Niebieski piesek

"Niebieski piesek" - reż: Robert Czechowski - Teatr w Zielonej Górze

O spektaklu "Niebieski piesek" wiele dzieci usłyszało już, zanim znalazło się w teatrze. Stało się tak za sprawą konkursu plastycznego na plakat o przedstawieniu.

Podczas tworzenia, młodzi widzowie zastanawiali się nad psem, który ma być niebieski... Czy jednak kolor ma tu jakieś znaczenie? Wszak niebieski jest dobry jak każdy inny. Nie mieli żadnych wątpliwości, gdy na scenie zobaczyli Mamę Psią (Beata Beling), cieszącą się dwoma synkami: Czarnym (Janusz Młyński) i Brązowym (Radosław Chabowski). Ale gdy pojawia się na świecie Niebieski Piesek (Hanna Klepacka), robi się mniej sympatycznie. Gospodarz domu nie wyobraża sobie, by takie dziwadło mogło być pod jego dachem. Niebieski Piesek nie chcąc nikomu robić przykrości, opuszcza rodzinny dom. Na swej drodze spotyka Czarnego Kocura (Anna Zdanowicz), który udaje przyjaciela, ale tak naprawdę wykorzystuje Niebieskiego Pieska, zrzuca na niego winę za popełnione przez siebie złe uczynki. Na szczęście jednak na świecie nie tylko pseudoprzyjaciół można spotkać. Marynarz Jeff (Marcin Wiśniewski) jest tym, na którego Niebieski Piesek może zawsze liczyć. I odwrotnie. Dzięki sztuce dzieci rozumieją, że warto mieć przyjaciół, mimo że w życiu można się zawieść. 

Fabuła toczy się wartko, choć niektórym widzom część pierwsza może się nieco dłużyć. Ciekawa scenografia i kostiumy przyciągają uwagę młodego widza. Jak i to, że aktorzy wychodzą poza scenę, pozwalają maluchom poczuć się aktorami, dotknąć olbrzymich maskotek, podpowiedzieć bohaterom, że to nie pies, lecz kot jest wszystkiemu winien. Podobały się też wykorzystane w spektaklu piosenki, które urozmaicają przedstawienie. A deszcz różowych i niebieskich balonów, spadających z balkonów, sprawia, że spektakl staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla młodego widza. Pytani o aktorską grę wskazywali na Janusza Młyńskiego, który swoimi minami i gestami przykuwał uwagę większości dziecięcej publiczności.

Leszek Kalinowski
Gazeta Lubuska
13 maja 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...