Kwaskowate jabłko

"Kariera Artura Ui" - reż: Jacek Bunsch - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Teatr Zagłębia w Sosnowcu kończy, nieudany niestety, sezon spektaklem "Kariera Artura Ui" w reżyserii Jacka Bunscha

Dwuipółgodzinny spektakl być może nie jest gwoździem do trumny sosnowieckiego Teatru, ale również nie jest powodem do dumy. Po pierwsze - niezwykle dziwi dobór dramatu. Atrakcyjność „Kariery Artura Ui” jest co najmniej dyskusyjna, zwłaszcza, że w grupie zagłębiowskich aktorów próżno szukać talentów na miarę legendarnego Tadeusza Łomnickiego. Myślę, że pracowity zespół o wiele lepiej poradziłby sobie z dramatem-samograjem, który przyciąga treścią i nie wymaga karkołomnej gry. 

Wizja reżysera, choć mająca naprawdę udane fragmenty i nowoczesne ambicje, niestety albo przerosła aktorów, albo samą siebie. Spektakl wydaje się chaotyczny, zbyt głośny, patos i przerażenie miejscami ustępują niezamierzonej grotesce i wówczas na usta widza ciśnie się mimowolny uśmiech. Artur Ui Grzegorza Kwasa nie przeraża i, owszem, przywodzi na myśl Adolfa Hitlera, ale raczej tego z udanych kabaretowych skeczy. Kwas nie gra źle, ale Artur Ui zdecydowanie nie jest „jego” rolą. Z resztą, prawie cała obsada nie zachwyca i wypada raczej przeciętnie. Na ich tle wybijają się jedynie Ewa Kopczyńska, Andrzej Lipski oraz Zbigniew Leraczyk.

Zamierzona przez autora dramatu groza, mająca uzmysłowić widzom kolistość czasu i wieczność totalitaryzmów, w spektaklu Bunscha nie zostaje dostatecznie uwydatniona. Widz oniemieje dopiero pod koniec przedstawienia, gdy w przejmującym monologu Agnieszki Okońskiej odnajdzie prawdziwy zamysł Brechta. Niestety, jest to ostatnia scena i niemal natychmiast z zadumy wyrywa go łoskot opadającej kurtyny. Obiecano nam słodkie kokosy, dostaliśmy to, co zazwyczaj – trudne do przełknięcia kwaskowate jabłko, tym razem, dla odmiany, w masce chicagowskiego gangstera.

„Kariera Artura Ui” Bertolda Brechta to ostatnia z propozycji ustępującego z funkcji dyrektora Adama Kopciuszewskiego. Miejmy nadzieję, że kolejny sezon w Teatrze Zagłębia rozpocznie się bardziej obiecującymi spektaklami.

Katarzyna Bojić
Dziennik Teatralny Katowice
3 czerwca 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...