Krakowska premiera Kmity

"Jeszcze nie pora nam spać" - reż. Rafał Kmita - Teatr Groteska w Krakowie

Kabaret literacki w pełnym tego słowa znaczeniu! Świetne teksty zyskują tu godne wykonanie. Aktorzy grają brawurowo i z ogromnym talentem komicznym. Przez spektakl przetacza się korowód wyrazistych postaci, zaskakują rozwiązania inscenizacyjne, a kilka scenek to komediowe majstersztyki. Istotnym atutem przedstawienia są piosenki. Rewelacyjną muzykę do nich skomponował Bolesław Rawski.

Twórcy w niezwykle inteligentny i dowcipny sposób diagnozują współczesny świat: wyścig szczurów, gonitwę za pieniędzmi, głupotę mediów, ksenofobię, cynizm, intelektualne i duchowe zasypianie... I próbują obudzić ten świat słowami:

Więc wejdźmy w tę noc, panowie;
Idźmy do ludzi, by żyć.
Pofruńmy gdzieś tam - w rozmowę,
Jeszcze się dusza w nas tli.

Więc wejdźmy w tę noc, dziewczyny;
Wejdźmy w tę noc, póki trwa;
Do tańca się tam rzucimy,
Będą po świt dla nas grać.

Więc wejdźmy w tę noc, chłopaki;
Nasza ta noc jest, psiamać!
Więc chodźmy się życia napić,
Jeszcze nie pora nam spać.

Scena dla dorosłych Teatru Groteska
Premiera 27 kwietnia, godz. 19:00

Kolejne spektakle:
28 kwietnia, godz. 19:00
24, 25, 26 maja, godz. 19:00
28, 29, 30 czerwca, godz. 19:00

Bilety (w cenie 50 zł) do nabycia w kasie Groteski oraz on-line na stronie www.groteska.pl

Grupa Rafała Kmity powstała w roku 1993.
W ciągu 20 lat działalności zagrała ponad 1800 przedstawień, prezentując swoje spektakle nie tylko w Polsce, ale również w Rosji, Szwecji, Austrii, Francji, a także w Stanach Zjednoczonych.
W tym czasie przez przedstawienia Grupy przewinęło się blisko stu wykonawców (m.in. Anita Lipnicka, Sonia Bohosiewicz, Marta Bizoń, Tomasz Kot, Tadeusz Kwinta, Feliks Szajnert, Krzysztof Pluskota).
Scenarzystą, autorem wszystkich tekstów oraz reżyserem Grupy jest Rafał Kmita, natomiast kompozytorem i kierownikiem muzycznym – Bolesław Rawski.
Grupa Rafała Kmity zdobyła wiele nagród na festiwalach teatralnych i kabaretowych. Między innymi trzykrotnie wygrała Przegląd Kabaretów PAKA w Krakowie (1993, 1994, 1995), co nie udało się nikomu ani wcześniej ani później. To z tamtego okresu pochodzą słowa Andrzeja Mleczki: „Z dziką radością obejrzałem „Pop-show" kabaretu Rafała Kmity. Zapewnił mi on nie tylko strawę intelektualną, i nie tylko był piekielnie śmieszny, ale nawiązywał również do kabaretu moich marzeń, czyli był na pograniczu teatru, rewii i tradycyjnego przedstawienia kabaretowego."
Grupa brała udział w szeregu przedsięwzięć telewizyjnych i radiowych. W roku 1997 program „Pop-show" reprezentował Telewizję Polską na Festiwalu Rozrywki Telewizyjnej w Montreux.
Grupa poza działalnością objazdową wiąże się na dłużej z teatrami, wystawiając w nich kolejne premiery i grając tam repertuarowo. (Teatr Stu w Krakowie, warszawski Teatr na Woli, Teatr Rampa, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Muzyczny w Łodzi).
Jak podkreślają recenzenci spektakle Grupy to błyskotliwe, pełne przewrotnego humoru teksty, znakomita muzyka i wysokiej próby, żywiołowe aktorstwo. Z całą pewnością na tle wszechogarniającej nas kabaretowej bylejakości Grupa Rafała Kmity to na polskich scenach prawdziwy unikat. Oto jak kiedyś opisał to zjawisko Michał Ogórek: „W muzyce akord dramatyczny różni się od lekkiego tylko jedną nutą – Grupę Rafała Kmity poznaje się po tym, że u nich komizm dzieli od tragizmu tylko jedno słowo..."

Spektakle teatralne:
„Wszyscyśmy z jednego szynela" (1997),
„Ca-sting" (2002),
„Aj waj! czyli historie z cynamonem" (2005)

Spektakle kabaretowe:
„Głusi jak pień" (1993),
„Trzy zdania o umieraniu" (1994),
„Pop-show" (1995),
„Wieczór kabaretowy" (2004),
„Dość!... dobry wyrób kabaretopodobny" (2009)

Obecny skład Grupy Rafała Kmity:

Katarzyna Chlebny, Agata Myśliwiec, Grzegorz Kliś, Arkadiusz Lipnicki, Piotr Plewa, Andrzej Róg, Dariusz Starczewski, Karol Wolski, Marcel Wiercichowski

Natalia Mączyńska
Materiał Teatru
17 kwietnia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Rafał Kmita
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia