Obrońcy Jana Klaty przeszli do ofensywy

przesłali do wicepremiera i ministra kultury list

Zwolennicy Jana Klaty przesłali do wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego list poparcia dla dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Podpisało się pod nim ponad 2,1 tys. osób.

Warto zaznaczyć, że zarówno po stronie zwolenników, jak i przeciwników Jana Klaty widać nerwowość. To ciekawe zwłaszcza w kontekście ostatnich, uspokajających słów ministra, który będąc w Krakowie w miniony weekend mówił, że na razie nikt nie prowadzi rozmów na temat zmiany dyrektora Starego Teatru.

List wyrażający poparcie dla Klaty jest owocem petycji, jaka pojawiła się w internecie tuż po ogłoszeniu, że ministerstwo zaplanowało przygotowanie audytu w Starym Teatrze. Cel? Przyjrzenie się działalności krakowskiej sceny narodowej.

Zapowiedź ministerstwa była odpowiedzią na protesty działaczy prawicowych, domagających się odwołania dyrektora "Starego". W ich mniemaniu za jego czasów miejsce stało się "zaprzeczeniem swojej wielkiej tradycji". Tak twierdzili w piśmie skierowanym do szefa resortu kultury, a podpisanym przez 99 przedstawicieli kultury. Teraz zwolennicy dyrektora Jana Klaty przeszli do ofensywy. Wysłali do ministra Piotra Glińskiego list w sprawie nieodwoływania dyrektora Starego Teatru. Podpisało się pod nim ponad 2,1 tys. osób - w tym artyści, pracownicy naukowi (m. in. teatrolodzy), aktorzy, dyrektorzy instytucji kultury, reżyserzy innych teatrów w Polsce, dziennikarze, nauczyciele.

"Odwołując się do Pańskiej wypowiedzi w radiowej Trójce z dn. 20.11.2015 r. (Jestem otwarty na eksperymenty artystyczne, na teatry offowe, na różnego rodzaju poszukiwania...), liczymy na Pańską konsekwencję. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że jako stali bywalcy Narodowego Starego Teatru w Krakowie nie mamy bynajmniej poczucia, iż spektakle grane tam w ciągu ostatnich dwóch lat przekraczają jakiekolwiek granice dobrego smaku" - czytamy w petycji.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
23 grudnia 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jan Klata
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...