Krakowska Noc Teatrów

Teatr Groteska w Krakowie

Krakowska Noc Teatrów - Teatr Groteska z okazji 750- lecia Lokacji Miasta Krakowa.

Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, 31-121 Kraków
Rezerwacja wejściówek: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00; tel. 012 633 37 62, tel./fax 012 632 92 00; centrala: 012 633 48 22, 631 81 80 wew. 227, 238, 252. Kasa biletowa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00, 15.00-17.00 i na godzinę przed każdym spektaklem: tel. 012 623 79 59; 012 633 48 22 wew. 252
www.groteska.pl , rezerwacja@groteska.pl  

9 czerwca 2007 (sobota)

Dla dzieci
godz. 17.00 - 17.45 
Spektakl: "Bajka o Szewczyku" (sala kopułowa)
Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni - powierzchni skrzyni, z której wychodzą kramarskie postaci - drewniane, ludowe rzeźby, które ożywione ręką aktora - raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty opowiadają nam w sposób niezwykle plastyczny i jednocześnie nowoczesny historię sprzed tysiąca lat. Przedstawienie opatrzone muzyką, w której nietrudno doszukać się charakterystycznych dla krakowskich okolic dźwięków, to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Czas trwania spektaklu: 42 minuty 

godz. 17.30 - 18.00 
"Piosenki z Czerwonego Kapturka" (duża sala)
"Czerwonego Kapturka" powinni poznać wszyscy. Dlatego właśnie, z myślą o najmłodszych widzach, przygotowaliśmy "Piosenki z Czerwonego Kapturka".
Proponowane przez nas fragmenty to zbiór niezwykle kolorowych, wesołych, żywiołowych, roztańczonych i rozśpiewany piosenek dla dzieci. 
Jest tu i mama, i Czerwony Kapturek, i babcia, i wilk, i gajowy. No i koszyczek. Wszystko, jak trzeba. A przede wszystkim aktorzy, którzy uruchamiają całą maszynerię do tworzenia fikcji i bawienia się nią.
Czas trwania: 30 minut

godz. 18.30 - 19.00 
Epizody aktorskie na "Scenie Muminków" (duża sala)
Muminek wprowadza dzieci w magiczny świat teatru i różnorodności jego form: teatru cieni, teatru czarnego i teatru przedmiotu.
Na oczach dzieci powstaje przedstawienie w którym mogą bezpośrednio uczestniczyć obserwując działania aktorów, rozmawiając z nimi, dotykając lalek, wsłuchując się w teatralne dźwięki. Zobaczymy trzy etiudy teatralne. 
Czas trwania warsztatów: 30 minut

godz. 19.30 - 20.30 
Mini recital "Elvis Presley i Tina Turner" z serii "Podglądać znanych" (duża sala)
Aktor przedstawia technikę jaką jest technika lalki - marionetki. Kabaretowa formuła inscenizacji ma za zadanie rozbawić publiczność. Aktor przedstawia scenki z życia codziennego postaci, odwołuje się do przyzwyczajeń, nawyków, charakterystycznych cech charakteru i ruchów. Ukazując świat lalki aktor stawia sobie za zadanie demaskację przywar ludzkich, irracjonalnego i schematycznego zachowania. 
Czas trwania: 60 minut

godz. 17.00 - 21.00 
Oprowadzanie po wystawie "Sekrety Sceny" w grupach 20 - 30 osobowych; (4 aktorów oprowadzających; program 30 minutowy)
Stała wystawa Teatru Groteska przybliża widzom świat teatru lalki i maski. Zwiedzający mogą zapoznać się z kolejnymi etapami powstawania przedstawienia, poznać proces tworzenia dekoracji, zobaczyć jak zbudowane są lalki i maski. Zdjęcia oraz projekty scenografii przypominają najlepsze przedstawienia Teatru Groteska. Ekspozycja zaaranżowana w pomieszczeniach teatralnych pokazuje różnorodność technik animacji lalek, pochodzących ze wszystkich stron świata, przekonuje o bogactwie tej formy teatralnej. Po wystawie oprowadzają aktorzy Teatru Groteska.
Czas trwania oprowadzania: ok. 30 min.

godz. 17.00 - 21.00 
Lekcja Teatralna - Teatr dla Was czyli warsztaty dla dzieci (kawiarnia teatralna, grupy 30-osobowe)
(I grupa: 17:00-17:45; II grupa: 18:00-18:45; III grupa: 19:00-19:45; IV grupa: 20:00-20:45)

Dla dorosłych 

godz 19.00 
prezentacja spektaklu "Balladyna" (sala kopułowa)
W oryginalnej, "Groteskowej" interpretacji "Balladyny" Juliusza Słowackiego dwupoziomowość świata przedstawionego utworu (świat elfów i świat ludzi) została przełożona na świat aktorów i świat lalek.
Wysnuwając opowieść o Goplanie i Balladynie z artystycznego tworzywa teatru można było zbudować sceniczny świat oparty na wyobraźni poetyckiej, bez odniesień do zasad logiki, czy realistycznego porządku prawdy i prawdopodobieństwa. W ten sposób opowieść zyskała kształt baśni, legendy, mitu... Zabieg teatralizacji świata pozwolił pokazać fenomen zła i fenomen świata duchów. 
Czas trwania spektaklu: 1godz. 30 min 

godz 21.30 
prezentacja spektaklu "Kandyd czyli Optymizm" (duża sala)
Spektakl wyróżniony GRAND PRIX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie (8.10.2005).
Wygnany z Westfalii, za afekt miłosny do córki barona de Thunder Ten Tronckh, Kandyd przemierza różne zakątki świata. Przeświadczenie młodzieńca o tym, że wszystko w świecie dzieje się doskonale, zostaje wystawione na poważną próbę. Efektowne teatralne koncepty, barwne elementy scenograficzne i kostiumy, efekty parodystyczne, żart słowny i sytuacyjny oraz dynamiczna gra aktorów są źródłem żywiołowości i zabawnego charakteru przedstawienia. Spektakl wzbogacają satyryczne piosenki oraz grana na żywo i ciekawie zaaranżowana scenicznie muzyka. 
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 15 min. 

godz 24.00
prezentacja spektaklu "Balladyna" - (sala kopułowa)
W oryginalnej, "Groteskowej" interpretacji "Balladyny" Juliusza Słowackiego dwupoziomowość świata przedstawionego utworu (świat elfów i świat ludzi) została przełożona na świat aktorów i świat lalek.
Wysnuwając opowieść o Goplanie i Balladynie z artystycznego tworzywa teatru można było zbudować sceniczny świat oparty na wyobraźni poetyckiej, bez odniesień do zasad logiki, czy realistycznego porządku prawdy i prawdopodobieństwa. W ten sposób opowieść zyskała kształt baśni, legendy, mitu... Zabieg teatralizacji świata pozwolił pokazać fenomen zła i fenomen świata duchów. 
Czas trwania spektaklu: 1godz. 30 min

(-)
Materiały Teatru
5 czerwca 2007
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia