Prapremiera "Tajemnicy diamentów"

"Tajemnica..." - reż: I. Maciejewski - Teatr Miniatura w Gdańsku

Spektakl "Tajemnica diamentów" według pierwszej książki z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka ze Szwecji wystawi Teatr Miniatura w Gdańsku. To pierwsza na świecie adaptacja sceniczna tego bestselleru przełożonego na ponad 20 języków.

Premiera przedstawienia odbędzie się w niedzielę. "Przy każdym przeniesieniu literatury na scenę ma się ochotę na rozbudowę historii, umieszczenie jej w szerszym w kontekście niż w oryginale. Książki Widmarka są dość schematyczne, co dla czytelników nie jest takie złe, ale my w spektaklu musimy trzymać widza w napięciu do ostatniej sceny" - powiedział na konferencji prasowej reżyser "Tajemnica diamentów" Ireneusz Maciejewski.

W trakcie przedstawienia aktorzy zamierzają angażować publiczność w akcję - widzowie będą mogli poczuć się jak detektywi lub dziennikarze.

Częścią inscenizacji spektaklu jest miniaturowa makieta miasta, którego architektura nawiązuje do charakterystycznych budowli Gdańska. Po jego ulicach będzie poruszać się kamera rejestrująca wybrane sceny m.in. pościg policyjny za samochodem przestępcy. Będzie to widoczne dla widzów na dużym ekranie.

Seria książek dla dzieci "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" opowiada o dwójce przyjaciół z klasy, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby.

Autorem adaptacji oraz reżyserem spektaklu jest 33-letni Ireneusz Maciejewski, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ma na swoim koncie kilkanaście przedstawień m.in. "Dzień dobry, Świnko" Janoscha w Teatrze Guliwer w Warszawie i "Kto rozśmieszy pechowego nosorożca" Leszka Kołakowskiego w Teatrze im. H.Ch. Andersena w Lublinie.

Autorem lalek i scenografii jest Dariusz Panas, muzykę do "Tajemnicy diamentów" przygotował trójmiejski zespół Old Time Radio, a teksty piosenek napisała gdyńska poetka Joanna Herman.

Na dwie godziny przed niedzielną premierą spektaklu w Teatrze Miniatura odbędzie się panel pt. "Dziecięce fascynacje. O współczesnej literaturze dla dzieci w Szwecji i Polsce" z udziałem Martina Widmarka, tłumaczki serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Barbary Gawryluk, autorki książek dla dzieci Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz współzałożyciela wydawnictwa EneDueRabe Tomasza Kuźmickiego.

Jesienią tego roku Teatr Miniatura wystawi "Tajemnicę kina", kolejną część serii detektywistycznej Widmarka.

Cykl "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" jest międzynarodowym bestsellerem, doczekał się już przekładów na ponad 20 języków. Do tej pory seria sprzedała się w nakładzie 2,5 mln egzemplarzy na całym świecie.

W Szwecji ukazały się 22 tytuły z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Na podstawie książek powstał film i serial.

Martin Widmark od 2004 r. otrzymuje nieprzerwanie nagrodę Bokjuryn. To szwedzkie wyróżnienie literackie przyznawane co roku przez jury dziecięce dla ulubionej książki.

Autor "Biura detektywistycznego Lassego i Mai" urodził się w 1961 r. Linkoping w Szwecji. Obecnie mieszka w Sztokholmie. Zanim zaczął pisać książki dla dzieci był nauczycielem w szkole na przedmieściach stolicy Szwecji, do której uczęszczały dzieci imigrantów różnych narodowości. Pisarz nazywany jest często "dziecięcą Agathą Christie".

(-)
PAP
13 kwietnia 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia