Paranoik w wielkim mieście

"Zagraj to jeszcze raz, Sam" - reż: G. Kempinsky - Teatr Śląski w Katowicach

Współczesna kultura narażona jest na wszechogarniający ją kicz i tandetę. Ludzie oczekują, że sztuka nie będzie wymagać od nich przemyśleń, ma ona pozwolić im się po prostu zrelaksować. Jednak są osoby, które przeciwstawiają się umasowieniu kultury i tworzą dzieła, które zachwycają od pokoleń swoim ponadczasowym przekazem i osobliwym dowcipem. Jednym z taki niezwykłych twórców jest Woody Allen, który już od ponad 40 lat daje nam możliwość podziwiania swoich nieprzeciętnych dzieł

„Jedyne czego żałuję w życiu, to tego, że nie jestem kimś innym.” - Woody Allen

26 października na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach mogłam zobaczyć spektakl pod tytułem „ Zagraj to jeszcze raz, Sam". Reżyserem sztuki jest Grzegorz Kempinsky i to on stara się nas wprowadzić w świat Allena przesycony ironią i błyskotliwymi dialogami, które stanowią o jego niezaprzeczalnej pozycji pośród najlepszych współczesnych twórców . Spektakl opowiada o życiu krytyka filmowego zmagającego się z kryzysem twórczym oraz o jego bolesnym zderzeniu z rzeczywistością po rozstaniu z żoną.  

Allan Felix nie jest obiektem kobiecych westchnień, ubiera się w kraciaste koszule i powyciągane spodnie. Całe dnie spędza przed telewizorem, poświęcając się swojej pasji – filmowi. Tak bardzo zatraca się w swoim hobby, że przestaje odróżniać fikcję od rzeczywistości. Jego powiernikiem i doradcą staje się amant filmowy i główny odtwórca roli Ricka w Casablance – Humphrey Bogart. 

Wkrótce od Allana odchodzi jego żona – Nancy, pragnie ona czegoś więcej niż życia u boku znerwicowanego maniaka filmowego. Wtedy do akcji wkraczają Linda i Dick, najlepsi przyjaciele Allana. Dick to wiecznie zajęty biznesmen, jego postać jest pewnego rodzaju krytyką elity, która w pogoni za pieniędzmi, zatraca obiektywne spojrzenie na świat, gubiąc gdzieś w tym pędzie najważniejsze wartości w życiu. Linda natomiast to wyrozumiała i kochająca kobieta, która wiernie trwa u boku swego męża, jednocześnie będąc pełną empatii względem Allana, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. 

Ze wszystkich sił starają się oni pomóc przyjacielowi. Linda jest dla niego ogromnym wsparciem, jednak to nie jej rady przyczyniły się ostatecznie do zdobycia przez Allana serca kobiety . Humphrey Bogart wskazuje głównemu bohaterowi, jaką drogą ma podążać, by w końcu rozprawić się z duchem przeszłości i pogodzić się z rozstaniem ze swoją wieloletnią miłością – Nancy. To także on, filmowy amant i idol Felixa, pomoże mu dokończyć zakładany wspólnie z Lindą cel – Allan odnajdzie miłość.

Obsada spektaklu było wyśmienicie dobrana, Bartłomiej Błaszczyński idealnie wcielił się w rolę znerwicowanego krytyka filmowego Allana. Jego ekspresja ruchowa i mimiczna w pełni oddawała zagubienie w rzeczywistości głównego bohatera, wybornie odegrał on także nieporadność Allana względem kobiet. Karina Grabowska, wcielając się w rolę Lindy, fenomenalnie zagrała kobietę, która znajduje się na życiowym zakręcie i musi oprzeć się chwilowej namiętności ogarniającej jej umysł i ciało. Jej uroda, a także styl gry, perfekcyjnie współgrały z postacią z lat 80-tych, w którą się wcieliła. Humphrey Bogart jest postacią wyjątkowo męską, powściągliwą i władczą - tę rolę odegrać musiał aktor o nieprzeciętnych umiejętnościach aktorskich i wyrazistych rysach twarzy. Przemysław Wasilkowski doskonale wpisywał się w te ramy, a jego lodowate spojrzenie na wskroś przeszywało widzów. 

Reżyser Grzegorz Kempinsky i scenograf Barbara Wołosiuk stworzyli spektakl, który pozostaje w pamięci widza na dłużej. Wyrazista postać Lindy, kobiety pełnej energii na tle zagubionego Allana, jest dziełem Kempinsky’ego, który w nieprzeciętny sposób przeniósł zamysł Woody’ego Allena na deski katowickiego teatru.

„Zagraj to jeszcze raz, Sam” to dzieło samego mistrza Woody’ego Allena. Kreacja bohatera jest charakterystyczna dla jego stylu. Allan to znerwicowany, pełen fobii człowiek zagubiony w otaczającej rzeczywistości, tu tak jak w większości produkcji Allena, dominują kobiety. Z początku Nancy, która ma silny charakter i potrafi górować nad swoim mężem, potem Linda, która zręcznie, często podświadomie potrafi manipulować Allanem . Pomimo schematyczności dzieł Allena, od kilkunastu lat jest niesłabnącą gwiazdą kinematografii światowej. Adaptacja teatralna Grzegorza Kempinsky’ego po mistrzowsku uniosła geniusz Allena i jest pełnowartościowym dziełem sztuki, wartym polecenia.

Olga Głąb
Dla Dziennika Teatralnego
8 grudnia 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...