Premiery i planowane wydarzenia

Teatr Ludowy w Krakowie

Premiery i planowane wydarzenia w Teatrze Ludowym w 2014 roku.

Tomasz Man

„Moja ABBA"

premiera 14 lutego 2014r - Scena Pod Ratuszem

ABBA dobra na wszystko! Od wielu już lat ta szwedzka grupa estradowa i jej piosenki regularnie powracają jak bumerang, inspirując różnych artystów. Zaczęło się od filmu „Wesele Muriel", potem była słynna „Mamma Mia" z Meryl Streep, a teraz przeboje ABBY przywołał w swojej sztuce Tomasz Man. „Jego" ABBA to opowieść o kobiecie, która w czasach, kiedy Polskę od Zachodu dzieliła jeszcze żelazna kurtyna, obejrzała koncert kultowej już wówczas ABBY i... zakochała się w tej muzyce. Jak dla wielu innych stała się ona dla niej niemal narkotykiem, substytutem wolności.
Przez te wszystkie lata od czasów, kiedy zespół święcił swoje estradowe triumfy, aż do dziś abbofanka nie przestała śpiewać ich piosenek katując tym męża, córkę, sąsiadów... aż pojawił się reżyser telewizyjny, który postanowił wykorzystać muzyczną obsesję pani w średnim już wieku. Jednak czy łatwo sprostać spełniającym się za późno marzeniom...?
To nostalgicznie-muzyczna opowieść o tęsknotach większości z nas z czasów, kiedy cukierkowa ABBA występująca w Studio 2 była dla Polaków forpocztą zachodniego raju.

William Shakespeare

„Hamlet"

premiera 15 marca 2014r. – Duża Scena

Co by bylo, gdyby ojciec Hamleta nie był - jak zazwyczaj - ofiarą złego wujka, tylko obalonym tyranem i dyktatorem? A świat, który po jego śmierci powstał, stałby się znaną nam dobrze liberalną demokracją - z kapitalizmem, otwartymi granicami i wolnością słowa? Hamlet, odnajdując się we współczesnych ruchach prawicowych, mści się na wszystkich, którzy zdradzili. Cały dwór - włącznie z jego matką i jego dziewczyną - wypiera się ojca Hamleta i poprzedniego systemu. Wszyscy rozkoszują się dobrami nowej rzeczywistości gospodarki rynkowej. Lecz Hamlet wie, że u podłoża tej zmiany leży zdrada. Że wszyscy byli i są uwikłani. I że mają krew na rękach.

Nasz "Hamlet" to tragedia człowieka na granicy polityczynych systemów. Człowieka opętanego rządzą zemsty na ludziach, których kocha. To także nawiązanie do prawdziwych historii krajów, w których dyktatura płynnie zamieniła się w demokrację i do rodzącej się we współczesnej Europie (i nie tylko) nowej fali konserwatyzmu, nacjonalizmu a nawet ksenofobii.

Za przygotowanie spektaklu odpowiada polsko-niemiecki zespół realizatorów: urodzony w Polsce, ale mieszkający i pracujący w Niemczech reżyser Krzysztof Minkowski, polski dramaturg Wojtek Zrałek-Kossakowski i niemiecki scenograf Konrad Schaller. Dzięki temu, proponowany przez Teatr Ludowy "Hamlet" to nie tylko świerze spojrzenie na ten genialny i najbardziej klasyczny z klasycznych - ale zaskakująco nieczęsto realizowany w Polsce - dramat, ale także swego rodzaju zatoczenie koła i powrót do punktu wyjścia. Warto bowiem przypomnieć, że to wyjątkowe dzieło Williama Shakespeare'a zawitało do Polski po raz pierwszy pod koniec XVIII wieku w przekładzie nie z oryginalnego języka angielskiego, ale właśnie: niemieckiego...

Premiera w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego – tytuł do ustalenia

Październik 2014r. – Duża Scena

W listopadzie przewidujemy prapremierę współczesnej polskiej komedii Mirosława Tomaszewskiego pt. "Teściowa Hamleta" w reż. Piotra Waligórskiego. Sztuka inspirowana szekspirowskim tematem, dotyczy świata współczesncyh polskich mediów i tyleż skomplikowancyh co komicznych relacji między ludźmi żyjącymi w tym środowisku. Rzeczywistość i świat sztuki przenikają się tutaj wzajemnie i tworzą nową wartość.

W pierwszej połowie 2014 roku odbędzie się cykl reżyserowanych czytań współczesnego dramatu autorstwa naszych „bliższych i dalszych sąsiadów" – to w odniesieniu do hasła jakie towarzyszy całemu sezonowi teatralnemu. Czytania będą odbywać się mniej więcej w odstępach dwutygodniowych, tak aby widzowie mogli je potraktować jako artystyczną całość, materiał do porównań kulturowych i mentalnych. Aby takie zestawienie było bardziej wyraziste tematem przewodnim wybranych sztuk jest MIŁOŚĆ.

W czeskim „Miodzie" Tomasa Svobody, przygotowanym przez autora, została ona potraktowana lekko, z humorem. To uczucie, które ma nazwę, wiele twarzy, ale niekoniecznie głębię.

Andrzej Sadowski

„Sąsiedzi" – czytanie dramatu

17 lutego 2014r. -Scena Pod Ratuszem

Zaprezentowana w tym cyklu przez Andrzeja Sadowskiego jego autorska sztuka „Sąsiedzi", przywołująca zarówno relacje nie całkiem dobrosąsiedzkie na polskiej wsi, ale też różne konstelacje damsko-męskie w natężeniu uczuć bliska jest antycznej tragedii, choć... nie pozbawiona komicznych akcentów.

Aleksandr Mołczanow

"Zjawy. Trzy historie o miłości" – czytanie dramatu

Miłość po rosyjsku w dramacie Aleksandra Mołczanowa „Zjawy", przygotowanej przez Tomasza Leszczyńskiego, sięga aż za grób. Granicę śmierci przekracza zarówno to najbardziej pożądane z uczuć, jak i inne – dobre i złe – towarzyszące mu emocje.

24 marca 2014r. - Scena Pod Ratuszem

Lars Noren

„O miłości" - czytanie dramatu

reż. Grzegorz Kempinsky

Ze szwedzkiej opowieści „O miłości" Larsa Norena przedstawionej przez Grzegorza Kempinsky'ego właściwie wieje chłodem – nie ma tam miłości, a jedynie jej dojmujący brak niemal w każdej relacji międzyludzkiej, który staje się jedynym sposobem poznania, zdefiniowania tego uczucia.

26 maja 2014r. – Scena Pod Ratuszem

Beata Strama
Materiał Teatru
11 stycznia 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia