Na dobry początek

"Emigranci" - reż. Michał Kusztal - Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

Teatr Dzieci Zagłębia ruszył niedawno z nowym projektem, tzw. Sceną Inicjatyw Twórczych. Każdy, kto ma dobry pomysł na artystyczne wykorzystanie będzińskiej sceny i środki, potrzebne na jego wykonanie jest mile widziany.

Swoją działalność Scena Inicjatyw Twórczych rozpoczęła w sobotę 21 maja spektaklem „Emigranci”. Spektakl wyreżyserował, pod czujnym okiem  doświadczonego w tej materii reżysera Henryka Adamka, Michał Kusztal, który również wystąpił w swojej produkcji w roli AA. Partnerował mu Jacek Piotrowski jako XX. 

Reżyser umieścił bohaterów w rzeczywistości nam współczesnej. Mężczyźni żyją w wynajmowanej, zapuszczonej piwnicy, ale otacza ich inny świat i co za tym idzie – inne problemy. AA używa nowoczesnego laptopa do zapisywania swoich mądrości. Nie jest inteligentem na wygnaniu. A XX znalazł się za granicą pewnie po to, by zarobić na większy dom i dostatnią starość. W związku z tym twórcy dokonali dość sporych cięć w tekście Mrożka – nie ma w przedstawieniu dialogów przywołujących czasy komunizmu, problematyki poruszającej zniewolenie przez system totalitarny. Mimo rezygnacji z obszernych fragmentów dramat Mrożka wcale nie traci na atrakcyjności. Wręcz przeciwnie – okazuje się, że można przykroić go do każdej epoki, jest – można powiedzieć – ponadczasowy, uniwersalny ze względu na zawarty weń humanizm.

Oprócz walorów zawartych w tekście, spektakl był atrakcyjny również pod względem aktorskim. Należy zwrócić uwagę na interesująco zagospodarowaną przestrzeń sceny – mimo skromnych środków przeznaczonych na scenografię twórcom udało się stworzyć duszny, podziemny ‘schron’. Warto przywołać także kreacje obu aktorów – każdy z nich nadał swojej postaci charakterystyczne rysy: Jacek Piotrowski stworzył rubasznego, prostego, nieco ograniczonego mentalnie robotnika z polskiej wsi, Michał Kusztal – wiecznie niezadowolonego ze wszystkiego inteligenta, nie potrafiącego odnaleźć się w życiu.

Można powiedzieć, że Scena Inicjatyw Twórczych z sukcesem zainicjowała swoją działalność. Od tej chwili Teatr Dzieci Zagłębia będzie nam się kojarzył nie tylko z propozycjami dla tych najmłodszych, ale również z poszukiwaniem nowych, artystycznych dróg przez dorosłych i dla dorosłych. Czekamy zatem na kolejne, równie interesujące i prowokujące do dyskusji spektakle!

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
9 czerwca 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia