Kulturalny weekend w Krakowie

9 - 11 lipca 2021 r.

W Krakowie szeroki wybór ciekawych wydarzeń na weekend. Do wyboru zarówno wydarzenia w Nowohuckim Centrum Kultury, jak i innych krakowskich teatrach. W tym burzowym okresie lata, teatry stawiają na wakacyjno-muzyczny repertuar, nie próżnują również opery, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Najpiękniejsze Piosenki: Leonard Cohen - koncert. Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

sobota 10 lipca godz. 18:00 Scena NCK

Wystąpią:
Paweł Orkisz – śpiew, gitara
Zygmunt Golonka – piano
Michał Rapka – bas
Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

(mat. Teatru)

NH FEST // GRAFFITI JAM Street art na murach NCK!

Sobota, 10.07.2021, "tunel" (zjazd prowadzący za budynek NCK) godz. 10:00 - 17:00
Niedziela, 11.07.2021, "tunel" (zjazd prowadzący za budynek NCK) godz. 10:00 - 17:00

W lipcowy weekend odnowione podczas rewitalizacji otoczenia NCK słynne mury „tunelu" (zjazd prowadzący za budynek Centrum) zyskają nowe oblicze! Dla środowiska artystów graffiti, tunel jest bardzo ważnym i kultowym miejscem – od początku lat 90-tych aktywnie powstawały tam prace, murale, szablony. Podczas Graffiti Jam obecni będą między innymi: EMBEAT, NOUDE, KOBIK, KRAK, których prace od początku pojawiają się na murach NCK.

Oprawa muzyczna: Bug 313, DJ Turbo

Wstęp wolny (mat. Teatru)

"Così fan tutte" – Capella Cracoviensis, Opera Rara - reż. Cezary Tomaszewski - Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

piątek 9 lipca 18:00
sobota 10 lipca 18:00
niedziela 11 lipca 18:00

„Così fan tutte" to ta spośród dojrzałych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, która przez długi czas traktowana była z największą dozą nieufności. Szczególnie libretto było dla niektórych tak nieznośne, że przesłaniało im zalety muzyki. Dzisiaj jednak nie mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z rzeczą absolutnie wybitną. „Così fan tutte" w ramach powracającego Festiwalu Opera Rara już 8 lipca na żywo w Teatrze Łaźnia Nowa oraz online na PLAY KRAKÓW.

„Szczęśliwy, kto bierze wszystko od dobrej strony i co by się nie działo, daje się prowadzić rozumowi. To, co dla jednych jest przyczyną łez, dla niego powodem jest do śmiechu, a pośród huraganów świata potrafi odnaleźć błogi spokój". Takie są ostatnie zdania „Così fan tutte". Finał ten ciągle budzi wśród interpretatorów kontrowersje – nie każdemu w smak tego rodzaju oświeceniowe morały. Wielu dopatruje się w tych słowach tnącego ostrza ironii i w możliwość odnalezienia utraconego spokoju nie wierzy. A my? Czy dzisiaj wierzymy jeszcze w rozum silniejszy od uczuć? (mat. Teatru)

"Gino i Suzi. Kucharze." - reż. Agnieszka Cianciara – Fröhlich - Teatr Praska 52
sobota 10 lipca 16:00
niedziela 11 lipca 16:00

Gino i Suzi, sympatyczna komediowa para, powraca tym razem jako szefowie kuchni! W ich wytwornej restauracji gotuje się w rytmie swingu, aby zadowolić wymagające podniebienia gości. Jednak pewnego dnia, jak to czasami bywa, czar doskonałej kuchni pryska. Nowe, zaskakujące w swoim pojawieniu się zamówienie, choć z pozoru proste, staje się dla nich prawdziwym wyzwaniem. Kolejne próby ratowania potrawy kończą się fiaskiem, a wszystko zmierza do kulinarnej klęski. Czy wyjdą cało z tych zmagań i co uratuje ich od gastronomicznej kompromitacji? Komediowy galimatias pełen gagów, zabawnych zawirowań, wykwintnych dań, smaków, zapachów, dźwięków i kolorów trzyma widza przyklejonego do patelni, aż do samego końca. W spektaklu występuje Agnieszka Cianciara – Fröhlich, Jonathan Fröhlich . (mat. Teatru)

"Na pełnym morzu" - reż. Michał Szafarski - Teatr przypadków feralnych w Krakowie
piątek 9 lipca 19:00
sobota 10 lipca 17:00 i 19:00

Byliście kiedyś głodni? Tak naprawdę? Tak głodni, że nawet znienawidzone mięso w galarecie pożarlibyście jak najlepszy przysmak? Albo swojego chomika. Psa. Kumpla. Tylko którego? Sławomir Mrożek to mistrz absurdu – a Na pełnym morzu – opowieść o trzech rozbitkach debatujących, którego spośród nich należy zjeść, to brawurowa demaskacja najbrutalniejszych społecznych mechanizmów.

W obliczu zwierzęcej walki o przetrwanie nie mają znaczenia założenia kolejnych systemów politycznych – liczy się tylko głód. Czy ośmielisz się przyjść i stawić czoła swojej wewnętrznej bestii? Pokonać ją możesz w jeden sposób – poprzez śmiech – zaś tego na pewno w czasie spektaklu nie zabraknie. Na pełnym morzu to czarna komedia dla prawdziwych teatralnych smakoszy. Wypłyńmy na nieznane wody i zobaczmy bestie kryjące się za horyzontem. A Ty? Popłyniesz z nami? (mat. Teatru)

"Pretty Woman - The Musical" – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIÉTÉ
piątek 9 lipca 19:00
sobota 10 lipca 18:00
niedziela 11 lipca 17:30

Współczesna bajka o kopciuszku i uwielbiana na całym świecie kultowa komedia romantyczna, tym razem na scenie teatralnej i w broadwayowskim stylu, bawi i wzrusza widzów. Prostytutka Vivian Ward zostaje zatrudniona przez biznesmena Edwarda Lewisa na tydzień jako reprezentacyjna dama do towarzystwa. Czy świadczącą usługi przy Alei Gwiazd Vivian i Edwarda, zapracowanego miliardera zjawiającego się w Los Angeles w interesach i przyzwyczajonego do życia w luksusie, połączy coś więcej niż przelotna „zawodowa" relacja?
(Materiał teatru)


"KONIEC ŚWIATA W CENTRAL PORK" - reż. Dariusz Starczewski  - Teatr Ludowy w Krakowie
sobota 10 lipca 17:00
niedziela 11 lipca 17:00

Zainspirowani fabułami seriali i filmów, których akcja osadzona jest w N.Y.C w latach dziewięćdziesiątych przedstawiamy opowieść o miłości i samotności w wielkim mieście, o marzeniach i lękach, wzlotach i upadkach „pokolenia X". Pokażemy nowojorska bohemę artystyczną, grono freaków i outsiderów, wyścig szczurów, powszechne neurozy i specjalistyczne terapie. Zaśpiewamy wiele kultowych amerykańskich piosenek z ostatniej dekady XX wieku.

Akcja spektaklu rozpocznie się od skutków wiary w ideę „końca historii" Francisa Fukyiamy i transmitowanej na żywo w telewizji Wojny w Zatoce. Finalnym akordem naszej opowieści będzie atak na World Trade Centre, bo wtedy naprawdę skończyły się beztroskie lata dziewięćdziesiąte. Zapraszamy do Central Pork, nowojorskiej klubo-kawiarni, w której koncentruje się życie grupy przyjaciół i mieszkańców kilku kamienic. Odbywają się tu koncerty, slamy poetyckie i debaty polityczne. Młodzi ludzie zakochują się i odkochują w sobie, szukają pracy, rewolucjonizują muzykę rockową. Bawią się w sylwestrową noc, jedzą indyka w Święto Dziękczynienia, obdarowują prezentami w Wigilię, zaskakuje ich blackout. Boją się pluskwy milenijnej. I życia, które przyjdzie potem. (mat. Teatru)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Kraków
10 lipca 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia