Pokoleniowa odezwa, romantyczna tragedia

"Kordian" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Polski w Poznaniu

Powracają wielkie narracje, powrócić muszą więc i klasyki literatury - nośniki mitów. W styczniu na scenie Teatru Polskiego zobaczyć więc będzie można nową odsłonę "Kordiana", czyli klasyka literatury romantycznej. Premiera spektaklu w najbliższy piątek.

Trzy lata po premierze "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Nowym, nadszedł moment na inscenizację dramatu polemizującego z postawą miciewiczowskiego Konrada. Bohater "Kordiana" Juliusza Słowackiego i antyteza bohaterów "Dziadów", postać tragiczna i żałosna, zatracona i bezwarunkowo oddana, w styczniu pojawi się na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu.

Kolejne wcielenie mitu

"Kordian" to klasyk polskiej literatury romantycznej. Dramat porusza problematykę związaną z niezdolnością do romantycznego czynu spiskowca.

W szerszym, oderwanym od kontekstu historycznego znaczeniu jest to zaś opowieść o romantycznym rozedrganiu i próbie osiągnięcia celu za wszelką cenę. To historia o niezdrowym poczuciu przynależności, naiwności i rozczarowaniu. O wielkiej, mitycznej narracji pochłaniającej jej uczestników.

Z, wydawać by się mogło, onieśmielającą klasyką zmierzył się Jakub Skrzywanek, absolwent krakowskiej PWST. Reżyser do tej pory ma na swoim koncie kilka wyreżyserowanych spektakli, między innymi "Cynkowych chłopców" wystawianych w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i "Superspektakl" w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Zadanie wyreżyserowania klasyki dramatu przypadło młodemu reżyserowi nie przypadkiem. Jak zapowiada Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego: - To będzie kolejne wcielenie mitu zbuntowanej przeciwko systemowi osoby. To będzie "Kordian" młodego człowieka i w tym spektaklu uczestniczyć będzie głównie młoda część naszego zespołu.

Romantyczny everyman

Na scenie Kordian pojawi się kilkukrotnie i w kilku wcieleniach należących w głównej mierze (ale nie tylko!) do aktorów młodych, ale zauważonych już na polskiej scenie teatralnej. Kordiana zinterpretują Paweł Siwiak, Konrad Cichoń, Kornelia Trawkowska, Magdalena Woleńska i Wiesław Zanowicz. W roli Nie-Kordiana widzowie zobaczą Mariusza Adamskiego, Kordianki - Alex Freiheit, zaś Winkelrieda - Sonię Roszczuk.

Kordian to everyman uniwersum mitu romantycznego. Zapowiedź spektaklu Skrzywanka sugeruje, że mit ten odradzać się będzie wśród pokolenia wchodzących w dorosłość. Teatr Polski spektakl zapowiada odezwą pokoleniową:

"My, którzy urodziliśmy się w czasie transformacji '89. Wychowani w wolnej Polsce obarczonej mitami wykluczających się narracji historycznych i ciągłej walki między martyrologią a chęcią jej negacji, próbujemy wciąż, albo na powrót, odpowiedzieć sobie na pytania dawno już postawione i sprawdzamy, czy nasz głos ma dziś jakąkolwiek sprawczość, czy może wywołać rewolucję, zwłaszcza w instytucji, jaką jest dzisiejszy Teatr w Polsce."

Aleksandra Skowrońska
kultura.poznan.pl
12 stycznia 2018
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jakub Skrzywanek
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...