Obejrzyj operę w TVP Kultura

"Manon" - reż. Laurent Pelly - Metropolitan Opera

W każdy ostatni wtorek miesiąca TVP Kultura zaprasza na spektakl operowy z cyklu "Metropolitan Opera w Nowym Jorku przedstawia". 31 marca - "Manon", pięcioaktowa opera Julesa Masseneta do libretta Henriego Meillaca i Philippe'a Gille'a wg powieści Antoine-Françoisa Prévosta d'Exilesa z popisową rolą rosyjskiej śpiewaczki - Anny Netrebko.

W inscenizacji francuskiego reżysera - Laurenta Pelly'ego szczególną uwagę przykuwają dekoracje poszczególnych scen. Są one inspirowane paryskimi widokami rozciągających się po horyzont dachów, ponurymi i przytłaczającymi wnętrzami wielkich kościołów i dusznymi, pełnymi przepychu kasynami.

Akcja rozgrywa się we Francji w 1721 roku. To opowieść o wyborach pomiędzy bogactwem, honorem, a prawdziwą miłością. Choć jej wymiar jest tragiczny, reżyserowi udało się zaznaczyć komiczne aspekty historii.

W operze wystąpili: Anna Netrebko, Piotr Beczała, David Pittsinger i Fabio Luisi.

Fabuła

Akt I: Lescaut czeka na swoją kuzynkę Manon, która ma się udać do klasztoru. Poznaje jednak dwóch mężczyzn - bogatego de Morfontaine'a i kawalera des Grieux (Piotr Beczała), który zakochuje się w dziewczynie. Manon ze strachu przed klasztorem ucieka z des Grieuxem.

Akt II: Uciekinierzy zamieszkują w biednym paryskim mieszkaniu. Znajduje ich Lescaut. Widząc skromne warunki, w jakich żyje Manon doprowadza do ich rozstania.

Akt III: Manon jest już wytworną damą, lecz nie jest szczęśliwa. Dowiaduje się, że des Grieux został księdzem. Postanawia prosić go o wybaczenie i odzyskać ukochanego. Des Grieux ulega.

Akt IV: Przywykła do bogactwa Manon nie potrafi przyzwyczaić się do biedy. Nadarza się okazja do pomnożenia majątku za pomocą kart... Pojawia się mściwy Mortonfaine, który doprowadza do tragicznego końca.

Emisja 31 marca 2015, godz. 20:30, TVP Kultura

(-)
Materiał Teatru
24 marca 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...