Projekt Klaty w radiowym komiksie

"Nietoty" - Słuchowisko Jana Klaty - Radio Kraków

"Nietoty" to drugi projekt realizowany w Radiu Kraków przez Jana Klatę. Po wielkim radiowym eksperymencie - słuchowisku "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii", dyrektor Narodowego Starego Teatru sięga po tekst Sebastiana Majewskiego, inspirowany wstydliwą historią zdrady - Goralenvolk.

Goralenvolk to jeden z najbardziej zaskakujących, wciąż niechętnie wspominanych epizodów z czasów II wojny światowej na ziemiach polskich, nazywany czasem "hańbą Podhala". To temat - zdaniem reżysera - fascynujący, który do tej pory nie został opowiedziany za pomocą spektaklu teatralnego czy radiowego.

Punktem wyjścia naszego słuchowiska są fakty, natomiast jest to forma artystycznie przetworzona. - mówi Jan Klata - Sebastian, zwłaszcza w drugiej części słuchowiska, popuszcza wodzę wyobraźni i zastanawia się nad uniwersalną figurą zdrajcy - zdrajcy bez twarzy i tego, jak w różnych miejscach, w różnych narodach i różnych państwach może on być wykorzystywany.

Nie chciałbym opowiadać o kolaboracji górali z punktu widzenia roku 1945, bo nie mam prawa oceniać tych wydarzeń - podkreśla z kolei autor tekstu Sebastian Majewski - Dlatego wybrałem formę groteskową, trochę baśniową. Różne formy zarzutów o kolaborację są bardzo istotną częścią naszej historii i towarzyszą nam od dawna. Spotkać je można i dziś, w 2013 roku.

Słuchowisko Radia Kraków, choć zostało zainspirowane faktami historycznymi, nie jest dokumentem, To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.

Zależało mi, żeby dotknąć tego tematu w sposób trochę nierzeczywisty, z pozycji sztuki, która daje duże możliwości - mówi Majewski.

Bohaterami słuchowiska są Witalis Wieder (Roman Gancarczyk), najmniej znany z inicjatorów i ideologów Goralenvolk, Włodzimierz Ilicz Lenin (Adam Nawojczyk) oraz tajemnicza Wolna Elektrona (Katarzyna Krzanowska), która umożliwi bohaterom swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.

Fakty są dla nas trampoliną, żeby troszkę artystycznie sobie zaszaleć i pofolgować. Mam nadzieję ku radości najpierw aktorów a następnie, aby bawić i dawać do myślenia naszym słuchaczom. - dodaje reżyser.

Cieszymy się, że antena Radia Kraków jest miejscem swobodnej wypowiedzi artystycznej na ważne, często kontrowersyjne i bolesne tematy - mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Świadczy o tym drugi już projekt Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego realizowany właśnie w Radiu Kraków. W ten sposób konsekwentnie pokazujemy jaka powinna być rola publicznego radia.

Premiera słuchowiska "Nietoty" w reżyserii Jana Klaty na antenie Radia Kraków 16 grudnia 2013 roku.

Niezwykła będzie także oprawa graficzna projektu Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego. Autorski komiks i identyfikację wizualną słuchowiska przygotowuje Kuba Woynarowski - artysta, który wraz z Instytutem Architektury wygrał właśnie konkurs na Polski Pawilon na przyszłorocznym Biennale Architektury w Wenecji. Komiks, który poprzedzi premierę słuchowiska, zostanie w kolejnych odsłonach zaprezentowany na stronie www.radiokrakow.pl, a potem wydany.

Zaplanowana na 16 grudnia premiera będzie także artystycznym podsumowaniem redakcyjnej akcji Radia Kraków pod hasłem "Koniec sezonu na Podhale?". Od 2 grudnia na antenie Radia Kraków i na stronie www.tradiokrakow.pl toczyć się będzie dyskusja - tym razem dotycząca największych problemów Podhala: chaos budowlany, tandetna cepeliada, niewystarczająca infrastruktura, korki, drożyzna, zła jakość powietrza i rosnąca konkurencja za południową granicą. Czy to już koniec sezonu na Podhale?

Równocześnie Podhale będzie także literackim bohaterem na antenie Radia Kraków - od 2 do 16 grudnia w cyklu "Z radiowej biblioteki" prezentowane będą fragmenty książki "Kruca fuks. Alfabet góralski" Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia. Opisy podhalańskich krajobrazów i najdziwniejszych gatunków roślin, opowieści o słynnych mieszkańcach Podhala i o góralskim temperamencie, od "a" do "z", w 11 odcinkach o 11.45 i 22.50 od poniedziałku do piątku. Teksty czytać będzie urodzony w Nowym Targu Piotr Cyrwus, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.

Partnerem głównym słuchowiska jest Województwo Małopolskie.

(-)
Materiał redakcji
13 grudnia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jan Klata
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia