Kochankowie w pustce

"Pani Dolly ma kochanka" - reż: Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie

Mały pokój, w nim para kochanków. Ona zabiera się za przyszycie guzików, które oderwała, rozrywając mu koszulę. Obydwoje droczą się ze sobą, prawią sobie komplementy, toczą banalną rozmowę. Niebanalna jest jednak sama para: Franek ma 18 lat, pani Daily - 45.

Co łączy tę niedobraną dwójkę? Bez wątpienia seks - spotykają się przecież codziennie, kiedy tylko pan Daily pójdzie do pracy. Ale w tej relacji jest też coś więcej: wzajemna fascynacja, czutość, troska. I świadomość beznadziejności ich związku, zwiększająca zachłanność kochanków na chwytanie chwil krótkiej i ukradkowej bliskości. 

"Pani Daily ma kochanka", tragifarsa Williama Hanleya, w teatrach wystawiana jest często i chętnie. W Szczecinie ostatni raz można ją było oglądać dziewięć lat temu w Teatrze Krypta. Od niedawna sztukę do swojego repertuaru wtączyt Teatr Kameralny. Co ciekawe, w obu tych realizacjach tytułową rolę zagrała Małgorzata Iwańska. 

Krótki, jednoaktowy spektakl to w gruncie rzeczy przejmujący psychologiczny dramat o zagłuszaniu emocjonalnej pustki. Pani Daily przed laty zrezygnowała z aspiracji zawodowych, tkwi w nieudanym małżeństwie, wciąż też nie umie pogodzić się ze śmiercią synka, który utopił się na basenie, niedopilnowany przez ojca. Romans z chłopakiem z sąsiedztwa daje jej ułudę szczęścia, sprawia, że znów czuje się atrakcyjną i pożądaną kobietą. Boi się dnia, w którym Franek (mówiący wprost, iż "jako małżeństwo wyglądaliby śmiesznie") znajdzie bardziej odpowiednią dla siebie dziewczynę, ale nie umie zrezygnować z codziennych z nim spotkań. 

Dobrą, przekonującą rolę w wyreżyserowanym przez Michała Janickiego przedstawieniu stworzyła Małgorzata Iwańska. Interesująco wypada też Marek Żerański, wreszcie bez irytującej maniery mówienia z patosem o najbardziej błahych rzeczach. Spektakl będzie można jeszcze zobaczyć w Teatrze Kameralnym w czerwcu. Dla tych, którzy nie zdążą, najbliższa okazja trafi się we wrześniu - wówczas "Pani Daily ma kochanka" otworzy nowy sezon artystyczny tej małej sceny.

Katarzyna Strózyk
Kurier Szczecinski
12 czerwca 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia