Pleciuga nie tylko dla dzieci

"Sklep z zabawkami" - reż: W. Kobrzyńsk - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Najnowszy spektakl Teatru Lalek Pleciuga "Sklep z zabawkami" to piękna baśń o pogoni za pokusami, zgubnej chęci posiadania i niezwykłej sile przyjaźni

Wszystko rozpoczyna się w sali kameralnej, urządzonej jak stylowy pokój. Widzowie zasiadają na poduszkach na podłodze. Tu poznajemy bajkopisarza Pana Zajączka (Dariusz Kamiński) i jego niesforną bratanicę Agatkę (w tej roli rewelacyjna Paulina Lenart). Po chwili, wraz z aktorami, przenosimy się do niezwykłego świata baśni. Za pomocą zdobyczy techniki podróżujemy przez pełne gwiazd niebo, żeby w końcu znaleźć się w tajemniczym lesie, w którym na bohaterów czeka pułapka - internetowy sklep z zabawkami.

Miejsce, w którym sprzedaje karzeł, sługa Nocy, kusi Agatkę coraz nowymi przedmiotami. Wszystkie może mieć niby za darmo. Dziewczynka wybiera lalkę, która jednak szybko ją nudzi, więc chce ją zamienić na coś innego. W ten sposób wpada w zgubną spiralę. Okazuje się, że za każdą nową rzecz trzeba zapłacić rokiem życia. Agata starzeje się na naszych oczach. Z dziecka staje się nastolatką, potem dojrzałą kobietą, aż wreszcie staruszką. Zajączek chcąc ją ratować wyrusza w niebezpieczną podróż. Musi znaleźć miejsce, gdzie odpoczywa Noc i spojrzeć jej w oczy.

Zajączek pokonuje trudności i osiąga cel. Przyjaźń i poświęcenie zwyciężają nad chęcią posiadania i zatraceniem w pogoni za zachciankami. Wszystko kończy się szczęśliwie.

W przedstawieniu doskonale wykorzystane zostały elementy multimedialne. Aktorzy grają za przezroczystym ekranem, na którym pojawiają się puszczane z rzutnika obrazy. Dzięki temu mamy wrażenie, że nasi bohaterowie naprawdę są w lesie, przemierzają prawdziwe drogi. W scenie, kiedy pojawia się Noc, na ekranie obserwujemy piękną grę kolorów, świateł i obrazów. Takie rozwiązanie wprowadza niesamowity nastrój i tworzy nowy rodzaj realistycznej scenografii. W efekcie otrzymujemy świetnie zrobioną, sugestywnie zagraną i zapadającą w pamięć sztukę.

Utwór "Sklep z zabawkami" autorstwa rumuńskiego pisarza Alexandru Popescu jest historią uniwersalną. Dla dzieci, kolorowa, momentami straszna baśń o kupowaniu, znudzeniu zabawkami i sile przyjaźni, a dla dorosłych historia o tym, jak chęć posiadania coraz to nowych gadżetów jest w stanie doprowadzić do zatracenia i upadku. Sztuka zyskuje wymiar szczególnie aktualny we współczesnym świecie, gdzie każdy zakup jest na wyciągnięcie ręki i dzięki internetowi nie musimy nawet wychodzić z domu. Okazuje się jednak, że w pogoni za konsumpcją możemy przegrać życie i nie zauważyć nawet, kiedy nam minęło.

Reżyseria Wojciech Kobrzyński, przekład: Danuta Bieńkowska, scenografia: Joanna Braun , muzyka: Krzysztof Dzierma , montaż i animacje komputerowe: Adam Dzierma. Obsada: Paulina Lenart, Danuta Kamińska, Rafał Hajdukiewicz, Dariusz Kamiński.

Anna Łukaszuk
Gazeta Wyborcza Szczecin
2 marca 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia