Piotr Gliński odpowiada Janowi Klacie

Chodzi o "czarną listę

— Na początku marca zaczynam pracę nad spektaklem i od razu następuje reakcja obozu władzy, pod płaszczykiem koronawirusa. (...) Gliński występuje w roli grabarza kolejnych teatrów.

Po Wrocławiu i Krakowie przyszła kolej na Łódź — ocenił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jan Klata. Reżyser teatralny skomentował doniesienia o możliwym zwolnieniu Waldemara Zawodzińskiego, dyrektora łódzkiego Teatru Jaracza. Uważa, że to decyzja polityczna. Do słów Klaty odniósł się minister kultury.

— Obóz rządzący, partia, która bardzo humorystycznie nazywa się "Prawo i Sprawiedliwość", zdecydowała się wysłać dobitny sygnał, i nie chodzi tylko o katastrofę jednej z najlepszych scen w Polsce, kolejnej zresztą, po Wrocławiu i Krakowie — powiedział "Wyborczej" Jan Klata.

— To sygnał dla wszystkich szefów instytucji kultury: jeśli zaprosicie do współpracy jakiegoś artystę, który jest na naszej "czarnej liście, to, drodzy dyrektorzy i drogie dyrektorki, wyrzucimy was z hukiem bez względu na wszystkie wasze sukcesy, choćby i w połowie kadencji — dodał reżyser, który realizuje w Łodzi spektakl "Zemsta rosyjskiej sieroty".

Do słów Klaty odniósł się minister kultury. "A nie przyszło Panu do głowy, że minister mógł po prostu pojęcia nie mieć, że reżyser Klata zjechał na gościnne występy do Teatru Jaracza?" — napisał na Twitterze Piotr Gliński.

Jan Klata to reżyser teatralny, w latach 2013-2017 dyrektor Narodowego Starego Teatru. Ma w dorobku niemal pięćdziesiąt spektakli w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu "Polityki" i Nagrody im. Konrada Swinarskiego. W 2018 roku artysta zwyciężył w plebiscycie O!lśnienia w kategorii Teatr za "Wesele" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. "Za poetycki i piękny spektakl pokazujący moc zespołu aktorskiego, siłę tekstu Wyspiańskiego i wyobraźnię oraz rzemiosło reżysera" — podano w uzasadnieniu.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Twitter, Onet

(-)
Onet.Kultura
23 kwietnia 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...