Mieszkańcy wystawiają Szekspira

40. Zamojskie Lato Teatralne

To ma być hit tegorocznego ZLT - w sobotę, 27 czerwca, premiera "Romea i Julii". Słynną sztukę Szekspira przygotowały Teatr Ochoty w Warszawie i Zamojski Dom Kultury, wraz z setką mieszkańców regionu.

Będą nie tylko aktorami. Przygotowują scenografię, kostiumy i wszystko, co potrzebne, by zachwycić publiczność. Role słynnych tragicznych kochanków zagrają licealistka Oliwia Zając i gimnazjalista Tomasz Kornat

Widowisko reżyseruje Igor Gorzkowski, z aktorami amatorami pracowała Bożena Stryjkówna Przedstawienie obejrzymy o godz. 21.30 na Rynku Wielkim. Wstęp jest darmowy.

Jedna z najsłynniejszych historii miłosnych wszech czasów tym razem będzie osadzona w realiach Zamościa lat 70., a akcja dramatu rozgrywać się będzie na tle renesansowych schodów zamojskiego ratusza.

ZLT rozpoczęło się w minioną sobotę, 20 czerwca, Zamojską Arlekinadą - paradą przygotowaną na wzór karnawału weneckiego, w której udział wzięła ponad setka tancerzy, szczudlarzy itd. W niedzielę, 21 czerwca, na Rynku zaprezentowano pierwszy spektakl tegorocznego ZLT - słynnych "Ślepców" w wykonaniu Teatru KTO z Krakowa.

W poniedziałek z kolei odbyła się pierwsza z "Bitew rodów", które na Rynku Wielkim organizuje ZDK. Naprzeciwko siebie stanęli karatecy (reprezentujący ród Capuletich) i rycerze (Montecchi). O 17 odbędzie się kolejna: śpiew (Capuleti) kontra taniec (Montecchi), a potem bitwa kulinarna między zamojskimi restauratorami: na pizzę i dania regionalne. O godz. 20 jeszcze jedna: motocykle (Capuleti) kontra rowery (Montecchi).

Z kolei w środę, 1 lipca, o godz. 19 w namiocie teatralnym ustawionym za Bramą Szczebrzeską Narodowy Stary Teatr w Krakowie pokaże "Króla Ubu". Wstęp jest darmowy, ale trzeba pobrać wejściówki w ZDK.

"Dobrze, że tu jesteś" - tak zatytułowane widowisko 2 lipca, o godz. 21.30, na Rynku Wielkim pokaże Polski Teatr Tańca Balet Poznański. Bilety po 10 zł. ZLT towarzyszy mnóstwo imprez, m.in. Letnie Spotkania Muzyczno-Poetyckie. Do Corner Pubu 26 czerwca, na godz. 19, na spektakl "Vis-a-vis życia" zaprasza Piotr "Kuba" Kubowicz.

Najstarsze afisze i plakaty Zamojskiego Lata Teatralnego można oglądać na wirtualnej wystawie na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Zamościu, a zdjęcia Mirosława Chmiela o początkach ZLT - w ZDK. Na Starówce rozstawiono plenerową wystawę o ZLT. Przed nami także kolejne spektakle. W poniedziałek, 29 czerwca, Teatr Montownia i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie zapraszają na widowisko "Quo vadis". Spektakle (o godz. 18 i 20) odbędą się w ZDK, bilety po 30 zł. Przedstawienie jest dla widzów powyżej 16 roku życia.

Scena Plastyczna KUL w kazamacie Bastionu I 30 czerwca, o godz. 19, zaprezentuje "Bruzdę". Bilety - po 30 zł, a o godz. 22 na Rynku Wielkim obejrzymy "Testament Szewczenki" Teatru Woskresinnia we Lwowie.

Małgorzata Mazur
Tygodnik Zamojski
27 czerwca 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...