Mar, czyli dotykać zmysłami

"Tukar" - reż: Adam Frankiewicz - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Takiego spektaklu dawno nie oglądaliśmy

Kto chce poznać nowoczesne techniki sztuki lalkarskiej, winien wybrać się na spektakl "Tukar" do Teatru Lalek Pleciuga. Premiera spektaklu, zrealizowanego na motywach "Ślubu" Witolda Gombrowicza, odbyła się w piątek. 

Pulsujące w rytmie elektronicznej muzyki światło, wiszące skrzypce, bosy grajek, podświetlony wigwam z dwiema kobietami w środku - tak rozpoczął się "Tukar", spektakl inicjujący Scenę Etiud szczecińskiej Pleciugi. Ten piękny, choć niełatwy spektakl, zrealizował 24 - letni Adam Frankiewicz, student V roku reżyserii Akademii Teatralnej w Białymstoku. "Tukar" to jego praca dyplomowa.

To teatr bez słów, odwołujący się prostymi środkami do wyobraźni widza. Koło z wyrysowaną spiralą i aktor chodzący w kółko to nic innego tylko droga, jaką kieruje się przez życie człowiek. Czuwa nad nim Bóg, a towarzyszą: rodzina, przyjaciele, znajomi, z którymi wchodzimy w różnorodne relacje. Tukar to po hiszpańsku dotykanie zmysłami. Mówią o tym hasła w języku hiszpańskim na tabliczkach pojawiających się kolejno na scenie. Troje aktorów - Marta Łągiewka, Paulina Lenart i Rafał Hajdukiewicz - mają do dyspozycji pacynki, marionetki, lalki, które w zadziwiający sposób oddają emocje ludzkie. Czasem lalki są wspomagane przez kończyny aktorów, są ich przedłużeniem. Lalki przenikają się nawzajem, z jednej tworzą się trzy albo sześć możliwości jest bardzo wiele. Są też pudełka różnych wielkości -podświetlane albo zastępujące łóżko. W pudełku do zapałek mieści się też program, dołączony do spektaklu, z podręcznym słowniczkiem hiszpańsko - polskim.

Taki teatr nieczęsto oglądamy w Szczecinie. Jak przypomniał dyrektor Pleciugi Zbigniew Niecikowski, dotychczas taką okazję mieliśmy tylko podczas festiwalu Kontrapunkt. Miejmy nadzieję, że na festiwalu i Tukarze się nie skończy.

Ewa Koszur
Głos Szczeciński
11 lutego 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia