Podsumowanie roku 2012 w Teatrze Groteska

Zakończył się kolejny udany rok dla krakowskiego teatru

Zakończył się kolejny udany rok dla Teatru Groteska w Krakowie.

Premiery

W tym okresie Teatr zrealizował cztery premiery:
„Kobiety kontratakują" w reż. A. Weltschka, premiera 08.03.2012 r.
„Ładne kwiatki" premiera 21.04.2012 r).
„Kukułcze jajo czyli ptasie przygody misia" w reż. G. Kwiecińskiego, premiera 10.06.2012r.
„Romanca" w reż. Adolfa Weltschka, premiera 23.09.2012 r.

Wydarzenia

XII Reality Shopka Szoł, 11 lutego 2012r.

Dużym zainteresowaniem publiczności i licznych mediów cieszyło się niecodzienne widowisko w reż. Adolfa Weltschka z politykami w roli głównej XII Reality Shopka Szoł „I kongres założycielski partii SHOPKA JEST NAJWAŻNIEJSZA". To niepowtarzalny spektakl, podczas którego zobaczyliśmy niezwykłe projekcje multimedialne, zawodowych tancerzy, profesjonalny zespół muzyczny i wyśmienitych wykonawców – aktorów polskiej sceny politycznej. Tym razem twórcy Shopki stworzyli jedną ogólnonarodową partię w odpowiedzi na interesy wszystkich – partię SJN (Shopka Jest Najważniejsza).

XII Wielka PGNiG Parada Smoków. Sąsiedzi Kraków, 2-3 czerwca 2012 r.

Kolejne czerwcowe smocze święto przyciągnęło tłumy turystów, mieszkańców Krakowa i miłośników smoków – w sumie prawie 150 000 osób! Inspiracji do tegorocznych wydarzeń szukaliśmy w kulturach krajów sąsiadujących z Polską. Poznawaliśmy najwybitniejszych kompozytorów niemieckich, najciekawsze elementy kultury ludowej Białorusi, cerkiewną architekturę z Ukrainy, baśnie czeskie, słowackie krajobrazy i litewskie dziedzictwo narodowe.

Materia Prima. II Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

Sukcesem okazała się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, która przyciągnęła dwukrotnie więcej widzów niż pierwsza, organizowana w 2010 roku. To ośmiodniowe święto teatru plastycznego, które odbyło się w Krakowie i na scenach w Tarnowie, Nowym Sączu, Bukowinie Tatrzańskiej, Oświęcimiu i Wadowicach. Podczas którego widzowie mogli zobaczyć największe dzieła artystów teatru plastycznego z Kanady, Rosji, Austrii, Iranu, Francji, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Maroko, Belgii, Danii i Łotwy! Festiwal zgromadził ponad 10 000 widzów.

Międzynarodowy Dzień Teatru i Noc Teatrów

Po raz kolejny Groteska wzięła aktywny udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru, przygotowując ciekawy program artystyczny i proponując nową, cieszącą się dużym zainteresowaniem formułę „Speklaklu w ciemno". Na miłośników teatralnych niespodzianek czekał też wernisaż wystawy Małgorzaty Anieli Studenny inspirowanej malarstwem Marca Chagalla. Z okazji Nocy Teatrów odbyły się warsztaty plastyczne, teatralne, pokazy technik teatralnych, pokazy spektakli oraz warsztaty technik cieniowych dla dorosłych.

Wielki Finał STUK FAMA, 29 kwietnia 2012 r.

W minionym roku Groteska kontynuowała też działalność skierowaną do studentów. Oprócz tradycyjnych już Studenckich sobót w Grotesce zorganizowaliśmy razem z ZSP Wielki Finał STUK FAMA 2012 na Scenie dla dorosłych w Grotesce. Był to już drugi przegląd Studenckich Teatrów Uczelni Krakowskich pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa i Marszałka Województwa Małopolskiego.

Cykl koncertów MUZYKA JEST KOBIETĄ

W ramach Sceny dla dorosłych odbyły następujące się koncerty z cyklu „Muzyka z Kobietą:

15.01.2012 Anita Lipnicka & John Porter

18.03.2012 Renata Przemyk

13.05.2012 Maria Sadowska

27.05.2012 Gaba Kulka

Koncert sylwestrowy „Krakowska Wieża Babel", 31 grudnia 2012r.

Scena dla dorosłych Teatru Groteska razem z władzami miasta i Krakowskim Biurem Festiwalowym była organizatorem Sylwestra na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie ponad 20 tysięcy osób powitało nowy rok. W tę ostatnią noc 2012 roku było oryginalnie, różnorodnie, radośnie i... po krakowsku. Wystąpili m.in.: Grupa Pod Budą z Andrzejem Sikorowskim, Jan Wojdak i zespół Wawele, Maja Sikorowska i Kroke, a także Joanna Słowińska & Wojtek Fedkowicz Noise Trio, Zespół Kulturka, FoxGang, Eluktrick, Don't Ask Smingus, Vladimirska i Teddy Jr. Nie zabrakło multimedialnego widowiska – świetlnej projekcji na Wieży Ratuszowej, a także pokazu laserów i szampańskiej zabawy.

Projekty i wnioski

Teatr Groteska ponownie znalazł się w czołówce najbardziej aktywnych instytucji z sukcesem aplikujących o zewnętrze wsparcie finansowe działalności kulturalnej. Pozytywnie rozpatrzone zostały następujące wnioski:

1. Wniosek na modernizację sceny złożony w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu wsparciu w 2012 roku odbyła się modernizacja instalacji elektrycznej, dzięki której możliwe będzie realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych technicznie wydarzeń artystycznych.

2. Wniosek „13 Małopolska Parada Smoków 2013. Nowa Tradycja" złożony w programie MRPO na lata 2007-2013 dzięki czemu odbędzie się 13. Małopolska Parada Smoków 2013. Nowa Tradycja w dniach 1-2 czerwca 2013.

3. Wniosek „Materia Prima. Forma-Maska. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy" otrzymał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, dzięki czemu odbył się Materia Prima II Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy w dniach od 17 do 24 listopada 2012 w Krakowie i wybranych miastach Małopolski.

Festiwale, występy gościnne, nagrody i wyróżnienia

Dwóch aktorów Groteski zostało zakwalifikowanych do finału plebiscytu „Halabardy 2012". Nominację w kategorii kreacja zbiorowa otrzymali Lech Walicki oraz Paweł Mróz za rolę „Wyczarowanego Wszystkiego" w spektaklu „Kot w Butach".

Teatr Groteska zakwalifikował się do finału konkursu „Moja piosenka na EURO", organizowanego przez Euro-Forum.pl. W konkursie, obok Teatru, udział wzięły takie gwiazdy jak: Maryla Rodowicz, Wilki, Feel, Stachursky, Norbi i inni. Konkurs objęty był honorowym patronatem Elżbiety Zapendowskiej, z inicjatywy której Teatr Groteska dostał wyróżnienie.

29 i 30 czerwca 2012 roku zaprezentowane zostały na scenie Teatru Groteska gościnne pokazy premierowe spektaklu „Nieudany Krewniak" Mai Kubackiej.

Wielka Parada Smoków Teatru Groteska uświetniła Jakuby, czyli Święto Starego Miasta w Zgorzelcu.

Teatr dawał także występy gościnne w wielu miastach Polski, pokazując swoją twórczość licznym widzom poza siedzibą teatru, m.in.:
„Aksamitny Królik" w Teatrze Muzycznym (Gliwice, 7.05 2012)
„Aksamitny Królik" w Teatrze Rampa (Warszawa, 8.10 2012)
„Aksamitny królik" w RCKP (Krosno, 4.11 2012)
„Kobiety Kontratakują" w Piotrkowie Trybunalskim (22.11.2012)

Inna działalność

02 lutego 2012r. odbyły się występy zespołów z Chin: Shen Yang Acrobat Group i Xinmin Orchestra w ramach obchodów Roku Smoka i Chińskiego Nowego Roku organizowanych razem z Instytutem Konfucjusza z Krakowa.
17 czerwca 2012 odbył się końcowy spektakl Studia Teatralnego Teatru Groteska
21 marca 2012 r. odbył się Festiwal Małych Form Teatralnych
28 marca 2012 r. odbył się Festiwal Sztuk Anglojęzycznych
8 września 2012 r. pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się niezwykłe wydarzenie upamiętniające „ostatni zajazd na Litwie", który dokładnie 200 lat temu zakończył akcję osadzoną przez wieszcza w „Panu Tadeuszu". Teatr Groteska wziął udział w wielkim narodowym czytaniu „Pana Tadeusza".

Teatr Groteska był jak co roku organizatorem licznych warsztatów, akcji i konkursów o charakterze edukacyjnym dla dzieci (m.in. konkurs literacko – plastyczny „Smok nie lubi smogu"), młodzieży i dorosłych. Odwiedziliśmy z coroczną akcją Pogotowie Teatralne Groteski krakowskie szpitale z oddziałami dziecięcymi, dając uśmiech najmłodszym pacjentom. Teatr Groteska otrzymał też po raz kolejny Certyfikat Kraków Przyjazny Maluchom. Oprócz repertuarowych spektakli Groteski, prężnie działała także Scena OF Groteska, na której wystąpił m.in. Kabaret pod Wyrwigroszem. Teatr Groteska nadal pozostaje liderem w organizowaniu gier miejskich. W mijającym roku odbyły się m.in. „Ekonomiczna Gra Uliczna" oraz „Nadciąga Epidemia".

Wyniki frekwencyjne Teatru świadczą o wciąż rosnącym zainteresowaniu widzów twórczością Groteski. W roku 2012 Teatr dał 556 spektakli, które obejrzało prawie 120 000 widzów.

Zapowiedzi na rok 2013

Już teraz zapraszamy na wydarzenia, które Groteska przygotowuje w nadchodzącym sezonie, znajdą się wśród nich:
13. Reality Shopka Szoł, 2 lutego 2013
Międzynarodowy Dzień Teatru, marzec 2013
13. Wielka Parada Smoków, 1-2 czerwca 2013
Pogotowie Teatralne, listopad/grudzień 2013

(-)
Materiał Teatru
8 stycznia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia