Prawdziwe próby są śmiertelnie nudne

"Komedia teatralna" - Teatr Śląski w Katowicach

Wszyscy chcieliby podejrzeć aktorów za kulisami. Nie ma nic bardziej ekscytującego jak podglądanie artystów, plotki, rodzące się romanse i kłótnie na próbach. Widzowie tego pragną, zdolni pisarze wiedzą, że dobre teksty na ten temat to - przy sukcesie przedstawienia - żyła złota dla teatru i autora. Więc próbują. Anglicy, Francuzi, Amerykanie. Sztuk o kulisach teatru było wiele. Jedne lepsze, drugie gorsze.

Ale Grzegorzowi Kempinsky\'emu - reżyserowi „Komedii teatralnej” wg skandynawskiego dramaturga Bengta Ahlforsta w Teatrze Śląskim - trzeba oddać honor za aluzje i didaskalia. Tak naprawdę zaglądamy za kulisy Teatru Śląskiego i to one są najbardziej smaczne. Ze sceny płyną rozśmieszające do łez kwestie o chytrych sponsorach, wiecznie walczących o pieniądze dyrektorach, o oszczędnościach realizacyjnych (wiele nocy przegadałam w realnym życiu na ten temat z aktorami), o ciasteczkach serwowanych po premierach i na konferencjach prasowych (tak naprawdę wszyscy marzą o pieczystym i winie), o pretensjonalności i rutynie aktorskiej (czemu zawsze amant ze Śląskiego jest amantem, buntownik buntownikiem a halabardnik halabardnikiem?), o bezsensownych i wymądrzających się dziennikarzach. No i najważniejsza kwestia – dlaczego angażujemy takiego a nie innego reżysera czy autora (jeśli chodzi o sztuki współczesne), czy zespół ich polubi, dobrze zrozumie intencje i w końcu olśniewająco zagra. No, bo jeśli nie będzie porozumienia to nieszczęście, koniec, klapa. I brak kasy.

Aktorzy zachwycają, bo mnie często w trakcie tego trzygodzinnego przedstawienia wydaje się, że grają samych siebie z... Śląskiego. Niegdysiejsza diva Bogusława Murzyńska, gwiazdor Adam Bauman, ciągle w pretensjach Andrzej Warcaba, soczysta i nienasycona Violetta Smolińska, wycofana i ludyczna Alina Chechelska, tajemniczy i ironiczny Jerzy Głybin oraz histeryczny Dariusz Chojnacki (wschodząca gwiazda).

Zatem w „Komedii teatralnej” reżyserka klnie i wyrywa sobie włosy z głowy, autor wpada w stany z euforii po depresję zapijaną alkoholem, aktorzy szarżują, inspicjent poucza, organizuje i filozofuje, nieznajomy ustawia wszystkich do pionu i sprowadza na ziemię.

Podoba mi się też w tym przedstawieniu nieco filozoficzny i moralizatorski ton inspicjenta i nieznajomego. Nie spłaszcza on wymowy sztuki, tylko jak rzadko pogłębia pewne kwestie i stara się rozwikłać odwieczne tajemnice na styku - widz a teatr.

Przyznaję, że świetnie wraz z publicznością się bawiłam (choć chętnie skróciłabym przedstawienie o pół godziny), a wypowiedziane ze sceny prorocze słowa, że „Komedię teatralną” będziemy chyba grać przez 20 lat - jak dwa Mayday\'e - się sprawdzą.

I na koniec uwaga osoby, która kiedyś w teatrze (nie w Śląskim) spędziła rok, pełniąc różne role. Tak naprawdę próby i kulisy są śmiertelnie nudne. Wszyscy co chwila się rozłażą, bez przerwy spoglądają na zegarki, klną na powtórki scen i wyczekują przerwy by spędzić ją w bufecie. Za to w bufecie toczy się już prawdziwa...komedia teatralna.

Autorka recenzji współpracuje z magazynami "Euro25" i "Lady\'s Club".

Grażyna Kurowska
Dla Dziennika Teatralnego
11 października 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia