Pruszcz Gdański: Piramida głupot, czyli "Tajemnicza Irma Vep"

"Tajemnicza Irma Vep" - reż. Adam Orzechowski

Piramida głupot jest w "Tajemniczej Irmie Vep", farsowej komedii pomyłek, zbudowana z tylu pomysłów i chwytów, że trudno byłoby je wyliczyć.

Mamy w tej sztuce arystokratyczne angielskie klimaty, opowieści o wilkołakach, wampirach i egipskich mumiach, horror, kryminał, a na dodatek mnóstwo cytatów z Mickiewicza i Wyspiańskiego (tylko w polskim tłumaczeniu, rzecz jasna).

Co więcej, mimo iż występuje siedem postaci, obojga płci, według rygorystycznych zaleceń autora sztuki, amerykańskiego dramaturga Charlesa Ludlama, grana być musi przez parę aktorów. Na scenach off-Broadway grana była z takim powodzeniem, że w 1991 roku okazała się najpopularniejszą sztuką.

W prapremierowym przedstawieniu, wyreżyserowanym przez Adama Orzechowskiego, dyrektora teatru Wybrzeże, na Letniej Scenie teatru w Pruszczu Gdańskim w Parku Faktoria, brawurowo odegrali wszystkie role Łukasz Konopka i Marek Tynda, wydobywając z tekstu cały jego komizm. Teraz z tym samym zadaniem zmierzą się dwaj inni aktorzy Piotr Łukawski i Maciej Konopiński. W sobotę możemy ten aktorski duet obejrzeć w premierowym spektaklu w Pruszczu, w piątek i niedzielę na Scenie Malarnia w Gdańsku.

Pruszcz Gdański, Park Faktoria, 22.08, Gdańsk 21 i 23.08, Scena Malarnia. Godz. 20. Pruszcz Gd.- wstęp wolny, Malarnia - 30 zł.

(-)
POLSKA Dziennik Bałtycki
21 sierpnia 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Adam Orzechowski
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia