Kobiety walczą o niezależność w teatrze

"Stworzenia sceniczne" - reż. Paweł Aigner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Najnowsza premiera dla dorosłych Teatru Lalek Pleciuga "Stworzenia sceniczne" to bardzo udany spektakl.

5 aktorek Teatru Lalek Pleciuga (Danuta Kamińska, Katarzyna Klimek, Paulina Lenart,Grażyna Nieciecka-Puchalik oraz Edyta NiewińskaVan Der Moeren) pod wodzą reżysera Pawła Aignera stworzyło znakomity spektakl, który przykuł uwagę widzów na dwie godziny.

Przenosimy się do czasów XVII-wiecznej Anglii, w której kobiety w końcu wywalczyły sobie prawo do występowania na scenie obok mężczyzn. Niestety, ta wolność ma swoje blaski i cienie. Kobiety są podziwiane na scenie, ale pogardzane poza nią. Nie zasługują na szacunek społeczeństwa, bo są tylko "stworzeniami scenicznymi". W oczach innych niewiele je różni od lalek, którymi operują lub od prostytutek.

Mężczyźni traktują je jak zabawki, które biorą z półki kiedy chcą i odstawiają nie interesując się dalszym ich losem, kiedy im się znudzą.

Każda z postaci ma tu swoją historię. Jedna się zmaga ze starością, która zmuszają do zejścia ze sceny, druga z niechcianą dążą, inna musi wybrać między sceną a życiem u boku kochanka. Wybory nie są łatwe, bo życie bohaterek nie jest łatwe.

Aktorki bardzo sugestywnie oddają te wszystkie rozterki bohaterek. Możemy je obserwować z bliska, ponieważ scenografia zrobiona jest tak, że właściwie widzowie siedzą w

garderobie, w której toczy się akcja sztuki.

Świetnym pomysłem jest muzyka grana na żywo przez duet Burakura, czyli Piotra Klinika i Bartłomieja Orłow-skiego.

Reżyser Paweł Aigner już w sztuce "Kubuś Fatalista i jego Pan" pokazał, że jest bardzo dobrym reżyserem, a jego spektakle pozostają na długo w pamięci widza.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
25 września 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...