Kto napocznie Zosię?

"Ułani" - reż. Piotr Cieplak - Teatr Narodowy w Warszawie

Komedia Jarosława Marka Rymkiewicza "Ułani" wystawiana jest w Teatrze Narodowym w Warszawie. I dobitnie pokazuje, że to znakomity tekst jest największą siłą teatru. Reszta to jedynie ozdobniki.

I dobrze, że te ozdobniki w spektaklu Piotra Cieplaka nie degradują treści. "O mój wrogu, jakżeś ty mi bliski" - wzdycha Zosia do feldmarszała, który zabija na polach ułanów.

Napisany w 1974 r. tekst Rymkiewicza odnoszący się do ideałów romantyzmu to satyra na polską obyczajowość. Zosia (Dominika Kluźniak) desperacko pragnie, by ktoś ją "napoczął", Ciotunia (Anna Seniuk) jest rozmiłowana w hipokryzji, a relacje damsko-męskie sprowadzają się do rubasznych figli w stodole. W dworku, w którym szaleją jurni mężczyźni, a panienki pachną gnojem, jedyna nadzieja w Lubomirze (Hubert Paszkiewicz). Jednak ten zastanawia się, czy jest żabą, czy bocianem. Ale tekst Rymkiewicza to zabawa i ostrzeżenie. Bo pod grubą warstwą satyry kryją się pytania ciężkiego kalibru.

Choćby o to, jak cienka może być granica między dumą narodową a jej karykaturą.

Sylwia Krasnodębska
Gazeta Polska Codziennie
19 marca 2018
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Piotr Cieplak
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia