Mocne otwarcie

"Kartoteka" - reż. Piotr Ratajczak - Bałtycki Teatr Dramatyczny

"Kartoteką" w reżyserii Piotra Ratajczaka Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie rozpoczął swoją działalność po wakacjach. Teksty Różewicza to dla teatru wyzwanie, na którym łatwo polec. Reżyser Piotr Ratajczak i dramaturg Jan Czapliński odnieśli zwycięstwo. Ich uwspółcześniona wersja "Kartoteki" to spektakl, który ma szansę wstrząsnąć widzem

Dla mnie to opowieść o sennym koszmarze, w którym w wynaturzonej formie do bohatera wracają "fiszki" z jego prywatnej kartoteki - postacie tych, których zawiódł, skrzywdził, oszukał. Ten senny koszmar przybiera formę bardzo współczesnej karykatury telewizyjnych reality show.

Spektakl jest świetnie skonstruowany: tekst, aktorskie kreacje, muzyka i scenografia cudownie się uzupełniają. Podoba mi się wykorzystanie kamer, do których nie tylko na scenie się tak chętnie "mizdrzymy". Wszechobecne kamery to nie tylko znak czasów, w których przyszło nam żyć, ale i znak rozpoznawczy reżysera (w ostatnich "Szewcach" równie chętnie z nich korzystał).

Wojciech Rogowski to moim zdaniem świetny aktor. Rola Bohatera w "Kartotece" to najlepsza jego kreacja od lat. Na długo zatrzymam w pamięci scenę, w której wokół zrezygnowanego Bohatera postacie z jego kartoteki pozują do zdjęć, w pozach dobrze znanych z kolorowych tabloidów lub galerii na stronach społecznościowych serwisów. Pozostali aktorzy dobrze zagrali swoje role, jednak ich praca jest jedynie tłem dla Rogowskiego.

Jestem zachwycona sterylną scenografią Matyldy Kotlińskiej. Moje pierwsze skojarzenie - Bohater jest przedmiotem eksperymentu, zamkniętym w szklanej klatce.

Dawno z takim entuzjazmem nie oklaskiwałam twórców przedstawienia. Dawno nie opuszczałam teatru z uczuciem, że zobaczyłam coś ważnego. Jeśli pozostałe propozycje BTD będą trzymały poziom premierowego spektaklu, to czeka nas rewelacyjny sezon.

Joanna Boroń
Głos Koszaliński
28 września 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...