Letnie spotkania z teatrem w Krakowie

Letni Przegląd Małych Form Teatralnych w Krakowie

Przez cały niemal lipiec w krakowskich teatrach panował zastój. Tylko Teatr Ludowy przyciągał widzów pod Ratusz swoimi najpopularniejszymi spektaklami.

Teraz pałeczkę przejęła Bagatela. Na jej scenie przy ul. Sarego 7 rozpocznie się 1 sierpnia Letni Przegląd Małych Form Teatralnych.

- Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu, również w tym roku zaprezentujemy różnorodne sztuki w wykonaniu artystów z całej Polski. Dobierając spektakle chciałem, żeby widzowie mogli poznać mniej znane, ale stojące na jak najwyższym artystycznym poziomie przedstawienia, jak choćby spektakl legendarnej już grupy Wierszalin - zachwala projekt Henryk Schoen, dyrektor Bagateli .
Na dobry początek zostanie zaprezentowana historia psa, ale nie byle jakiego, tylko należącego do samego Pana Jezusa. Wszystko to dzięki sobotniemu spektaklowi Pauliny Karczewskiej i Mateusza Tymury pt. "Mała pasja" w wykonaniu Teatru Wierszalin z Supraśla. Jego akcję wyznacza niesamowita opowieść starego człowieka o pierwszym, udomowionym czworonogu, któremu przypadł zaszczyt dotrzymywania towarzystwa w podróży Panu Jezusowi.

Kolejnego letniego wieczoru szykuje się prawdziwy rarytas dla fanów grupy Leningrad, prawdziwej ikony rosyjskiego undergroundu. Przeboje rockowej legendy wykonają aktorzy Teatru Piosenki z Wrocławia. Ale uwaga, to propozycja dla odważnych. Dosadność i ostre teksty od lat stanowią bowiem znak rozpoznawczy Leningradu.

W zdecydowanie bardziej kameralne, na dodatek przepojone poezją klimaty wprowadzi publiczność podczas swojego recitalu pt. "A sen to miałam" skrzypaczka i wokalistka, Joanna Słowińska. Artystka zaśpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego. Niektóre z nich są specjalnie dedykowane artystce. Inne stworzone zostały przez niego w ostatnich latach do filmów i spektakli teatralnych.
Po tej dawce nostalgicznych nut coś bardziej dynamicznego, czyli rozpędzony pociąg. W nim właśnie rozgrywa się akcja spektaklu "Żółta strzała" Studia Teatru Koło z Warszawy. Ów dziwny pojazd nie zatrzymuje się na żadnej stacji. Na dodatek nie można z niego wysiąść. Ale wewnątrz przedziałów toczy się życie. Ludzie rodzą się i umierają, kochają, robią interesy, zapełniają codzienność drobnymi zajęciami. Tylko nieliczni zadają sobie pytania: dokąd jedziemy?

Dzień po podróży w nieznane na scenie przy ul. Sarego zaroi się od najróżniejszych masek i karykatur. Wszystko za sprawą jednego człowieka, Rafała Rutkowskiego. Aktor Teatru Montownia w przedstawieniu "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" wcieli się w postaci znanych artystów, kaznodziei, kabotynów, wojskowych, szarlatanów, a nawet ginekologów - W jego przedstawieniu padają znane nazwiska, m.in. Wajdy, Jandy, Deląga, Małaszyńskiego - opowiada dyrektor Teatru Bagatela.
Na zakończenie festiwalu poczujemy się jak podczas przedwojennego seansu filmowego. W takie bowiem magiczne klimaty wprowadzi nas recital piosenek śpiewanych ongiś przez Mieczysława Fogga. Przeniesie nas tam znakomita aktorka Grażyna Rogowska.

Program teatralnego przeglądu

01. 08. "Mała pasja" -Teatr Wierszalin
02. 08."Leningrad" - Teatr Piosenki
07. 08"A sen to miałam" - recital Joanny Słowińskiej
08. 08"Żółta strzała" -Studio Teatr Koło
09. 08 "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" Teatru Montownia
14. 08 "Lubię być zabijana" - Teatr Studio
16.08
"Jak w starym kinie" -Teatr im. J. Kochanowskiego

Joanna Weryńska
Polska Gazeta Krakowska
29 lipca 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...