Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Powstaje teatralno-muzyczne widowisko w Legnicy

"Człowiek na moście" - reż. Jacek Głomb

Legnicki Teatr Modrzejewskiej w koprodukcji z Legnickim Centrum Kultury przygotowują plenerowy spektakl wg scenariusza Roberta Urbańskiego i w reżyserii Jacka Głomba.

Muzyczne widowisko "Człowiek na moście" inspirowane jest postacią dyrygenta i założyciela legnickiego chóru Madrygał, twórcy Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów "Legnica Cantat" oraz patrona LCK Henryka Karlińskiego. Premiera spektaklu odbędzie się 23 maja br. na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy i otworzy coroczny konkurs chórów.

Nie będzie to jednak ani pomnik, ani inscenizowany portret zmarłego w 1975 roku Henryka Karlińskiego, barwnego ptaka w szarej peerelowskiej rzeczywistości Legnicy. Życiorys człowieka, który młodość spędził we Francji, jego charyzma i dorobek kulturalny, sposób bycia i otaczająca go legenda czyniły z niego przeniesioną w czasie postać z innej epoki i innego świata.

- Podczas gromadzenia wspomnień o tym człowieku poznaliśmy fakty i opinie zupełnie nowe i nieznane, czasami krańcowo odmienne. Tak różne, że zastanawiające, ale przez to także fascynujące. Miłośnik muzyki francuskiego średniowiecza i renesansu, ale też popularyzator muzycznego dorobku i dziejów Dolnego Śląska, funkcjonował bowiem w przaśnych peerelowskich realiach minionego wieku, co wymagało wielu kompromisów - zauważa autor scenariusza, legnicki dramaturg Robert Urbański (na zdjęciu).

Teatralna opowieść wykorzysta to rozdwojenie i kontrast. W spektaklu prawda historyczna mieszać się będzie jednak z autorską fantazją, która umożliwia m.in. podróże w czasie. Teatralno-muzyczne widowisko plenerowe "Człowiek na moście" otworzy w maju br. 45. Ogólnopolski Festiwal Chórów "Legnica Cantat", po czym na stałe, w okresie od wiosny do jesieni, wejdzie do repertuaru legnickiego teatru.

- Spektaklem chcemy zdjąć z pomnika i przywrócić Legnicy postać barwną, ciekawą i ciągle tajemniczą, jaką jest nasz patron i twórca najważniejszego festiwalu chórów w Polsce. Przy okazji będzie to kolejne z serii wydarzeń promujących Legnica Cantat. Były już gwiazdorskie koncerty, teraz czas na teatr - objaśnia organizator festiwalu i dyrektor Legnickiego Centrum Kultury Grzegorz Szczepaniak.

- Oprócz aktorów w spektaklu wystąpią także członkowie działającego przy naszym teatrze Chóru Kameralnego AXION tworząc ilustrację muzyczną akcji. W premierowej odsłonie wykorzystamy także inne chóry, które zjadą na Legnica Cantat. Dla nas będzie to także powrót do fascynującego architektonicznie i akustycznie efektownego miejsca, jakim jest dziedziniec legnickiego Zamku Piastowskiego, w którym graliśmy "Trzech muszkieterów" (1995), "Don Kichota nocą" (1998) i "Zamach na Cesarza" (2004) - przypomina szef legnickiego teatru Jacek Głomb.

- Bardzo nam zależy, by tego rodzaju wydarzenia artystyczne realizowane były w pięknej przestrzeni, w której na co dzień działamy - mówi Tomasz Szczytyński, dyrektor Dolnośląskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy.

Robert Urbański "Człowiek na moście", reżyseria - Jacek Głomb, scenografia - Małgorzata Bulanda, ruch sceniczny - Witold Jurewicz. Koprodukcja Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Legnickiego Centrum Kultury. Premiera - 23 maja 2014 r. na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy.

 

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
8 lutego 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jacek Głomb
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia