Laureaci nagrody

Gwarancje Kultury 2015

Już po raz dziesiąty zostały wręczone doroczne nagrody TVP Kultura dla najciekawszych osobowości i zjawisk w kulturze minionego sezonu. Laureaci wyłonieni zostali w dziewięciu kategoriach: Literatura, Film, Teatr, Muzyka poważna, Muzyka – Jazz, rock i inne, Sztuki wizualne, Kultura w sieci, Supergwarancja Kultury. O przyznaniu nagród zadecydowali redaktorzy TVP Kultura, na podstawie nominacji zgłoszonych przez krytyków współpracujących z kanałem. Laureata w kategorii Kultura w sieci tradycyjnie wybrali internauci.

Wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia w trakcie uroczystej gali z okazji 10-lecia TVP Kultura w siedzibie Telewizji Polskiej. Gospodarzami wieczoru byli: Dyrektor Anteny - Katarzyna Janowska oraz Max Cegielski. TVP Kultura transmitowała wydarzenie na żywo, internauci mogli je śledzić także na nowej stronie internetowej kanału (www.tvpkultura.tvp.pl). Laureaci otrzymali statuetki w kształcie telewizorów z nowym logotypem TVP Kultura.

Tegoroczne Gwarancje Kultury otrzymali:

Literatura - Olga Tokarczuk - „Księgi Jakubowe"
Za dzieło na miarę wielkiej powieściowej tradycji, za nowe odczytanie historii Polski, odkrycie jej wielokulturowości, złożoności dziejów oraz mechanizmów decydujących o losach narodów. Za powieść, w której misterny realizm splata się z mistycyzmem.

Film - Małgorzata Szumowska - „Body/Ciało"
Za wykreowanie intrygującej wizji świata, w którym doskonale prowadzeni aktorzy stworzyli wybitne kreacje. Za niecodzienny w polskim kinie ton rozpięty pomiędzy życiowym dramatem a niewymuszoną czarną komedią. Za uświadomienie nam, na czym polega artystyczna odwaga.

Teatr - Zespół Aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu
Indywidualności, które tworzą wspólnotę sztuki aktorskiej - za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier, w tym „Dziadów" (reż. Michał Zadara), „Termopili polskich" (reż. Jan Klata) czy „Wycinki" (reż. Krystian Lupa), oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół.

Muzyka poważna - Mariusz Treliński i Boris Kudlička
Za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: „Jolanta" i „Zamek Sinobrodego". Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.

Muzyka - Jazz, rock i inne – Artur Rojek
Za długo oczekiwaną solową płytę artysty „Składam się z ciągłych powtórzeń", będącą sumą życiowych i artystycznych doświadczeń autora. Za kompozycje po raz kolejny potwierdzające jego muzyczną klasę.

Sztuki wizualne - Magdalena Moskwa
Jedna z najoryginalniejszych artystek-badaczek. Za twórcze rozwinięcie malarskiego języka i odważne eksplorowanie tematu cielesności. Za wypracowanie wyrazistego stylu i bogactwo warsztatu, które można prześledzić na jej retrospektywnej wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kultura w sieci – Culture.pl
Za staranne i konsekwentne budowanie internetowej bazy wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. Za wysoką jakość treści w atrakcyjnej wizualnie formie. Za poszerzanie kręgu odbiorców na świecie poprzez stworzenie rosyjskojęzycznej i anglojęzycznej odsłony portalu.

Menedżer kultury – Joanna Wnuk-Nazarowa
Za doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych i najpiękniejszych sal koncertowych w Europie. Oddana w październiku siedziba NOSPR to imponujący przykład wysiłku całego środowiska kultury. Za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych.

Supergwarancja - Krystian Lupa
Supergwarancja dla artysty, który wciąż poszukuje, prowokuje i inspiruje, dla którego sztuka jest formą poznawania człowieka i odkrywania jego tajemnic. Za moc kreowania scenicznej rzeczywistości i niezwykłą zdolność przyciągania publiczności. Supergwarancja dla reżysera, który kolejny raz dowiódł swojej wyjątkowości, inscenizując „Wycinkę" Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Supergwarancja - Peter Gelb
Za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlički do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie.

Atrakcją wieczoru był koncert „Inspiracje" z udziałem artystów, którzy współpracowali z TVP Kultura przez upływającą dekadę. Na urodzinowej scenie zagrali: VOO VOO, Wojciech Waglewski, Natalia Przybysz, Mateusz Pospieszalski, Tęgie Chłopy, Stanisław Witkowski, Dominik Wania, Maciej Obara, Iza i Łukasz Lach, Julia Marcell, Gaba Kulka, Ricky Lion, Motion Trio, Luis Ribeiro, Włodek Pawlik, Katarzyna Nosowska, Royal String Quartet, Bartek Wąsik, Zbigniew Wodecki. Część muzyków wystąpiła w specjalnie zaaranżowanych na ten wieczór składach. Artystom towarzyszyła orkiestra Karimski Club pod dyrekcją Karima Martusewicza.

Gwarancje Kultury to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, honorująca dokonania przedstawicieli środowiska artystycznego z szerokiego spektrum dziedzin. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się m.in.: Włodek Pawlik, Krzysztof Warlikowski, Rafał Blechacz, Wiesław Myśliwski, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, Wilhelm Sasnal, Karolina Gruszka, Andrzej Stasiuk, Anda Rottenberg, Zbigniew Libera, Joanna Bator.

(-)
Materiał organizatora
25 kwietnia 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...