Notice: Undefined index: banner2 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 72  

Muzykę gram głównie dla przyjemności

rozmowa z Wojciechem Pszoniakiem

Wojciech Pszoniak to nie tylko ceniony aktor, ale także multiinstrumentalista. Rozmawiamy z nim o tym, skąd wzięła się jego muzyczna pasja.

W piątek podczas koncertu Filharmonii Poznańskiej w Auli UAM będzie Pan narratorem w "Karnawale zwierząt" Camille'a Saint Saensa. Często się Panu zdarza występowanie w takiej roli?

Wojciech Pszoniak: - Niezbyt często. Ale lubię przyjeżdżać do Poznania, cenię dyrektora tutejszej Filharmonii Wojciecha Nentwiga i już któryś raz tu przyjeżdżam na jego zaproszenie. Cenię też mieszkającego w Paryżu poznaniaka, dziennikarza, popularyzatora muzyki i tłumacza Piotra Kamińskiego, który jest m.in. autorem tłumaczenia tekstu "Karnawału zwierząt". Bardzo się cieszę na spotkanie z nim w Poznaniu.

Znamy Pana jako znakomitego aktora, ale przecież Pańską pasją, a właściwie nawet drugim zawodem jest też muzyka. Podobno miał Pan grać w orkiestrze w Filharmonii?

Wojciech Pszoniak: - Gdy chodziłem do szkoły muzycznej w Bytomiu miałem być drugim oboistą w Filharmonii Śląskiej, ale szczęśliwie do tego nie doszło.

A skąd u Pana ta muzyczna pasja?

Wojciech Pszoniak: - Mój dziadek grał na skrzypcach, moja matka grała na skrzypcach, więc i ja poszedłem do szkoły muzycznej na skrzypce.

Słyszałem, że kiedyś grał Pan jazz?

Wojciech Pszoniak: - Najpierw grałem na skrzypcach, potem na oboju, a obój jest bliski klarnetowi, na którym grałem w orkiestrze wojskowej. To instrument dęty podobnie jak saksofon. Wtedy grałem jazz.

A czy swe muzyczne umiejętności wykorzystuje Pan w aktorstwie?

Wojciech Pszoniak: - Kilka razy grałem na saksofonie zarówno w filmach, jak i w teatrach. Dwa lata temu postanowiłem, że nauczę się grać na wiolonczeli. Gram pierwsze utwory Mozarta. A więc przybył mi kolejny instrument.

Po co Panu wiolonczela?

Wojciech Pszoniak: - Aby grać w domu. Saksofon nie jest instrumentem do domowego grania, a wiolonczela jest. Niezwykle subtelna, delikatna. Wręcz intymna.

A więc dziś gra Pan głównie dla przyjemności?

Wojciech Pszoniak: - Tak.

Marek Zaradniak
Polska Głos Wielkopolski
10 maja 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia