Luksusowa dzielnica polem walki

"Plac Waszyngtona" - reż. Maria Kwiecień - Bałtycki Teatr Dramatyczny

Dzisiaj Bałtycki Teatr Dramatyczny pokaże przedostatni w tym sezonie artystycznym spektakl premierowy. Weźmie on też udział w części konkursowej tegorocznego Festiwalu m-Teatr.

"Plac Waszyngtona" Henry'ego Jamesa na warsztat wzięła Maria Kwiecień, absolwentka Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Jej realizacje sceniczne i projekty performatywne bazują na bardzo różnorodnym materiale literackim - od Elfriede Jelinek ("Dramaty Księżniczek"), przez dziecięce wyliczanki ("Najpiękniejsza na świecie piosenka"), teksty poetyckie (Wielka Elegia), po dramat antyczny (Trojanki). Jednak wszystkie dotyczą relacji rodzinnych i ich przełożenia na więzi społeczne, zależności pomiędzy patrzeniem i uczestnictwem, oraz pytań o możliwość powtórzenia.

Klasyczne, dziewiętnastowieczne opowiadanie Henry'ego Jamesa, zekranizowane przez Agnieszkę Holland, osadzone będzie we współczesnych realiach. Szacowna rodzina z górnych warstw społeczeństwa i skryta za wielkoświatową fasadą patologia- manipulacja i przemoc psychiczna, przewrotna rywalizacja o władzę, toksyczna więź kata i ofiary. Wszechwładza pieniądza w świecie, w którym o pieniądzach mówić nie wypada. Plac Waszyngtona to coś więcej niż prestiżowy adres w luksusowej dzielnicy. To również pole walki, węzeł krzyżujących się dróg, miejsce spotkań, z których każde niesie w sobie zalążek rozstania.

Czy w przypadku "Placu" Maria Kwiecień proces twórczy nakierowała na konkretnego widza? Czy pracując nad spektaklem myśli, do kogo chce z nim dotrzeć? - Jestem daleka od tego, by zakładać co widz pomyśli. Jestem za tym, by zostawić mu wolność w tym, żeby sam zgadywał, dopytywał się. Siłą rzeczy spektakl jest więc kierowany do widza aktywnego, poszukującego, który nie boi się konfrontować z pewnymi nieoczywistościami. Z drugiej strony, jak każdy chyba twórca, chciałabym mieć jak najszerszy odbiór i mam nadzieję, że udało mi się zbudować spektakl na kilku poziomach, tak, że każdy, że każdy, niezależnie od stopnia dojrzałości w odbiorze sztuki będzie w stanie coś dla siebie znaleźć - czy to w wymiarze fabuły, obrazu, czy emocji - odpowiada.

Prapremiera spektaklu "Plac Waszyngtona" odbędzie się dzisiaj o godz. 19 na małej scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Spektakl można też zobaczyć w niedzielę o godz. 19 i w ramach m-Teatru 11 czerwca o godz. 21 oraz 14 czerwca o godz. 21.30.

m-Teatr

We środę, 11 czerwca, rozpoczną się 5. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-Teatr". W ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć osiem spektakli, które będą sceniczną podróżą przez najciekawsze propozycje najlepszych ośrodków teatralnych w kraju. Wjakich kierunkach zmierzają młodzi reżyserzy? Odpowiedź w BTD. Na łaniach "Głosu" znajdziesz festiwalowy repertuar i opisy wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

Joanna Krężelewska
Głos Koszaliński
7 czerwca 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...