"Paw królowej" wg Masłowskiej w Starym Teatrze

Premiera

Na Nowej Scenie Starego Teatru w Krakowie odbędzie się w sobotę premiera "Pawia królowej" według powieści Doroty Masłowskiej. Spektakl wyreżyserował Paweł Świątek, autorem adaptacji tekstu i dramaturgii jest Mateusz Pakuła.

Powieść Masłowskiej - druga po słynnej "Wojnie polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" - napisana w rytmie utworów hip-hopowych opowiada o polskim show biznesie. Rzecz dotyczy Warszawy, a raczej "warszawki", czyli grupy ludzi, którzy zawsze bywają tam, gdzie trzeba, wyglądają, tak jak trzeba i nieustannie zabiegają o sukces. W 2006 r. Masłowska za "Pawia królowej" otrzymała Nagrodę Nike.

Twórcy spektaklu w Starym Teatrze skupiają się na dwóch wątkach powieści: postaci Stanisław Retro, wokalisty, którego kariera się załamała oraz dziewczyny Patrycji Pitz.

- Ja uważam, że to najlepsza książka Masłowskiej - z mocno buntowniczym, anarchistycznym potencjałem. Dużo dosadniej i dojrzalej opisuje ona polską współczesność. Masłowska nie oszczędza nikogo - mówił dziennikarzom Mateusz Pakuła. Przyznał, że najtrudniejsze było skrócenie dużego objętościowo tekstu tak, by powstał dwugodzinny spektakl. - O ile o "Wojnie polsko-ruskiej" można było powiedzieć, że to książka o dresiarzach, o tych tam, gdzieś spod bloku, to "Paw Królowej" mierzy w tych, którym się wydaje, że żyją dobrze i wygodnie i nikt nie może się do nich przyczepić - uważa Pakuła.

Spektakl to jak podkreślają i dramaturg, i reżyser "opowieść o potencjale buntu, wywrotowości". - Masłowska razi kontekstem, znajduje takie słowa, które uderzają wszystkich dookoła i to jest bardzo mocne. Zależało mi na tym, żeby opowiedzieć o energii społecznej, która jest u podnóża pewnego zdenerwowania. Ten tekst jest aktualny w kontekście przemian społecznych. Mamy czas ACTA i Anonymous, kryzysu nie tylko ekonomicznego, ale także kryzysu idei, demokracji i zaufania do władzy. O tym chyba będzie nasz spektakl, że władza zaczyna się przenosić w tymczasowe konstelacje społeczne. +Paw Królowej+ wystawiony na scenie teatru profesjonalnego brzmi trochę jak protest song, w którym wszystkie elementy są świadomym wyborem i komunikatem - mówił reżyser Paweł Świątek.

W spektaklu grają: Paulina Puślednik, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki i Wiktor Loga-Skarczewski.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, a kolejne spektakle w niedzielę i wtorek. Produkcja "Pawia królowej" została dofinansowana w ramach "IV edycji festiwalu re_wizje w Małopolsce" ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

(-)
(PAP)
27 października 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Paweł Świątek
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...