O spektaklu...

"Magiczna Karuzela" - reż. P. Drążek, M. Jagielski - Teatr Dzieci Zagłębia

9 czerwca (w sobotę) w Teatrze Dzieci Zagłębia odbędzie się premiera spektaklu pt. "Magiczna karuzela".

Bohaterem najnowszego spektaklu jest Mariuszek, mały chłopiec, który troszkę narozrabiał. Swoim zachowaniem spowodował wybuch karuzeli w lunaparku, w konsekwencji czego zamieniony zostaje w drewnianą lalkę i uwięziony wewnątrz zepsutej machiny. Na skutek awarii z karuzeli uwalniają się zwierzęta, które po raz pierwszy mają okazję zasmakować wolności. Coś jest jednak nie tak - każde ze zwierząt mówi nie swoim głosem! Owce ćwierkają, ptak rży, zebra ryczy jak lew, lew beczy jak owca. Wszystko jest na opak! Mariuszek, aby wydostać się z pułapki, pomóc zwierzętom odnaleźć swe głosy i zaprowadzić na karuzeli porządek musi zrozumieć pewne fundamentalne życiowe prawdy.
Problematyka spektaklu służy ukazaniu wagi pozytywnych relacji międzyludzkich, umiejętności działania w grupie i  siły wspólnego działania wobec zagrożenia. Przedstawienie  jest też pochwałą odpowiedzialności. Uczy, że odpowiedzialne dzieci to takie, które potrafią naprawić to, co uprzednio zepsuły, czyli ponieść konsekwencję swego czynu.

„Magiczna Karuzela” to także spektakl o poszukiwaniu tożsamości. Mariuszek źle się czuje w swej nowej, ‘drewnianej’ skórze, a zwierzęta, mimo że mogą być wolne, to utraciły coś bardzo ważnego - swój głos. Bo czy takie owce mogą być porządnymi kibicami sportowymi, jeśli z ich gardeł wydobywa się tylko ciche „ćwir” „ćwir”? Czy lepiej pozostać na wolności i przyzwyczaić się do nowego głosu, czy też powrócić na karuzelę stając się na powrót sobą? Na te i inne ważne pytania postarają się odpowiedzieć bohaterowie spektaklu.

W warstwie scenograficznej spektakl utrzymany jest w konwencji baśniowej z elementami surrealistycznymi. Kostiumy zwierząt stanowią niezwykłe tło dla wciągającej akcji, a świat wnętrza karuzeli fascynuje swoją tajemniczością.
 „Magiczna karuzela” to spektakl o ciekawej fabule, łączącej typowy schemat filmu przygodowego ze świeżymi pomysłami, niezwykłym klimacie, który tworzy zarówno gra aktorska jak i nietypowy świat scenografii oraz o bardzo interesującej oprawie muzycznej, podkreślającej atmosferę i budującej napięcie.

Przedstawienie powstało we współpracy ze studentami trzech śląskich uczelni: Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (scenariusz, reżyseria, teksty piosenek), Akademii Muzycznej (muzyka) oraz Akademii Sztuk Pięknych (scenografia i kostiumy). W spektaklu występują aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Przedstawienie adresowane jest dla dzieci od lat 5. Nad projektami scenograficznymi przygotowywanymi czuwali scenografowie Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Opiekunem projektu jest Beata Dzianowicz, pracownik naukowy Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu  Śląskiego w Katowicach.

Na kolejne spektakle - ostatnie przed wakacjami - zapraszamy 13 i 16 czerwca!

Marta Odziomek
Materiały Teatru
5 czerwca 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia