Jubileuszowi bliscy

10. Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi / HISTORIE OSOBISTE

Ramą dla tegorocznej, jubileuszowej edycji „Bliskich Nieznajomych", będą doświadczenia jednostkowe. Program wyznaczą przede wszystkim historie osobiste: rodzinne, biograficzne, historyczne i współczesne. Oparte na prawdziwych zdarzeniach, często jednak przetworzone przez niedoskonałą pamięć, czas i emocje, posklejane z niekompletnych wspomnień i archiwów.

Poprzez spektakle i filmy zadamy wiele pytań, by sprowokować widzów do osobistych odpowiedzi (którymi będą mogli podzielić się w czasie spotkań z twórcami, albo zatrzymać je tylko dla siebie). Kim jesteśmy w naszych najbardziej intymnych doświadczeniach i emocjach – w utratach, w zmysłowości i cielesności, w męskości i kobiecości, w lękach i w tajemnicach? Jak wytwarzamy relacje i kompromisy pomiędzy naszymi pragnieniami, a tym, czego domaga się społeczeństwo? Czym jest opór i gdzie przebiegają nasze granice? Gdzie zaczyna się przemoc i jak ją rozpoznać?

Agata Siwiak – dyrektorka artystyczna festiwalu

Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi", od 2014 roku, dedykowane są przede wszystkim polskiemu teatrowi i sztuce. W miesiąc po projekcie odbywa się bowiem w Poznaniu największy w naszym kraju i jeden z największych w Europie międzynarodowy Malta Festival Poznań, natomiast nie ma w stolicy Wielkopolski przeglądu, który prezentowałby dorobek rodzimych twórców.

Pierwszym z nurtów „Historii osobistych" będą intymne opowieści samych artystów. Reżyser Michał Borczuch i aktor Krzysztof Zarzecki stworzyli poruszające przedstawienie inspirowane postaciami ich matek, które zmarły na raka (Wszystko o mojej matce). Pisarka Małgorzata Halber, w spektaklu wyreżyserowanym przez tegoroczną laureatkę Paszportu „Polityki" Annę Smolar, opowie o walce z choroba alkoholową (Najgorszy człowiek na świecie). Kolejnym nurtem będą przedstawienia oparte na biografiach mało znanych postaci historycznych – działaczki rewolucji francuskiej Théroigne de Méricourt (Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy) i pierwszej w Polsce kobiety spalonej na stosie (Pieśni Czarownic) – drugi ze spektakli jest przygotowywany kolektywnie, m.in. przez Ewę i Zbigniewa Łowżyłów (w ramach koprodukcji z Fundacją Inspirator) oraz Michała Buszewicza.

Zobaczymy także profesjonalne spektakle z udziałem nie-aktorów. Pierwszym z nich będzie przedstawienie Wojtka Ziemilskiego (Jeden gest), w którym wystąpią ludzie głusi, by opowiedzieć o swojej codzienności, doświadczeniach, ale przede wszystkim o języku, którym się komunikują, przekazując wiedzę, emocje i kulturę. Drugi ze spektakli (Piłkarze) zrealizowała Małgorzata Wdowik – do udziału w nim zaprosiła m. in. dwóch piłkarzy ligowych, którzy na scenie wykonują choreografię inspirowaną elementami gry piłkarskiej oraz gestami piłkarzy z boiska.

W dniu zakończenia festiwalu zaprezentujemy przedstawienie, które znajduje się poza tematycznym nurtem głównym, jednak stanowi ważny komentarz do niego. Będzie to Wróg ludu w reżyserii Jana Klaty (przedstawienie tłumaczone na język migowy) – na podstawie dramatu Henryka Ibsena – spektakl, który przejmująco unaocznia dramat pomiędzy jednostką a wspólnotą. Każda historia jednostkowa, fikcyjna lub biograficzna, przenosi nas bowiem w szerszy wymiar rzeczywistości: pozwala przyjrzeć się sobie nawzajem, by lepiej zrozumieć mechanizmy społeczne i nasze funkcjonowanie we wspólnocie – historycznej, kulturowej, narodowej, terytorialnej.

W ramach festiwalu pojawi się także program realizowany przez Estradę Poznańską, która jest partnerem tegorocznej edycji. Zespół Michała Zadary – All Stars Dansing Band – zagra znane numery dansingowe, które można usłyszeć na weselach. Nie po to, by je parodiować, ani żeby je zremiksować – tylko po to, by usłyszeć ich dziwne piękno. Natomiast w Kinie Muza zobaczymy dwa filmy: Świt – nominowany do Oscara, który wyreżyserowała Laila Pakalniņa – oparty na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie oraz Yonę w reżyserii Nira Bergman – opowieść o legendarnej awangardowej izraelskiej poetce.

Zaplanowane są także spotkania z udziałem twórców zaproszonych na festiwal.

(-)
Materiał organizatora
6 maja 2017
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...