Odświeżony i rozbudowany

16 Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2014

27 lutego w Centrum Kultury Katowice odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 16. Edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje". W konferencji wzięli udział Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok, Dyrektor Artystyczny Katarzyna Janowska, Członkowie Komisji Kwalifikacyjnej Wojciech Majcherek i Roman Pawłowski oraz Dyrektor Organizacyjny Izabela Kossowska. Przedstawiono najważniejsze założenia i podstawowe zmiany, jakie zaszły za sprawą nowego dyrektora artystycznego.

16. Interpretacje będzie to festiwal nieco odświeżony i znacznie rozbudowany o wydarzenia towarzyszące. Zmianie uległ termin imprezy z wiosennego jak było dotychczas na jesienny – tegoroczna edycja odbywać się będzie od 8 do 15 listopada. Pojawiło się również kilka modyfikacji regulaminowych, jednymi z najważniejszych będą brak ograniczenia wiekowego dla twórców biorących udział w konkursie głównym, również laureaci poprzednich edycji będą mogli ponownie ubiegać się o Laur Konrada. Ponadto każda z kolejnych edycji będzie miała określony temat, w 2014 roku tematem przewodnim Interpretacji będzie szeroko pojmowana „Wolność".

Głównym elementem 16. Interpretacji jak podkreślała Katarzyna Janowska w dalszym ciągu będzie konkurs, w którym będzie mogło wziąć udział pięciu twórców, a nie jak dotychczas sześciu. Festiwal ma również służyć promocji polskich artystów zagranicą, w tym celu nawiązano współpracę z Instytutem Adama Mickiewicza. Zaproszeni zostaną zagraniczni krytycy, twórcy i producenci. Poza konkursem głównym i walką o Laur Konrada będą mieli okazję zaprezentować się także młodzi reżyserzy w cyklu Off Interpretacje.

Festiwal Sztuki Reżyserskiej otwiera się również na zagranicznych twórców, będą mogli oni prezentować swoje przedstawienia w ramach spektakli mistrzowskich, co więcej jednym z jurorów również będzie twórca zagraniczny. W tym roku jak zapowiedzieli organizatorzy będzie to Jonathan Mills Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu.

Budżet 16. Interpretacji wynosi 1.250.000 zł z czego ogromna większość (1.100.000zł) pochodzi z budżetu miasta Katowice. W porównaniu z poprzednimi latami dotacja został znacznie zwiększony co pozwoliło m.in. na stworzenie wielu wydarzeń około festiwalowych. Jednym z nich jest cykl „Interpretacje 360" to przedpremierowe prezentacje spektakli Teatru Telewizji połączone ze spotkaniami z twórcami, które zamiennie prowadzić będą Wojciech Majcherek i Roman Pawłowski. Spektakle te będą prezentowane raz w miesiącu od lutego do października. Na zakończenie zostanie przyznana nagroda publiczności. Drugim bardzo ciekawym projektem w ramach 16. Interpretacji będzie „Reaktor Katowice – Tożsamość Industrialnej Przeszłości". Jest to projekt eksperymentalny i edukacyjny zarazem, mający na celu zaangażowanie społeczności miejskiej, otwarcie sztuki teatralnej na szersze grono odbiorców niż tylko hermetyczne środowisko artystyczne. Planowane jest również wykorzystywanie postindustrialnych przestrzeni, redefiniowanie ich przeznaczenia. W ramach „Reaktora" powstanie cykl filmów opisujących wyjątkowe postaci i niezwykłe przestrzenie miejskie. Jak zapowiadają organizatorzy w przyszłości w ramach Katowickich Interpretacji powstanie spektakl na podstawie tych właśnie filmowych opowieści o Katowicach i ich mieszkańcach.

Podczas 16. Festiwalu Interpretacje znajdzie się również miejsce dla dzieci Centrum Scenografii Polskiej zorganizuje warsztaty scenograficzne dla najmłodszych, odbędą się także prezentacje spektakli dla dzieci.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" na stałe wpisał się w kalendarz katowickich imprez kulturalnych. Z całą pewnością 16. odsłona dostarczy uczestnikom i widzom wielu nowych doświadczeń. Pozostaje tylko z niecierpliwością czekać na listopad.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
28 lutego 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jan Englert
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia