Krakowskie polecenia weekendowe

8 – 10 października 2021 r.

Rozważania o ojczyźnie, o mężczyznach, o władzy – krakowscy wielbiciele teatru mogą w najbliższy weekend wybierać w takiej tematyce. Znajdzie się również propozycja dla miłośników Sławomira Mrożka oraz musicali, szczególnie tych w kryminalnym klimacie Ameryki lat 20. W Tarnowie gratka dla fanów Kabaretu Starszych Panów – spektakl (nie tylko!) z najlepszymi utworami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

„Słowacki umiera" – reż. Radek Stępień – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
piątek, 8 października 2021, godz. 19:30, Nowa Scena
sobota, 9 października 2021, godz. 16:00, Nowa Scena
niedziela, 10 października 2021, godz. 16:00, Nowa Scena
Podległość to śmierć – śmierć ojczyzny, śmierć narodowego mitu, śmierć wielkich ideałów. Wieszcz narodowy i piewca polskiej sprawy – Juliusz Słowacki (Paweł Pogorzałek) w poczuciu nadchodzącego końca desperacko próbuje ocalić swoją poetycką spuściznę.
Przekaz, który niosą ze sobą jego słowa zostaje brutalnie wyśmiany i sprowadzony do poziomu szczeniackiej błazenady przez kolejnego wielkiego bohatera narodowej sceny Adama Mickiewicza (Maciej Charyton). Ironiczny, doskonale osadzony w biografii wieszcza spektakl Radka Stępnia rozbraja pompatyczność romantycznej spuścizny myślenia o Niepodległej.
(Materiał teatru)

„Wszystko o mężczyznach" – reż. Tomasz Obara – Teatr Ludowy
piątek, 8 października 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
sobota, 9 października 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
Męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych... To dramaturgiczne wznowienie tematu znanego już naszym widzom ze spektaklu „Wszystko o kobietach". Trzech aktorów wciela się w kilkanaście postaci, z pasją i szczerością, dając widzom powód do uśmiechu i jednocześnie do zadumy.
(Materiał teatru)

„Hamlet" – reż. Bartosz Szydłowski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
piątek, 8 października 2021, godz. 19:00, Duża Scena
sobota, 9 października 2021, godz. 18:00, Duża Scena
To słowa Stanisława Wyspiańskiego z gorączkowo pisanego przez kilka dni Studium o „Hamlecie" – niezwykłego dzieła, będącego źródłem inspiracji dla wielu polskich reżyserów. Wyspiański zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do genialnego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków.
Reżyser Bartosz Szydłowski sięga po Hamleta i czyta najsłynniejszy dramat Szekspira poprzez świat idei Stanisława Wyspiańskiego, zawarty w Studium..., czy w Wyzwoleniu. Wyspiański umierał na Polskę małostkową, egocentryczną, zaklętą w sloganach narodowości. Sięgał do Hamleta, bo widział w nim zmagania polskiego inteligenta, który stawał przeciwko światu kłamstw, triumfalnego rechotu, grotesce, która z kategorii estetycznej, stała się kategorią opisu realnego świata. Polski Hamlet współczesny to Hamlet czasów postprawdy. Ostatni samotnik przyzwoitości.
(Materiał teatru)

„Ci, co mnie niosą" – reż. Artur "Baron" Więcek – Krakowski Teatr Scena STU
piątek, 8 października 2021, godz. 19:00
sobota, 9 października 2021, godz. 19:00
Mało znane i nigdy nie wystawiane na scenie opowiadanie Mrożka to rzecz „zakręcona" dokładnie tak, jakbyśmy się tego po autorze spodziewali – fantazyjna, absurdalna, melancholijna, ironiczna. Do tego pełna zadumy nad ludzkim losem, naszym miejscem w świecie, przeznaczeniem. Refleksja o ludziach i rzeczach, pragnieniach i potrzebach - wszystkim tym, co „niesie nas" przez życie. Sprawach, dzięki którym od czasu do czasu nabiera ono kolorów i głębszego sensu. Chwilach, które powodują, że mimo kierującej losem przypadkowości, zmienności i ulotności chce nam się marzyć, tworzyć, kochać - po prostu żyć!
(Materiał teatru)

„Chicago" – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 8 października 2021, godz. 19:00
sobota, 9 października 2021, godz. 18:00
niedziela, 10 października 2021, godz. 17:30
Tabloidowe sensacje? Intrygujące relacje? Korupcja w wymiarze sprawiedliwości? W tej historii tego nie brakuje. Elektryzująca akcja nie zawiedzie wielbicieli kryminalnych zagadek. Chicago to muzyczna opowieść, która odkrywa przed widzem świat prohibicji, skandali oraz show biznesu. Podróż w czasie do Ameryki lat 20. zaaranżował znakomity duet reżysersko-choreograficzny: Wojciech Kościelniak oraz Ewelina Adamska-Porczyk. Jedno jest pewne: ten musical to wybuchowa mieszanka porywających utworów, znakomitej choreografii, świetnej rozrywki i niepowtarzalnego klimatu – po prostu All That Jazz.
(Materiał teatru)

„Starsi Panowie znów" – reż. Łukasz Fijał – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
piątek, 8 października 2021, godz. 11:00, Duża Scena
sobota, 9 października 2021, godz. 18:00, Duża Scena
niedziela, 10 października 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Spektakl wykorzystuje piosenki i sceny dialogowe Kabaretu Starszych Panów oraz Kabaretu Jeszcze Starszych Panów tworząc dynamiczną i barwną opowieść o miłości, odrzuceniu, tęsknocie, fascynacji, oczarowaniu i pożądaniu. Scenariusz spektaklu składa się z 22 piosenek i 10 scen dialogowych z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Widzowie usłyszą znane utwory, takie jak „Tango kat", „S. O. S." czy „Upiorny Twist" jak również utwory mniej rozpoznawalne, a równie atrakcyjne: „Ballada jarzynowa" czy „Zosia i ułani".
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
8 października 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...