Policja pytała o wiek widzów w Teatrze Wybrzeże

Spektakl "Śmierć białej pończochy" zawiera sceny drastyczne. 19 października wiek widzów skontrolowała gdańska policja.

W sobotę w Teatrze Wybrzeże pojawili się policjanci, żeby ustalić wiek grupy nastolatków, która przyjechała obejrzeć spektakl "Śmierć białej pończochy" oraz ustalić "stopień nagości występujący w tym przedstawieniu". To efekt donosu złożonego przez nauczyciela z Warszawy, który wcześniej obejrzał to przedstawienie.

Interwencja policji miała miejsce przed sobotnim spektaklem "Śmierć białej pończochy", granym na Dużej Scenie o godz. 16:30.

- Przed sobotnim spektaklem do teatru przyszło dwóch dzielnicowych z II Komisariatu Policji w Gdańsku. Poinformowali nas, że otrzymali zgłoszenie o rzekomo niestosownych treściach, znajdujących się w przedstawieniu "Śmierci białej pończochy". Autorem "donosu" był podobno nauczyciel z Warszawy, który wcześniej obejrzał ten spektakl z grupą młodzieży. Policjanci przyszli zweryfikować wiek naszych widzów i dopytywali o stopień nagości występującej w spektaklu - potwierdził nam Marcin Trzeciakowski z Teatru Wybrzeże.

Kontroli poddano młodzież z innego warszawskiego liceum, która przyjechała wraz z opiekunami na ten spektakl właśnie 19 października.

Według naszych informacji zgłaszający był zbulwersowany tym, co zobaczył w trakcie przedstawienia. W zgłoszeniu o podejrzeniu demoralizacji młodzieży sugerował, że wysoce niestosowne, obsceniczne sceny będą oglądać 13-letnie dzieci.

Teatr Wybrzeże od początku grania spektaklu informuje, że jest on zalecany dla widzów od 16 roku życia.

O wyjaśnienie przyczyn interwencji poprosiliśmy przedstawicieli gdańskiej policji. Po dwóch dniach oczekiwania na odpowiedź dowiedzieliśmy się, że:

- Policjanci otrzymali zgłoszenie od przedstawiciela organizacji pozarządowej o tym, że podczas spektaklu może dojść do demoralizacji młodzieży. Dzielnicowi podczas interwencji zweryfikowali informacje przekazane przez zgłaszającego i nie potwierdzili naruszenia przepisów prawa - przyznała nam starszy aspirant Karina Kamińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej w Gdańsku.

Gdyby policjanci mieli wątpliwości co do demoralizacji młodzieży poprzez spektakl Teatru Wybrzeże, sporządzono by notatkę i skierowano sprawę do sądu rodzinnego. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Nie ma również możliwości zakazania wizyty na spektaklu osobom poniżej 15 roku życia, jeśli na spektakl przyszłyby z rodzicami.

Spektakl wybrany został najlepszym przedstawieniem 2018 r. w Gdańsku i województwie pomorskim. Przyniósł też Teatrowi Wybrzeże liczne nagrody.

Spektakl "Śmierć białej pończochy" wybrany został przedstawieniem roku w Gdańsku i Województwie Pomorskim w 2018 r. Twórcy i realizatorzy przedstawienia otrzymali wiele nagród indywidualnych zarówno w Trójmieście, jak i podczas ogólnopolskich festiwali teatralnych, m.in w Opolu i Kaliszu. Spektakl poświęcony jest losom Jadwigi Andegaweńskiej ujętych w mało znanym dramacie Mariana Pankowskiego.

"Śmierć białej pończochy" to przenikliwa wizja uwikłania losów jednostki w teatrze wielkiej polityki. Jadwiga staje się zakładniczką rozgrywek politycznych i zostaje wbrew własnej woli wyswatana z nieokrzesanym Władysławem Jagiełłą.

Spektakl zawiera drastyczną, brutalną scenę gwałtu Jagiełły na Jadwidze (konsumpcji ich aranżowanego małżeństwa) oraz sceny nagości. Dlatego w opisie spektaklu organizatorzy zaznaczają, że jest on zalecany dla widzów od 16 roku życia.

Łukasz Rudziński
Trójmiasto.pl
24 października 2019
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Adam Orzechowski
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia