rozgrywa się w środowisku sędziów piłkarskich. Bohaterami opowieści jest trzech arbitrów: jeden główny i dwóch liniowych. Panowie mają poprowadzić ważny ligowy mecz, który będzie oceniany przez obserwatora z FIFA. To od niego zależy przyszłość i kariera głównego arbitra. Jeśli będzie dobrze sędziował, czeka go międzynarodowa kariera, może nawet sędziowanie na mistrzostwach świata. Główny arbiter potrzebuje do tego tylko dobrej współpracy z dwoma sędziami liniowymi... i tu jest problem! Obydwaj liniowi mają z nim „na pieńku" i postanawiają się zemścić. Ale w tej sztuce nic nie jest proste ani oczywiste...

___

10. 09.2016 r., godz. 19.00
"Gdyby Brel był kobietą" - Koncert IRIS MUNOS

W 2016 roku Iris Munos, francuska aktorka i piosenkarka postanowiła przygotować nowy materiał oparty na życiu i karierze największego belgijskiego barda Jacquesa Brela. Koncert pod tytułem „Gdyby Brel był kobietą" zawiera największe przeboje artysty w nowych odsłonach i z nowym, niecodziennym, kobiecym głosem. Artystce na pianinie towarzyszy poznańska kompozytorka i piosenkarka Marta Torebko.

___

11.09.2016r.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze – Scena Kameralna - Tennessee Williams "Szklana menażeria" reżyseria: Lech Mackiewicz
Premiera!
tłumaczenie. adaptacja: Lech Mackiewicz
scen. Jerzy Szafjański
oprac. muz. Damian neogenn Lindner
obsada:
Tom – Ernest Nita
Amanda – Elżbieta Donimirska
Laura – Alicja Stasiewicz
Jim – Aleksander Stasiewicz

Dramat autorstwa Tennessee Williamsa wystawiony na Broadwayu w 1945 roku. Opowiada o rodzinie, w której u boku samotnej matki i brata żyje Laura, dziewczyna, której trudno odnaleźć się w realnym społeczeństwie, jej tragicznie utraconych marzeniach i rozpadzie rodziny. Przez fabułę przewija się tytułowa kolekcja szklanych figurek dziewczyny. Wiele z wątków dramatu zawiera odniesienia do biografii Williamsa.
Dramat ten został uznany przez amerykańskich krytyków za najlepszą sztukę sezonu, w którym odbyła się jego premiera. Uchodzi za jedno z najbardziej znanych dzieł autora. Wystawiany był wielokrotnie na deskach teatrów, w tym również polskich. Doczekał się również wielu ekranizacji, m.in. w 1950, 1973, 1977 i 1987 roku.
Przedsprzedaż w kasie biletowej teatru: od 21 do 24 czerwca 2016 r. (godz. 8.00-12.00 i 15.00-19.00) – wyłącznie sprzedaż bezpośrednia bez możliwości rezerwacji!
Sprzedaż internetowa: od 21 czerwca 2016 r.
Rezerwacje: od 1 sierpnia 2016 r.

Istnieje możliwość zakupu karnetu na wszystkie spektakle – informacje w impresariacie LT (tel. 68 452-72-72 w. 35,51,63)

(-)
Materiał Festiwalu
8 lipca 2016
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia