Marzec w TVP Kultura

Nadchodząca ramówka

Talent show promujący muzyków grających na instrumentach klasycznych, filmowa Podróż na Wschód, przeglądy mistrza włoskiego neorealizmu Roberta Rosselliniego i wybitnej polskiej dokumentalistki Marii Zmarz-Koczanowicz. Do tego Miesiąc z Izabellą Cywińską i dużo dobrej publicystyki. Telewizyjny marzec jeszcze nigdy nie był tak kulturalny.

Młody Muzyk Roku

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym marca na antenie TVP Kultura będzie czwarta edycja „Młodego Muzyka Roku" – nowatorskiego talent show i konkursu, którego ideą jest promowanie i zachęcanie młodych do doskonalenia swoich umiejętności w grze na klasycznych instrumentach.

W finale najlepsi młodzi instrumentaliści występują z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, a jurorzy na bieżąco odnoszą się do każdej prezentacji. Ostatnim głosem jurorskim jest głos telewidzów, którzy wybierają swojego faworyta za pośrednictwem systemu audiotele. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.

Relacje z półfinału 8 marca (godz. 14:35) oraz 9 marca (godz. 15:25), natomiast od 10 marca TVP Kultura prezentuje sylwetki finalistów konkursu. Finał Młodego Muzyka Roku zaplanowany jest na 19 marca o godz. 20:20.

Poza Konkursem TVP Kultura przygotowała dodatkowo kilka muzycznych niespodzianek. W soboty o godz. 19:10 startuje premierowy cykl „Kompozytorzy muzyki filmowej", czyli sześć dokumentów o niezwykłych artystach: Maurice Jarre, Gabriel Yared, Georges Delerue, Bruno Coulais, Alexandre Desplat, Bruno Coulais. Filmy pokazują biografie artystów, ale również proces powstawania najwspanialszych motywów muzycznych w historii filmu - od inspiracji po wykonanie.

W poniedziałki około godz. 8:30 TVP Kultura poleca najciekawsze polskie i zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce muzycznej. Szczególnie warto polecić „Murray Perahia – nie z tego świata" prezentujący jednego z największych żyjących pianistów. Emisja 10 marca o godz. 8:30.

Atrakcją późnych poniedziałkowych wieczorów będą rockowe i bluesowe koncerty zagraniczne. Premierowo zagrają James Brown i Carlos Santana. Brown zdobył sławę dzięki swoim elektryzującym występom, a jednym z nich był koncert na festiwalu w Montreux z 1981 (emisja 3 marca o godz. 22:30). Carlos Santana, legendarny gitarzysta i kompozytor zaprezentował na festiwalu w Montreux w 2011 roku swoje największe hity. TVP Kultura przypomni te chwile 17 marca o godz. 23:30.

Dla miłośników muzyki klasycznej TVP Kultura przygotowała dużą niespodziankę. 18 marca o godz 11:55 zostaną wyemitowane arie niemieckie w wykonaniu słynnego tenora – Jonasa Kaufmanna, m. in. z „Czarodziejskiego Fletu" W. A. Mozarta i „Walkirii" R. Wagnera. Kaufmann śpiewał na wielu scenach najważniejszych światowych teatrów operowych, m.in. w Covent Garden, Metropolitan Opera, La Scala i Operze Paryskiej.

Filmowy marzec

TVP Kultura w marcu zaprasza widzów na ucztę filmową. Oprócz stałych cyklów w ramówce wiele premier i aż cztery nowe przeglądy. Szczególnie godna polecenia jest „Podróż na Wschód" (czwartki po 22:00), czyli przegląd klasyki kina rosyjskiego i radzieckiego: „Kukułka" (2002) Aleksandra Rogożkina, „Urga" (1991) Nikity Michałkowa, „Gorzki romans" (1984) Eldara Riazanowa oraz „Pożegnanie" (1983) Elema Klimowa.

TVP Kultura nie zawiedzie też fanów kina włoskiego. Dla nich TVP Kultura przygotowała „Cinema Italiano", czyli niedzielne poranki z włoską klasyką w wydaniu mistrza włoskiego neorealizmu Roberta Rosselliniego: „Rzym, miasto otwarte" (1945), „Paisa" (1946), „Miłość" (1948), „Stromboli, ziemia Bogów" (1950), „Podróż do Włoch" (1954). Wszystkie filmy zostaną pokazane w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach.

Dla wielbicieli polskiego dokumentu przegląd filmów wybitnej dokumentalistki Marii Zmarz-Koczanowicz (środy po 22:00): „Bara Bara" (1996), „Zamień mnie w długiego węża", (1997), „Życie ci wszystko wybaczy" (1998), „Zwyczajny marzec" (2008), „Noc z generałem" (2001).

Nie zabraknie też wyboru najlepszych dokumentów z całego świata. 1 marca (godz. 12:50) zadebiutuje „Duch Valentino", bogaty w archiwalia film o powstawaniu i ewolucji zachodnich wyobrażeń na temat świata islamu. W cyklach dokumentalnych również „Babcia Lo – Fi" (8 marca, godz. 12:55) portret Sigríður Níelsdóttir, nestorki niezależnej islandzkiej sceny muzycznej, która zaczęła nagrywać płyty w wieku 70 lat.

Warto również zwrócić uwagę na „Jutro" (2012) Andrieja Griazewa, który przez kilka miesięcy towarzyszył rosyjskiej grupie Wojna. Jej członkowie to radykalni artyści wykorzystujący miejski performance do walki ze skorumpowanym systemem politycznym. Godny polecenia jest również „Ambasador" (2011), niepoprawny politycznie duński film Madsa Brüggera o korupcji w Afryce.

We wtorki wieczorem TVP Kultura zaprasza na portrety gwiazd. Nowy cykl Zbliżenie na... otworzą trzy filmy z udziałem Julianne Moore: „Miasto ślepców" (2008), „Samotny mężczyzna" (2009) oraz „Wszystko w porządku" (2011), za który aktorka była nominowana do Złotego Globu.

W cyklu Kino jest sztuką TVP Kultura pokaże premierowo „Anomalię", paraboliczny dramat Petera Brosensa i Jessici Woodworth, doceniony na wielu festiwalach m.in. w Wenecji (14 marca, godz. 20:20). Nie można pominąć również „Transportu z raju" (7 marca, godz. 20:20) Zbyněka Brynycha, porażającego realizmem czeskiego filmu podejmującego temat Holocaustu.

Tradycyjnie w TVP Kultura nie zabraknie wyboru dzieł uznanych europejskich reżyserów: „Antychryst" (4 marca, godz. 00:35) Larsa von Triera, „Skóra, w której żyję" (15 marca, godz. 20:20) Pedro Almodovara, „Angel" Francois Ozona (21 marca, godz. 20:20), „Tamara i mężczyźni" (22 marca o 20:20) Stephena Frearsa.

Na deser świetne polskie animacje, udowadniające, że rodzimi twórcy tworzą produkcje na światowym poziomie: „Ziegenort" (20 marca, godz. 18:09) Tomasza Popakula oraz „Kinematograf" (2009) Tomasza Bagińskiego i „Paths of hate" Damiana Nenowa (27 marca, godz. 17:46).

Miesiąc z Izabellą Cywińską

W marcu TVP Kultura zaprasza również na spotkanie z wybitną polską reżyserką teatralną i filmową. „Miesiąc z Izabellą Cywińską" otworzy emisja spektaklu „Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa (2 marca, godz. 18:25), który poprzedzi program „Niedziela z... Izabellą Cywińską" (godz. 17:25), w którym z artystką będą rozmawiać jej goście: Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Agnieszka Krukówna, Małgorzata Niezabitowska, Wiesław Komasa i Jerzy Satanowski. Po spektaklu, o 20:15 TVP Kultura zaprasza na „Cud purymowy" (2000), znakomity film, słynny ostatnio także z tego, że sąd nakazał jego oglądanie skazanym za propagowanie nienawiści rasowej polskim nacjonalistom.

W ramach przeglądu zostaną również pokazane trzy sztuki. „Wysocki" Władysława Zawistowskiego (4 marca, godz. 20:20), głośny spektakl telewizyjny z 1984 roku, był głośnym wydarzeniem w ówczesnych latach. Piotr Wysocki (grany brawurowo przez Janusza Michałowskiego), przywódca powstania listopadowego, pojawia się w sztuce jako człowiek schorowany, żyjący w odosobnieniu i przytłoczony ciężarem ponad 20 lat syberyjskiego zesłania.

„W poszukiwaniu zgubionego buta" wg Wiesława Myśliwskiego (11 marca, godz. 20:20) to tragikomiczna, poetycka, metaforyczna przypowieść o przewrotności losu. Ale i o poszukiwaniu sensu, prawdy, celu życia... Zamiast buta można podstawić inne słowa i znaczenia. W obsadzie m.in. Izabela Dąbrowska, Jan Prosiński, Andrzej Iwiński, Irena Kownas, Tomasz Zaliwski, Jerzy Kamas.

„Druga matka" na podstawie opowiadań Hanny Krall (18.03, godz. 20:20) porusza aktualny problem stosunków polsko-żydowskich podczas ostatniej wojny. Dokonywane w tym czasie wybory odcisnęły swoje piętno na losach wielu Polaków, Żydów i Niemców. W obsadzie m.in. Daria Trafankowska, Garbiela Kownacka, Agnieszka Krukówna, Przemysław Kaczyński, Kazimierz Orzechowski, Mariusz Benoit.

Publicystyka i sztuki wizualne

TVP Kultura poleca premierowe odcinki programów poświęconych literaturze, kulturze i sztuce, w których nie zabraknie rozmów z ciekawymi gośćmi. W marcowych „Niedzielach z..." (godz. 17:25) odbędą się spotkania z wybitnymi twórcami polskiej kultury. Po programie emisje autorskich filmów, spektakli teatralnych oraz koncertów, m.in. filmy z udziałem Artura Barcisia (09.03): „Dekalog: Jeden" (1988, reż. Krzysztof Kieślowski), musical „Gra - musical na jednego aktora" (1991, reż. Marcin Sosnowski) i film „Dwa księżyce" (1993, reż. Andrzej Barański); filmowy przegląd twórczości Andrzeja Grabowskiego (16.03): spektakl „19 południk" (2003, reż. Juliusz Machulski) i film „Lekcje pana Kuki" (2007, reż. Dariusz Gajewski); filmy z muzyką Włodka Pawlika (23.03): „Pora umierać" (2007, reż. Dorota Kędzierzawska) i „Rewers" (2009, reż. Borys Lankosz). „Niedziela z..." Włodkiem Pawlikiem zostanie uwieńczona koncertem z kompozycjami Włodka Pawlika do poezji Józefa Czechowicza (2013).

Premier i inspirujących spotkań nie zabraknie w „Hali odlotów". 6 marca w nowej scenografii wpisującej się w styl loftu będzie miał miejsce „Spór o kulturę", a gościem specjalnym w hiphopowej odsłonie będzie Dorota Masłowska.

Poniedziałki to dzień zamkniętych galerii. Ale nie w TVP Kultura. Po godz. 22:00 Zbigniew Libera w programie „Libera - Przewodnik po sztuce" przedstawi kolejnych artystów: Władysława Strzemińskiego (3.03); małżeństwo Themersonów (10.03), Krzysztofa Wodiczko (17.03) i Edwarda Krasińskiego (24.03).

Po programie TVP Kultura zaprasza na premierowe odcinki „Videogalerii" i poprzedzający je „Videofan", w których wystąpią m.in. Karol Radziszewski (3.03) i Jan Simon (17.03). W dwie pierwsze środy marca po godz. 23:30 natomiast kontynuowane będą emisje kolejnych odsłon prezentacji projektu „24h" - jednego z elementów IX Międzynarodowego Festiwalu Performance Intermedia 2011 organizowanego przez stowarzyszenie Officyna.

W soboty o godz. 17:15 z kolei TVP Kultura pielęgnuje „Sztukę czytania", czyli przegląd najnowszych pozycji wydawniczych.

(-)
Materiał TVP Kultura
1 marca 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...